Recenze | Rychle a zběsile 7 – ujeté, šílené, výtečné!

Přepálenost na sedmou. Jedna z posledních držav akčního filmu přijíždí s dalším dílem. Kde ostatní zaběhlé série nasazují velkolepé podtituly, Rychle a zběsile na to z vysoka kašle. Sedmý díl totiž kašle na všechno. Auta tu létají vzduchem, Jason Statham zastupuje celou armádu a Dwayne Johnson pálí v obydleném městě rotačákem. A k tomu všemu Vin Diesel proskočí třemi mrakodrapy. V autě.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Když se podíváme do minulosti, je až neuvěřitelné co se ze série vyklubalo. Z tuningových závodů až k šílenému akčnímu filmu, kde se bojuje s tanky nebo kulomety a přesto se všechno řeší s auty a s víceméně stejnými protagonisty, to je výkon hodný uznání. Stejně jako vývoj z nízkorozpočtových blbinek mezi blockbusterovou první ligu, kde lítají stamiliony sem, tam. To už je skoro zázrak. Když lítají dolarovky, proč by nemohly auta?


předobjednat

Oni totiž lítají, a to i přes tvrzení Paula Walkera. Lítají s padáky, i bez, a když to trošku přeženeme, auta tu plachtí víc než Superman v Muži z oceli. A to už je co říct. Rychle a zběsile bylo vždycky především o zábavě. Každý díl na to šel trošku jinak. Když čtyřka prakticky položila základy přepálené trilogie, kterou dá se říci ukončuje právě sedmý díl, věděli jsme, do čeho jdeme.
Již v první scéně se dočkáme Stathamova antré. Je správně ujeté a to tak, že na něj nezapomenete. Přitom se film nestačil ani pořádně rozjet.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Propletenec akčních scén

Pokud to takhle půjde dál, budou další díly série vlastně jedna velká akční scéna. Už teď, při více jak dvouhodinové stopáži, od toho nejsme daleko. Příběh o pomstě zde slouží jen jako lepidlo mezi jednotlivými akčními sekvencemi. A to není špatně. Vin Diesel opět bude pomáhat vládě, aby dostal přístup k hackerskému nástroji a dokázal najít Stathamova záporáka. Ten žádné hackery nepotřebuje, Dieselovu partu vždycky úspěšně najde. Takže ve finále Diesel hledá i zároveň utíká před Stathamem. Což nedává moc smysl.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile – režiséři série
Od třetího dílu je se sérií spojený režisér Justin Lin. Ten právě stojí za přerodem série v akcí napěchovanou jízdu. Šestým dílem však sérii opustil. Nyní pracuje na druhé sérii Temného případu a na třetím Star Treku. Na jeho místo nastoupil James Wan. S velkofilmy dosud neměl zkušenosti. Stál o zrodu série Saw a režíroval několik velice úspěšných hororů jako V zajetí démonů nebo Insidious. S obrovským rozpočtem se vyrovnal skvěle a posunul sérii Rychle a zběsile zase o level výš.

Prim tu hraje akce, výbuchy a rychlá auta. I když akce je pro Rychle a zběsile už slabé slovo. Je to šílenost. Gravitace tady neexistuje, stejně jako nějaká vážnější zranění. Akce je tu tolik, že můžete otupět a přestat úplně vnímat. Film je jednou velkou atrakcí a nic mu není svaté. Z ukázek je vám určitě známá scéna s padáky na autech. Vězte, že je to jen malá předehra. To, co by u jiných filmů stačilo pro konečné akční inferno, je zde jen běžnou scénkou.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Všechno je také skvěle přehledné, parádně sestříhané a hlavně ozvláštněné kamerovými jízdami a přetočeními, které vás budou občas probouzet z letargie. Wanova režie je tu pevná, ctí sériové trademarky a přináší i něco ze sebe. Sedmička je o něco temnější a vážnější. Neměl bych zapomenout na velmi detailní nájezdy na ženská pozadí a popředí, které se mi, nebudu vám lhát, dost zamlouvaly.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

My víme, že je to blbost

Film také postupně připomene pár postav z celé série a zařadí do portfolia třetí díl, který prozatím stál osamoceně. Nesmí chybět výběr z moderní hudební scény, který je občas skládán do klipovitého střihu. Někdy za sebou hrají i tři písničky, které jsou obvykle předzvěst startu další akce. Při tom všem se nezapomíná na humor. Čímž se samozřejmě ospravedlňuje celé vyznění, když nám sami tvůrci neustále opakují „My víme, že je to pitomý, ale tak to vy chcete.“ A je to tak. Rychle a zběsile vykrystalizovalo v blockbusterovou sérii, která slouží jako alternativa mezi komiksy a těmi vážněji míněnými akčními sériemi. Je také jedním z nástupců rambáckých osmdesátkových akčňáren. Je to prostě zmodernizované béčko, s dvousetmilionovým rozpočtem. Nevídané.

Rozloučení s Paulem Walkerem

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Známé archetypální charaktery, provázené celou sérií, dostávají celkem překvapivě stejně prostoru. Vtipně je ve filmu zmínila jedna z nových postav; expolda, vtipálek, alfa, ajťák… kromě Dwayna Johnsona, kterého Statham odpraví po jednom, hádáte správně, kulervoucím souboji, (aby se ke konci vrátil a pořádně si to vynahradil) tu Dieselův tým dostane prostor stejný a je využitý v podstatě po celou stopáž. Dalším trumfem je pak postava Kurta Russella, FBI sympaťáka se slabostí pro belgický Ale. Slouží tu jako průvodce a jako ten, co všechno zlehčí a pochválí, i když se jedná o průlet třemi mrakodrapy v Abu Dhábí.

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Pomalu se dostáváme k rozloučení s Paulem Walkerem. Tvůrci se s jeho odchodem vypořádali velmi dobře. Pokud se na fakt, že jej v některých scénách zastoupili bratři, nebudete soustředit, nic až na pár výjimek nepoznáte. Konečné rozloučení diváka do emocí lehce tlačí. Finále ale opravdu probouzí lítost nad takto tragickým uzavřením sedmidílné ságy. Je provedeno taktně, jednoduše a nebojím se říct, že z něj budete nadšení. Já měl pořádnou husí kůži.

Rychle a zběsile 1 – 6, 6 DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

Rychle a zběsile 7 (foto: CinemArt)

IMAX® a 4DX™

BRND_IMAXLogo_2925C_CzechRepublicFilm jsem viděl ve dvou verzích, a to na imaxovém obřím plátně a ve 4DX™. IMAX doporučuji všemi deseti, tam je každý snímek úplně o něčem jiném. To samé platí o druhé možnosti. Ve 4DX™ jsem byl poprvé a asi každému chvilku potrvá, než si na hýbající sedačku, foukající vítr, vůně a další věci zvykne. Právě ve 4DX™ se projeví fakt, jak velkou atrakcí Rychle a zběsile je. Sedačka se autenticky klepe, div, že z ní nevypadnete a opravdu se chvílemi cítíte jako Vin Diesel jedoucí po výmolech. Nebo jako 4dx logoDwayne Johnson dostávající nakládačku od Stathama. Sedačka vás totiž občas jemně šťouchne. Je to zajímavá zkušenost a neumím si představit film, který by více využíval předností sálu. Parádní jsou kamerové pohyby a nálety, které sedadlo plynule imituje. Zážitek ze 4DX™ je zajímavý a skoro šitý na míru sedmému dílu.

Finále

Nechte mozek doma. Nic pro milovníky komorních dramat. A hlavně u toho nepřemýšlet! Věty, které často slyšíme nejen od počátku série o rychlých autech, ale poslední dobou u skoro každého druhého filmu, kde je více než jeden výbuch. A je jedno, jestli je to detonace granátu a nebo celého mrakodrapu. Případně poloviny velkoměsta. Ať chcete nebo ne, přemýšlet u Rychle a zběsile se příliš nedoporučuje. A o tom to celé je. Akční fanoušci budou v sedmém nebi, milovníci oscarovek, nechť zůstanou doma. Mohli by dostat infarkt. Z Rychle a zběsile jsme lehce nadšení a to hlavně proto, jakým způsobem dokáže balancovat na hraně absurdity, sebeparodie a tvrďácké akce. Nashle u dalších dílů, Zběsilá parta zdaleka nekončí!

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 70%
  70
 • Vizuál a kamera - 90%
  90
 • Hudba - 70%
  70

Rychle a zběsile 7 (USA, 2015)

Akční fanoušci budou v sedmém nebi, milovníci oscarovek, nechť zůstanou doma. Mohli by dostat infarkt. Z Rychle a zběsile jsme nadšení a to hlavně proto, jakým způsobem dokáže balancovat na hraně absurdity, sebeparodie a tvrďácké akce. Nashle u dalších dílů, Zběsilá parta zdaleka nekončí!

80 %
Petr Račko, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2015

Jak to vidí Jaroslav
Akční nálož, která už víc maskulinní asi být nemohla. Na druhou stranu řemeslně tak na úrovni, že o povedené žánrovce nemůže být pochyb, a to tu dlouho nebylo. Wan od úvodních minut nasazuje tempo tak ďábelské, až se nechce věřit tomu, že ho po celou dobu udrží. Ale ono se to daří, včetně vystupňovaného finále hned na několika frontách. A jelikož nezapomíná ani na Paula Walkera – dojemně rozdvojená silnička – vůbec by mi nevadilo, kdyby odřídil i osmičku. Jaroslav Kejzlar – 80%
Rychle a zběsile 7
Fast & Furious 7
USA, 2015, 140 min
Premiéra: 2. 4. 2015 CinemArt

Režie: James Wan
Scénář: Chris Morgan
Kamera: Stephen F. Windon, Marc Spicer
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Jason Statham, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Ludacris, Dwayne Johnson, Kurt Russell, Tony Jaa, Djimon Hounsou, Lucas Black, Cody Walker, Shad Moss, Nathalie Emmanuel, Iggy Azalea, John Brotherton, Susan Santiago, Noel Gugliemi, Ronda Rousey, Brian Mahoney, Ali Fazal, Anna Colwell, Elsa Pataky, Gal Gadot, Gentry White, Romeo Santos

Rychle_a_zbesile_7_poster_A1_web

 1. […] To, co by u jiných filmů stačilo pro konečné akční inferno, je zde jen běžnou scénkou. Recenze zdeKoupit Rychle a zběsile […]

Comments are closed.