Nový český loutkový film Malý pán má první teaser

V polovině května se do českých kin po dlouhé době dostane český, celovečerní loutkový film. Vznikl na motivy knihy Velká cesta Malého pána od Lenky Uhlířové, kterou k napsání inspirovaly fotografie Jiřího Stacha. Podívejte se na první teaser.

Režisérem filmu je Radek Beran, člen divadelního souboru Buchty a loutky. Původně plánoval příběh natočit jako večerníček, ale nakonec bylo rozhodnuto o filmu. Malý pán se natáčel v exteriérech, což není u loutkové pohádky obvyklé. Výtvarníkem filmu je František Skála, titulní roli namluvil Saša Rašilov.

Filmová adaptace literární předlohu zásadně pozměnila. “Malý pán je malý hrdina, který má své běžné problémy, ale pak narazí na svoji představu, touhu, která ho donutí se někam vydat. V knize je jeho cesta jako u kohoutka a slepičky – jde za různými úkoly, vyplní je a dojde svého. My z ní udělali dramatický příběh, některé postavy potlačili a naopak z jedné méně nápadné udělali hlavní zápornou postavu,” řekl scenárista Lumír Tuček.

Malý pán - z natáčení

Malý pán – z natáčení

Malý Pán si žije spokojeně ve svém domečku v Duté hoře. Jeho poklidný život skončí ve chvíli, kdy se mu zdá sen o tajemném domě, ve kterém najde, co mu schází. Protože sám nemá pocit, že by mu něco scházelo, rozhodne se přijít té záhadě na kloub. Vydá se za Prázdnou hlavou, aby mu poradila, kde ten záhadný dům najde. Prázdná hlava však potřebuje napít jiskřivé vody z jezerního ostrova, bez ní mu nedokáže poradit.

Malý pán

Malý pán

A tady začíná dlouhá cesta Malého Pána, která je místy zábavná, místy nebezpečná a strašidelná a hlavně zdánlivě nekonečná. Potká na ní spoustu přátel a pomocníků, ale také nepřátel, kteří mu v dosažení cíle chtějí za každou cenu zabránit. Nakonec se mu podaří překonat i Velkou tíseň, která si zabrala pramen jiskřivé vody jen pro sebe. Pak už si Prázdná hlava vzpomene a poradí. Malý Pán s údivem zjistí, že to, co mu scházelo a co celou dobu hledal, měl od začátku skoro před nosem. A tak zbývá jen uspořádat závěrečnou oslavu, protože dobrá věc se podařila.

připravil: MS, totalfilm.cz
foto: Alžběta Jungrová, Bedna Films © 2015