Klauni v televizní premiéře – rozhovor s Evou Jeníčkovou

Na televizní obrazovce se dnes večer (ČT1, 21:40) objeví v televizní premiéře film Viktora Tauše Klauni. Mezi třemi klauny se cosi vážného odehrálo a bývalí přátelé se již nedokážou vystát. Osud jim však po mnoha letech dává ještě jednu šanci, jak to naposledy společně roztočit. V hlavních rolích excelují Jiří Lábus (Český lev), Oldřich Kaiser, Didier Flamand, Kati Outinen a Eva Jeníčková. Film byl nominován na 7 Českých lvů, objevil se úspěšně na více než dvaceti festivalech a viděli ho diváci v deseti zemích.

„I v těch nejtragičtějších chvílích je vlastně všechno směšný a dobrý komik vytěží z těch chmurných chvil to legrační, ten fór,“ právě tak charakterizuje klauna představitel jednoho z hlavních hrdinů filmu herec Oldřich Kaiser.

O Klaunech jsme si povídali s jeho filmovou manželkou, herečkou Evou Jeníčkovou

Klauni - Eva Jeníčková (foto: archiv)

Klauni – Eva Jeníčková (foto: archiv)

Evo, výrazně jste v Klaunech zaujala rolí silné manželky jednoho z Klaunů. Váš filmový partner Oldřich Kaiser čelí ve filmu vážné nemoci. Přesto Váš výkon není tísnivý. Jak se to podařilo? (Jakou roli v tom hraje herec sám, jakou scénář, jakou režisér?)

Jako lidé sympatizujeme ne s těmi, kteří se sami litují a trpí, ale s lidmi, kteří těžkostem čelí a perou se s nimi, jak můžou. Neztotožňujeme se se slabochy, ale spíše s lidmi v nesnázích, či s “underdogs” (ti, kdo zdánlivě nemají šanci vyhrát), kteří ale udělají všechno pro to, aby se s protivenstvím osudu a okolnostmi porvali. Markéta je “bojovnice” a byť se v hloubce duše obává nejhoršího, absolutně nedovolí, aby tím poznamenala své děti nebo toho, kdo potřebuje největší podporu – svého manžela.

Pokud nemáte dobrý scénář, jdete proti proudu vody. Bez toho to prostě nejde. Na něm leží a od něj se odvíjí všechno. Pak je to na vaší vlastní práci, porozumění charakteru a senzitivitě a velmi zásadně na senzitivitě a názoru režiséra. Všechno je společná práce a kreativita, alespoň u mě. :)

Práce s Oldřichem Kaiserem byla dle času, který spolu ve filmu trávíte, intenzivní. Jaká byla ta spolupráce?
Eva Jeníčková na Českých lvech za rok 2013

Eva Jeníčková na Českých lvech za rok 2013

Olda je nejvíc. Řekla jsem to už mnohokrát a budu to opakovat dál. Je to ryzí, senzitivní a hodný člověk. Parťák. Ani on ani Jirka Lábus nemají velká ega, takže jsou hraví a všechno berou do hry, ať nápad přichází od kohokoliv.  Proto jsou také oni dva jako komici tak vynikající.

Protože jsme s Oldou měli filmové děti, tak jsem si předsevzala, že z nás udělám rodinu, aby se to promítlo do filmu. S Míšou jsme první den spolu celé odpoledne plavaly v bazénu, s Joeym jsme šli na tříhodinovou procházku se psem, během které mě zatáhl do hospody, kde to měl rád. Bylo mu devět! :) Potom jsme celá rodina s Oldou jeli na celodenní výlet do jižních Čech jezdit na koních u kamarádky, na oběd a večeři. Když jsme s Oldou vezli Joeyho zpatky večer domů (maminka nám ho ráda svěřila), Olda už byl z malého čerta taky udolaný, že se ke mně v jednu chvíli naklonil a říká: “Paní učitelka mu prý taky napsala do žákovské knížky – ráno dobrý, ale odpoledne už mě taky se*e!” My je milovali.
A další věc byla nemoc. Měla jsem skoro tříhodinové sezení s paní primářkou Prausovou v Motole, která mi dovolila se zeptat na všechno. Sama mi ochotně vyprávěla spoustu příběhů, o lidském chování, různých reakcích lidí v krizových situacích, opravila profesní nepřesnost ve scénáři a umožnila nám s Oldou se podívat přímo do ošetřoven, na ozařování. Velká pokora… Velký závazek a zodpovědnost.
Eva Jeníčková s partnerem a režisérem Klaunů Viktorem Taušem

Eva Jeníčková s partnerem a režisérem Klaunů Viktorem Taušem

Klauni jsou na rozdíl od jiných českých filmů mezinárodní nejen obsazením, ale i příběhem, který nemá omezující domácí mantinely. Jak se film líbí v zahraničí?

Eva Jeníčková

Eva Jeníčková

Všude, kde jsem byla, měli Klauni nádherný ohlas. Zajímavé bylo sledovat, jak si diváci rozdílných národností ve filmu nacházeli jiné věci. Ve frankofonních zemích šli více s humorem, na severu s jímavostí. Emigranty napříč národnostmi pak zasáhl příběh klauna Oskara, kterého hraje Didier Flamand. Zúčastnila jsem se mnoha besed po projekcích v Santa Barbaře, Seattlu, ve Vancouveru. Lidí se film skutečně hluboce dotkl v mnoha rovinách a také v závislosti na jejich životních příbězích a zkušenostech. Zůstávali dlouho po projekcích, ptali se, svěřovali se s vlastními příběhy, dokonce nám někdy psali i dopisy. Klauny už viděli diváci v kinech ve více než deseti zemích a byli uvedeni na více než dvaceti filmových festivalech.

S Režisérem Viktorem Taušem se potkáváte u dalšího projektu. Tentokrát u jeho divadelního debutu High – Lety peklem v pražské La Fabrice. Text jste prý režisérovi doporučila sama. V čem je pro vás tato hra výjimečná?
high_lety_peklem_web_la_fabrikaPodle mého názoru je Viktor ten nejlepší, kdo mohl High režírovat. Díky jeho senzitivitě, inscenační představivosti a věrnosti hře, životní zkušenosti, vášni pro práci s hercem. A díky jeho nadšení pro věc a naprostému odevzdání se. Nemůžu mu nikdy dost poděkovat.
High je částečně autobiografická hra. Napsal ji americký autor Matthew Lombardo, který mi byl posléze nápomocný nejen s právy, ale hlavně jsem si ji díky němu po dlouhém pátrání mohla přečíst. Neexistovala totiž v tištěné podobě a já se ji dokonce snažila zpočátku vytáhnout i z inspicienta, který dělal na prvním uvedení v divadle v Connecticutu a měl svoji kopii… Čím hlouběji se člověk dostává do textu, tím víc zjišťuje, kolik univerzálních pravd v ní je a jak je dobrá.
A výjimečný je v ní motiv schopnosti se změnit a zda se lidé skutečně mění. To mě fascinuje. Stejně jako víra. Ne „jenom“ náboženská, ale víra univerzální. Víra v to, že člověk může být lepší, může dosáhnout, čeho chce, může se vyléčit. Víra v humanitu, v sebe, ve druhé… Líbí se mi na ní komornost – je to hra pro tři hráče. Taky její konfliktnost, vnitřní i vnější, a zároveň vnitřní něha a hluboká lidskost, kterou v tom nacházím. Jsme tady, abychom si pomáhali a žili co nejlépe, protože život je křehounký a ubíhá strašně rychle. A jak říkám, laskavost je na místě, protože každý, koho potkáváme, bojuje svoji vnitřní bitvu. Je i o soucítění s druhými. O tom, že člověk musí v něco skutečně věřit, jinak se to nestane. A díky tomu, že jsme všichni v High bezmezně věřili, uvidělo světlo světa. A to je univerzální.
Klauni
Proč by měli diváci dát v sobotu v televizi přednost Klaunům?
Protože je tam Olda Kaiser nahý? :)

Recenze Klaunů zde
Nejlepší herecké výkony za rok 2013 podle Totalfilmu

připravil: AC, totalfilm.cz
zdroj fotografií: Česká televize, archiv, evajenickova.com, fog´n´desire

Klauni lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

%d blogerům se to líbí: