Schmitke na Febiofest přináší mysteriózní komedii s nádechem Twin Peaks

Ani letos nechybí v soutěžní sekci Febiofestu Nová Evropa český zástupce. Je jím česko-německý koprodukční snímek Schmitke mladého českého režiséra žijícího v Berlíně Štěpána Altrichtera. Mysteriózní komedie o stárnoucím německém inženýrovi Schmitkem si odbyla světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v korejském Busanu, a na festivalu východoevropského filmu v německém Cottbusu získala dokonce cenu za nejlepší debut. 

Příběh neotřele a originálně vyprávěného filmu se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací.

schmitke plakatRežisér Štěpán Altrichter svůj absolventský film charakterizuje jako podivnou, mystérii, trochu ve stylu Kafkova Zámku, která vychází z povídky spisovatele a scenáristy Tomáše Končinského s názvem Julius Schmitke proklouznul smrti jako neobratný tuleň. „Naší vizí bylo natočit film, který bude na jedné straně žánrově tajuplný a napínavý, na druhé straně přináší trochu jiný pohled a silné poselství. Atmosférou má nejblíže například k seriálu Davida Lynche Twin Peaks nebo filmu Seriózní muž bratří Cohenů, což jsou velice svébytně vyprávěná díla, které ale přitahují mnoho diváků a jsou uznávaná jako tzv. alternativní hlavní proud. Julius Schmitke je česká verze této filmové tradice, která se v Evropě vyskytuje v poslední době bohužel jen ojediněle,“ vysvětluje Štěpán Altrichter.

Film můžete v rámci festivalu vidět v úterý 24. března v 16.45 a ve středu 25. března ve 21.45. Všechna promítání budou s úvodem režiséra a následnou diskuzí. Úterní projekci navštíví i herecká delegace.

připravil: JG, totalfilm.cz
zdroj: K. Skřenková, 2media