50. MFF KV | Křišťálový glóbus má Bob a stromy, Alena Mihulová je nejlepší herečka

Letošní, jubilejní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Křišťálový globus získal americký snímek Bob a stromy. „Je to opravdu překvapení. Film jsme natočili prakticky bez peněz, musel jsem sáhnout do vlastní kapsy a do kapsy své manželky a chci poděkovat každému, kdo se na něm podílel,“ řekl režisér Diego Ongar. Zvláštní cenu poroty získal rakouský film Má křídla, kdo končí pádem. Cenu za režii má Visar Morina za snímek Babai.

Bob a stromy -  delegace k filmu

Bob a stromy – delegace k filmu

Ceny za herecké výkony jdou do Česka. Za Domácí péči Alena Mihulová a za Kobry a užovky Kryštof Hádek. Zvláštní uznání poroty získaly snímky Antonia a Kouzelný vrch. Kromě Richarda Gerea si Křišťálový globus za přínos filmu odnesla i Iva Janžurová.

Alena Mihulová s Cenou za nejlepší ženský herecký výkon (Domácí péče)

Alena Mihulová s Cenou za nejlepší ženský herecký výkon (Domácí péče)

Cenu v kategorii Na východ od západu má maďarský film Středeční dítě a Zvláštní uznání získal rumunský snímek Svět patří mně režiéra Nicolae Constantina Tanase.
V soutěži dokumentárních filmů vyhrál film Heleny Třeštíkové Mallory. Zvláštní uznání má rakouský film Otec. Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut patří titulu Bílá smrt.
Diváckou cenu získal film Paola Sorrentina Mládí.

Mallory (Cena za nejlepší dokumentární film nad 60 minut): režisérka Helena Třeštíková s hlavní protagonistkou filmu

Mallory (Cena za nejlepší dokumentární film nad 60 minut): režisérka Helena Třeštíková s hlavní protagonistkou filmu

50. MFF Karlovy Vary 2015 se zúčastnilo 12 857 akreditovaných návštěvníků – z toho je 10 623 lidí s festival passy, 547 filmových tvůrců, 1017 filmových profesionálů a 670 novinářů.
V průběhu festivalu se uskutečnilo 488 filmových představení, které navštívilo 135 105 diváků. Uvedeno bylo celkem 226 filmů, z toho 210 hraných (181 celovečerních a 29 krátkých) a 16 dokumentárních. Z filmů uvedených na 50. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 26 mezinárodní a 12 evropskou premiéru. 199 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 106 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

připravil: MS, totalfilm.cz
foto: Film Servis Festival Karlovy Vary © 2015