Recenze | Čarovný les je ve formě první hodinu, pak mu dochází dech

Tohle zamrzí. Čarovný les mohl být nejvíc atmosférickou oddychovkou roku.  Hravá muzikálová parodie se ale drží ve formě jen první hodinu, pak pod sebou sama podřízne větev – nebo chcete-li stonek fazole – a nadšení je pryč.

Spousta diváků si Čarovný les škatulkuje jako nadhodnocenou blbost s nominacemi na Oscary®. Zkrátka proto, že Meryl Streep umí, ať už hraje cokoliv, a muzikály mají vždycky pěknou výpravu i kostýmy. Skalním fanouškům muzikálů se sice z Čarovného lesa spíš orosí čelo, ale když se podívám na hodnocení uživatelů ČSFD, považuji za lepší příměr „podhodnocená blbost“.

Čarovný les (foto: Falcon)

Čarovný les (foto: Falcon)

A teď honem k podstatě věci. Režisér Rob Marshall společně se scénáristou Jamesem Lapinem využívají písniček a scénických vystoupení hlavně pro ilustraci. Zato se dost trefně vysmívají nelogičnosti a naivitě pohádek, na kterých po generace vyrůstáme. Snaží se nás přimět, abychom se na všechny udatné prince, umouněné Popelky a Červené Karkulky podívali taky trochu jinak. Čela se z toho orosí především těm, co si pod pojmem muzikál představí třeba My Fair Lady a pohádky jsou pro ně navždy svaté a nedotknutelné. Tím chci říct – prarodičům nepouštět.

Ve skutečnosti ale vznikají povedené karikatury. Princ jako nafoukaný macho, který přes své každodenní poslání být udatným už zapomíná, proč to vlastně dělá. Nerozhodná a vybíravá Popelka pokaždé uteče z plesu, i když sama neví proč. Babička pohotově využije vlkova rozpáraného břicha a ušije z jeho srsti Karkulce kožich.

Čarovný les (foto: Falcon)

Čarovný les (foto: Falcon)

A ani ten Jack to se stonkem fazole nevymyslel úplně nejlíp, když přivedl obry. Všechny postavy z těchhle klasických příběhů se potkávají v Čarovném lese, kde zmateně pobíhají a snaží se splnit si svoje přání. Marshall s Lapinem se na pohádkové motivace dívají kritickým okem moderní a zároveň uspěchané doby. Tenhle kontrast baví a s přičtením perfektního hereckého obsazení je dlouho na co koukat.

Jenže jak to tak bývá, přichází jedno malé, a o to podstatnější ale. Máme za sebou 60 minut a děj se právě dostal k „žili šťastně až do smrti“. Žádný problém. Divadelní hra, která je předlohou, se vyvíjí stejně. Bohužel, tady se efekt obou dílek trochu rozchází. Zatímco v původní verzi se nepolevuje a cynicky paroduje dál, tentokrát lidská nevděčnost, filmovému zpracování znatelně dochází dech. Druhá hodina působí jen jako nastavovaná kaše plná vycpávek. To vše pro závěrečné ponaučení: Myslete na svoje děti a na to, co jim budete vyprávět!

 • Režie - 40%
  40
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Vizuál, kamera - 70%
  70

Čarovný les (2014)

Nevyvážené poloviny jsou jednoznačnou chybou režie. Tam, kde má být Čarovný les cyničtější a teprve odhalit všechny trumfy, místo toho vyměkne a soustředí se jenom na moralistické vyznění. První hodina je skvělá, ale na konci odcházíte z kina zbytečně unavení. Že by Rob nechtěl konzervativní akademiky přeci jenom úplně naštvat?

60 %
Vaše hodnocení filmu: 3.0 (7 hlasů)
Sending
Jaroslav Kejzlar, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Disney, Falcon © 2015

Čarovný les
Into the Woods
Príbehy z lesov (Slovensko)
Muzikál / Fantasy / Dobrodružný / Komedie
USA, 2014, 125 min
Premiéra: 2. dubna 2015 (Falcon)

Režie: Rob Marshall
Předloha: James Lapine (kniha)
Scénář: James Lapine
Kamera: Dion Beebe
Hudba: Stephen Sondheim
Hrají: Anna Kendrick, Johnny Depp, Chris Pine, Emily Blunt, Meryl Streep, Lucy Punch, Mackenzie Mauzy, Christine Baranski, James Corden, Tracey Ullman, Frances de la Tour, Tammy Blanchard, Billy Magnussen, Daniel Huttlestone, Lilla Crawford

Carovny Les poster A1 D-page-001

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating