Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Recenze | Bojovník je sugestivní a ustojí i ohranou zápletku

Bojovník stojí na dvou ocelových nosnících, které udrží ohranou zápletku i husté vrstvy klišé. Za prvé je to úctyhodný výkon Jakea Gyllenhaala a za druhé sugestivní fyzické provedení, díky kterému máte chuť mlátit rukama kolem sebe. Klasická cesta hrdiny bez zbytečného odvádění pozornosti.

Bojovník

Bojovník

Boxer je na vrcholu, žije vysněný život a mezi jeho všední starosti patří rozdávání zlatých hodinek kamarádům. Bohužel přijde zlom, životní tragédie, která ho nemilosrdně knockoutuje k zemi. Ze dna pak vede složitá a trnitá cesta zpět, která je vykoupená silnou bolestí. Ano, jistě. Nic, co bychom neznali, co bychom už někde jinde neviděli. Jenomže v životě tohohle boxera asi moc složitějších motivací nenajdeme a záleží na tom, na kolik nás budou rozptylovat vedlejší tlaky ze strany ublížené americké společnosti. Ty Bojovník naštěstí postrádá. Kdeže příběh nacucaný vatou o válečných veteránech a opuštěných matkách. Třeba tohle před lety předvedl po cenách toužící Warrior.

Jake Gyllenhaal ve filmu Bojovník

Jake Gyllenhaal ve filmu Bojovník

Režiséru Fuquovi se až na výjimky podařilo udržet svět Billyho Hopea úzký a do sebe uzavřený, co to jen šlo. Zářným příkladem budiž trenér Tick Wills (Forest Whitaker). Za jeho slepým okem se jistě skrývá srdcervoucí příběh, ale Fuqua říká dost. Billy, diváku, soustřeďte se na box. Výsledkem je solidní žánrová podívaná, která nechá vyniknout hlavního představitele a jeho osobní prožívání každé situace v ringu i mimo něj. Aby tohle vyšlo, bylo potřeba vsadit na herce, který to utáhne fyzicky i emocionálně zároveň. Jake Gyllenhaal se nedávno blýskl svou one man show ve Slídilovi a na stejné vlně pokračuje i zde.

Uvěřitelný v každém momentu dýchá a krvácí pro svého Billyho Hopea. Ostatně o oscarové nominaci se nepokrytě šuškalo dávno před premiérou filmu. Dalším důvodem, proč na film zajít, jsou našlapané, fyzické scény v ringu. Vloni se Fuqua dostal do formy s Equalizerem, přepálenou akční vyvražďovačkou s rozhněvaným Denzelem Washingtonem v hlavní roli, a podařilo se mu udržet kondici i v Bojovníkovi. Zápasy jsou hodně sugestivně nasnímané. Až jsem měl ruce zaťaté do sedačky a pocit, že dám někomu omylem hlavičku. V efektu se jedná o podobné účinky, jako měla bubenická oscarovka Whiplash. Ten byl ale přeci jen ještě trochu jinde.

 • 75%
  Režie - 75%
 • 60%
  Scénář - 60%
 • 90%
  Herci - 90%
 • 85%
  Kamera - 85%
 • 65%
  Hudba - 65%
75%

Bojovník (2015)

Bojovník má obyčejný scénář, ohraný příběh, ale krásně se koncentruje na svého hrdinu a nechává vyniknout jeho herecké schopnosti – teď a tady. Za pár dní si tak sice nevzpomenete, ale v kině budete zpocení, napružení a odhodlaní. Fajn žánrovka.

Sending
User Review
4 (2 votes)
Jaroslav Kejzlar, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Forum Film © 2015

Bojovník

Bojovník

Jak to vidí Petr
Asi takhle. Skoro neznám jiné sportovní filmy, než jsou ty o boxu nebo o jiných bojových sportech, takže přijít na tomhle poli s něčím novým a neokoukaným je sakra složitá věc. Antoine Fuqua se o to snad ani nesnažil. Doufám v to. Protože kdyby tomu bylo naopak, vyšel by z tohoto boje jako poražený. Největší síla filmu je, když se ocitáme v ringu. Nepotřebujete 3D, super prostorový zvuk nebo hýbající sedačky na to, abyste box společně Jakem Gyllenhaalem prožívali a vnímali každou ránu. Jsou to pocity velmi intenzivní, (stejně jako neuvěřitelná přeměna v profesionálního boxera) že si budete chtít ihned po skončení projekce dát sérii kliků a druhý den zvedat Tatry na bench. Podobné příběhy jsme už několikrát viděli a ještě uvidíme, to však neznamená, že vás film nebude bavit. Právě naopak. Je to strhující, zábavné i dojemné.(Petr Račko)

Bojovník
Southpaw
Drama / Akční / Sportovní / Thriller
USA, 2015, 120 min
Premiéra: 23. 7. 2015 Forum Film

Režie: Antoine Fuqua
Scénář: Kurt Sutter, Richard Wenk
Kamera: Mauro Fiore
Hudba: James Horner
Hrají: Rachel McAdams, Jake Gyllenhaal, Naomie Harris, Forest Whitaker, Miguel Gomez, Victor Ortiz, Beau Knapp, Curtis „50 Cent“ Jackson, Rita Ora, Clare Foley, Oona Laurence, Jimmy Lennon Jr, Jim Lampley

Bojovník plakát

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast