Festival Jeden Svět se pokusí prasknout vaší bublinu

S mottem „praskněte své bubliny“ chtějí pořadatelé návštěvníky nalákat na celkem 144 snímků. 17. ročník festivalu dokumentů o lidských právech nabídne nové programové kategorie, spoustu zahraničních hostů, ale i tradiční hlavní soutěž, kde o prvenství bude soutěžit 15 snímků.

Jeden svět logoPořadatelé přichystali 3 nové programové kategorie. V zajetí mysli, která se týká zejména dušeních nemocí představí dokumenty z naprosto odlišných léčeben. Sejde z očí, sejde z mysli ukáže tu, ve které se personál o pacienty stará. Naopak snímek 9999 zobrazí vězení v Belgii, kde si pacientů nikdo nevšímá. 9999 znamená jedno: Je to rok, kdy se vězni dočkají svobody. Na festival dorazí i režisérka Ellen Vermeulenová.

Další novou kategorií je Co se v mládí naučíš. Přiblížit se ke slonovi ukazuje podmínky v tzv. svobodných školách. A do třetice je tu Jugoskop. Při 20. výročí ukončení války v Bosně se zde představí dokumenty z Balkánu. Pořadatelé pustili ukázku z lehce komediálního autobiografického dokumentu Na věky šťastní. Dorazí režisérka Tatjana Božić, diváci se tedy můžou rovnou optat, proč se jí v milostných vztazích zrovna dvakrát nedaří.

Citizenfour

Citizenfour

Dva promítané snímky dokonce zabojují o Oscara. Jsou jimi Citizenfour a Virunga. První vypráví o Edwardu Snowdenovi, který popisuje znepokojující praktiky Americké bezpečnostní agentury při shromažďovaní dat soukromých komunikací. Druhý je pak z produkční dílny Leonarda DiCapria, kde v národním parku Virunga střetnou strážci parku proti povstalcům a do přestřelky se dostane i filmový štáb.

Jeden svět proběhne 2.-11.3. 2015 a to v Praze a dalších 33 městech po celé České republice. Celý program a další materiály naleznete na adrese http://www.jedensvet.cz/2015/

připravil: Petr Račko, totalfilm.cz

Jeden svět 2015 plakát