Vítězem Febiofestu je islandský Život v akvárku

Vítězem Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest je drama Život v akvárku (Life in a Fishbowl), které před měsícem ovládlo i výroční ceny islandské filmové akademie, když proměnilo dvanáct nominací včetně ceny pro nejlepší film. Sedmatřicetiletý režisér vítězného snímku Baldvin Zophoníasson na slavnostní zakončení Febiofestu přiletěl z rodného Islandu. Grand Prix Febiofestu je spojena s částkou 5 000 eur, šek vítězi předala předsedkyně poroty herečka Vlasta Chramostová.

Život v akvárku (foto: Febiofest)

Život v akvárku (foto: Febiofest)

Snímek Život v akvárku přináší naturalistický a nezaujatý pohled na život v Reykjavíku před úderem ekonomické krize, kde si jeho hlavní hrdinka matka a učitelka ve školce musí i tehdy přivydělávat jako prostitutka. Dramatické vyprávění překvapuje svou čistotou a pravdivostí a porota Febiofestu v čele s Vlastou Chramostovou ocenila na snímku především silný příběh, který se diváka vnitřně dotkne, propracovaný scénář a vynikající herecké výkony. Život v akvárku vznikl v koprodukci zemí Island, Finsko, Švédsko a Česká republika, Čechy mezi producenty zastupuje společnost Axman Production.

Baldvin Zophoníasson

Baldvin Zophoníasson

Letošního ročníku Febiofestu, který se konal především v multikině CineStar Praha – Anděl, se zúčastnilo více než 62 tisíc návštěvníků, což je o několik set více než vloni. Letos poprvé organizátoři pořádali vybrané projekce také v CineStaru na Černém Mostě, o které byl ze strany diváků velký zájem. Zcela nové publikum si našla i sekce Febiofest Culinary Cinema uváděná ve spolupráci s festivalem Berlinale: návštěvníci speciálně vybudované restaurace v barrandovském ateliéru si mohli po tři večery vychutnávat filmy s gastronomickou tematikou včetně exkluzivních večeří. Projekce švédského filmu Foodies o milovnících michelinských restaurací byla vyprodaná ještě před zahájením festivalu, další dvě projekce byly téměř plné.

Vítězem soutěže „I ty jsi filmařem“, soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost, se stal režisér Zdravko Krstanov s filmem A Guest. Na tříčlennou porotu složenou z významných hostů festivalu – izraelského režiséra Erana Riklise, švédského filmaře Anderse Runeho a holandského tvůrce Eché Jangy zapůsobilo přesné a tvůrčí užití daného média, minimalistické vyprávění a autorův cit pro detail. Vítěz soutěže získává MacBook Air 13.

Na 22. ročníku Febiofestu bylo rozdáno celkem pět Kristiánů za přínos světové kinematografii. Cenu si postupně převzali herečka Kim Novak, režisér Jean-Jacques Annaud, herci Alan Rickman a Jeroen Krabbé. Režisér John Madden obdrží Kristiána v rámci slavnostního zakončení. Maddenův zbrusu nový snímek Druhý báječný hotel Marigold, v němž hrají Judi Dench nebo Richard Gere, letošní Febiofest uzavírá.

Termíny Regionálních ozvěn Febiofestu: České Budějovice (30. 3. – 1. 4.), Hradec Králové (31. 3. – 2. 4.), Pardubice (1.–3. 4.), Liberec (2.–4. 4.), Mladá Boleslav (2.–5. 4.), Plzeň (3.–5. 4), Brno (7.–9. 4.), Olomouc (8.–10. 4.), Děčín (9.–11. 4.), Karlovy Vary (10.–12. 4.), Mikulov (10.–11. 4.), Karviná (13.–15. 4), Jihlava (14.–16. 4.), Zlín (15.–17. 4.)

připravil: JG, totalfilm.cz
zdroj: M. Ch. Reková, K. Mixová