Anifilm představuje soutěžní filmy a porotu

Desítka soutěžních celovečerních filmů je tradičně nejsledovanějším programem v rámci Mezinárodního festivalu animovaného filmu ANIFILM. V kategoriích pro děti a pro dospělé se střetávají větší produkce se zvučnými hollywoodskými jmény i komerčnějším potenciálem s tituly nezávislých umělců.
 Šestý ročník festivalu odstartuje 5. května v Třeboni. Dlouho připravovaný koprodukční snímek režiséra Jana Baleje Malá z rybárny bude mít na festivalu světovou premiéru.

Celovečerní soutěž filmů pro dospělé letos hostí velmi očekávané tituly. Jedním z nich jsou Šutry v kapsách od lotyšské animátorky Signe Baumane tvořící v prostředí nezávislé newyorské scény. Biografický film plný metafor zachycuje její boje s depresemi.

Šutry v kapsách

Šutry v kapsách

Pod dalším soutěžním titulem Prorok (adaptace knihy Kahlila Gibrana) je podepsáno hned devět slavných režisérů animovaného světa (mj. Bill Plympton, Joan C. Gratz, Joann Sfar, Nina Paley, Tomm Moore). Na filmu je zainteresována i herečka Salma Hayek, která ho produkovala a zároveň se s Alfredem Molinou a Liamem Nessonem podílela na dabingu.

Prorok

Prorok

Soutěžit bude i španělský hororový film Posedlý, který vyniká nezvykle propracovanou plastelínovou animací a pro celovečerní animovaný film netradičním tématem.Také nás v Třeboni čeká jedna světová premiéra, a to nejnovějšího loutkového díla nazvaného Malá z rybárny od výrazného výtvarníka a režiséra Jana Baleje. Zkušený tvůrce nezaměnitelných loutek sáhnul pro inspiraci k H. Ch. Andersenovi.

Posledním z pětice je česká premiéra lucemburského povídkového počinu Podivuhodné příběhy, která je inovativní adaptací textů Edgara Allana Poea. Mezi herci, kteří propůjčili svůj hlas poeovským postavám, je například Guillermo del Toro, Christopher Lee i Roger Corman.

Podivuhodné příběhy

Podivuhodné příběhy

Své české premiéry se v kategorii určené dětem dočkají kultovní Mumínci na riviéře. Snímek plně ctí výtvarný projev spisovatelky a ilustrátorky Tove Jansson i její laskavý humor a je tak „poctivou“ adaptací, která potěší všechny příznivce mumínků. O cenu se bude ucházet také irské studio Cartoon Saloon a jejich nejnovější snímek Píseň moře vyprávějící příběh o dívce, která je poslední z tuleních víl.

V soutěži pro dětského diváka uvedeme také poutavý japonský snímek Giovanniho ostrov se zvláštním uznáním poroty na festivalu v Annecy, který zachycuje události po dru- hé světové válce, kdy malý japonský ostrov obsadili Sověti. Soutěžit bude i další japonský film Příběh o princezně Kaguje, který byl nominován na Oscara. Posledním zástupcem v soutěži je výtvarně svérázný, atmosférický švédský snímek Cesta do říše Krále peří ztvárněný 3D animací.

Příběh o princezně Kaguye

Příběh o princezně Kaguye

Anifilm představuje porotce

V porotách pro celovečerní a pro krátkometrážní tvorbu (včetně studentské) zasednou odborníci z různých zemí, kteří jsou zběhlí jak v praxi, tak teorii animovaného filmu. Letošní soutěžní filmy budou hodnotit kultovní kanadská animátorka Michèle Cournoyer z National Film Board of Canada, dále italský zvukař spolupracující s umělcem Bluem Andrea Martignoni, francouzský filmař nominovaný před několika lety na Oscara Bastien Dubois, dále v Belgii usazená americká festiva- lová zpravodajka a novinářka Nancy Phelps, nadějná švédská animátorka Niki Lindroth von Bahr a Lukáš Skalník, výkonný producent z reklamní branže. Porotci se představí divákům i v rámci svých programů – projekcí, seminářů a master class.

více na: www.anifilm.cz
připravil: AC, totalfilm.cz
zdroj: G. Zajícová, Anifilm
Anifilm 06-loga

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.