Recenze | San Andreas kopíruje 2012, ale dá se přežít líp

Mayský kalendář měl dosáhnout konce svého třináctého cyklu 21. prosince 2012 a po tomto datu už podle nejmoudřejších mužů této dávné civilizace není nic. To samozřejmě vybízí k otázce: pokud kalendář nepokračuje, co se bude dít dál?

San Andreas (foto: Warner Bros)

San Andreas (foto: Warner Bros)

Počkat…tohle není film 2012? Tak proč zažívám tak silné déjà vu během celé projekce? Použijme tedy tento starší katastrofický film pro srovnání. Scénář jako přes kopírák: Otec John Cusack, pardon, Dwayne Johnson (zvaný „The Rock“) přichází o rodinu, protože mu manželka (Carla Gugin) odešla za jiným pracháčem (Ioan Gruffudd), který v Los Angeles staví nejvyšší a nejpevnější budovu. S sebou si bere i jejich dceru (Alexandra Daddario).

Ještě než si manželka stihne ke svému objevu přestěhovat spodní prádlo a dcera šminky, zasáhne tektonický zlom San Andreas, táhnoucí se téměř po celém západním územím USA, dosud největší změřené zemětřesení (na které asi hodinu před tím upozorňoval vědec-seismolog Paul Giamatti). Naštěstí je The Rock nebojácný pilot-záchranář a pomůže všem ze všeho. Jedinou osobou kterou nedokázal zachránit, byla jeho druhá dcera, která utonula při kanoistice. Otec se s tím samozřejmě nedokázal vyrovnat, a proto od něj chtěla odejít manželka.

San Andreas (foto: Warner Bros)

San Andreas (foto: Warner Bros)

Katastrofa nakonec prověřila skutečné povahové rysy všech postav: The Rock (stejně jako John Cusack) umí létat, řídit auto (člun), skákat padákem, vydrží pod vodou asi 16 minut a je čestný a milující. Jeho stále ještě manželka vyjde pomlácená a zakrvácená na střechu budovy, aby se poté na diváky usmívala krásnými vybělenými zuby, setřenou krví a špínou a nově udělaným make-upem a vlasy. Otčím se dle klasického scénáře projevil jako sobecký posera, který by nechal svou nevlastní dceru zahynout v autě. Naštěstí ji z auta dostane typický anglický gentleman Colton Haynes se svým mladším bratrem Artem Parkinsonem. Alexandra a Colton se poté do sebe přirozeně zamilují – světě div se – v budově Alexandřina otčíma, který ji tak zklamal (ani ta budova není tak pevná, jak jí tvrdil).

San Andreas (foto: Warner Bros.)

San Andreas (foto: Warner Bros.)

Film byl shlédnut ve 4XD sále a to byl taky hlavní důvod, proč se dal v pohodě vydržet až do konce. I když pár lidí z projekce odešlo a někteří se i při „dojemných“ nebo „napínavých“ scénách upřímně smáli. Stejně jako v 2012 i zde se nakonec rodina šťastně shledá a vše dopadne jak má.

 • Vizuál, efekty (umocněno návštěvou 4DX projekce) - 90%
  90
 • Scénář - 30%
  30
 • Režie - 50%
  50
 • Herci - 50%
  50

San Andreas (2015)

Pro tento žánr filmu je Dwayne Johnson nepochybně vhodnější, než John Cusack. San Adreas je naštěstí svižnější a nevleče se. Nejsou v něm jako ve filmu 2012 tolik použité motivy typu „jen tak tak uhli“ nebo „jen tak tak uskočili než jim oheň spálil kůži“. Pokud navštívíte 4DX projekci, připočtěte si k hodnocení ještě 10% navrch. atp.

55 %
Vaše hodnocení filmu: 2.5 (2 hlasů)
Sending
Rostislav Ráček, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Warner Bros., Freeman Entertainment © 2015

San Andreas
Dobrodružný / Katastrofický
USA, 2015, 114 min
Premiéra: 28. 5. 2015 (Freeman Entert.)

Režie: Brad Peyton
Scénář: Jeremy Passmore, Carlton Cuse, Andre Fabrizio
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: Andrew Lockington
Hrají: Dwayne Johnson, Alexandra Daddario, Carla Gugino, Colton Haynes, Ioan Gruffudd, Archie Panjabi, Paul Giamatti, Kylie Minogue, Vanessa Ross, Morgan Griffin, Will Yun Lee, Hugo Johnstone-Burt, Marissa Neitling, Art Parkinson, Matt Gerald, Alec Utgoff, Todd Williams

CZ main one sheet SAN ANDREAS

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating