Recenze | Jurský svět ze všeho nejvíc připomíná jedničku

Jurský park byl v roce 1993 jednoznačně přelomovým dílem. Především co se týče triků, které v té době ještě zdaleka nebyly na dnešní úrovni. Přesto se podařilo vytvořit plnohodnotný akční a vizuálně dokonalý snímek, který další pokračování nikdy nepřekonala. Dobrou zprávou je, že ač premiéru Jurského světa dělí od Jurského parku přes dvacet let, ze všeho nejvíc vypadá jako plnohodnotná náhrada jedničky.

Jurský svět (foto: CinemArt)

Jurský svět (foto: CinemArt)

Původní Jurský park Johna Hammonda po velké tragédii skončil, o deset let později byl na ostrově Isla Nublar postaven nový. Jurský svět ale pomalu přichází o návštěvníky a tak správní rada přemýšlí, čím další návštěvníky přitáhnout. A tak je vyšlechtěn nový druh dinosaura, jehož základní gen tvoří Tyrannosaurus. Ten ale nečekaně unikne z přísně střeženého výběhu. A centrum parku s dvaceti tisíci návštěvníky se od místa úniku nebezpečného hybrida nachází pouhých 6 kilometrů…

Pro režiséra Colina Trevorrowa je Jurský svět coby blockbuster debutem. O to větší překvapení je, že se mu značku podařilo restartovat nevídaným způsobem. To že jsou CGI triky na špičkové úrovni už dnes nikoho nepřekvapí, ale podařilo se napsat i velmi povedený scénář, který sice vrší jedno klišé za druhým, ale artové novum tady přece nikdo nečeká. Na druhou stranu si čtveřice scénáristů pro diváky připravila i několik velmi povedených vtípků, včetně přímých odkazů na první díl. A také několik scén, které zavedená klišé boří. Přestože je Jurský svět velmi slušný akční nášup, dokáže si místy udělat i legraci sám ze sebe, aby se vzápětí vrátil na správnou kolej nějakou dechberoucí a drsnou scénou. A tak pořád dokola, že si ani neuvědomíte blížící se konec.

Jurský svět (foto: CinemArt)

Jurský svět (foto: CinemArt)

Chris Pratt je naprosto geniální a nikdy se nepřestanu divit jeho neuvěřitelné metamorfóze. Bryce Dallas Howardová jako ředitelka parku a tetička dvou synovců, je velmi příjemným překvapením, včetně jejích magických lodiček (Na jehlách je schopna unikat v džungli i před T-Rexem).

Jurský svět (foto: CinemArt)

Jurský svět (foto: CinemArt)

Neočekávanou samostatnou kapitolou je, jak už bylo řečeno, humor a vtip. Jedna z posledních scén, která boří veškerá romantická klišé sice na první pohled vypadá, že se do Jurského světa dostala úplnou náhodou. O to větší radost divákovi udělá. Tyhle přesně nadávkované momenty oddechu fungují v celé stopáži spolehlivě. Všechny tvůrčí složky filmu by zasloužily pochvalu. Jedna z nich ale speciálně míří za Michaelem Giacchinem (Země zítřka, Úsvit planety opic). Složil klasický symfonický soundtrack, plný dramatičnosti a na druhé straně i malebnosti a rozvernosti. Přesně jak je třeba.


 • Režie - 90%
  90
 • Herci - 80%
  80
 • Vizuál, kamera - 85%
  85
 • Hudba - 80%
  80
 • Scénář - 85%
  85

Jurský svět

Překvapení od nezkušeného režiséra. Dostali jsme plnokrevnou náhradu původního Jurského parku. Téměř dokonalou zábavu umocňuje IMAX, ale fantastickou zábavu si užijete i ve standardních sálech včetně 2D verze.

85 %
Vaše hodnocení filmu: 0.9 (54 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2015

Jurský svět
Jurassic World
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA, 2015, 125 min
Premiéra: 11. 6. 2015 CinemArt

Režie: Colin Trevorrow
Scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver, Colin Trevorrow, Derek Connolly
Kamera: John Schwartzman
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Vincent D’Onofrio, Ty Simpkins, Nick Robinson, Omar Sy, B.D. Wong, Irrfan Khan, Jake Johnson, Brian Tee, Lauren Lapkus, Katie McGrath, Judy Greer, Andy Buckley, James DuMont, Gary Weeks, Eric Edelstein, Michelle DeVito, Erik Thirsk, Isaac Keys

Jurský svět poster

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating