Velká příležitost pro návrat Aleny Mihulové na stříbrné plátno. Po 33 letech se vrací ve své nové filmové roli k povolání zdravotní sestry. Obětavá zdravotnice a matka Vlasta (Mihulová) myslí především na všechny okolo a sama na sebe zapomíná. Při banální nehodě na motorce lékaři přijdou na nevyléčitelný nádor na slinivce. Lékaři jí dávají půl roku života a Vlasta se po boku nepříliš citlivého manžela Ladi (Bolek Polívka) učí odpočívat a žít také sama pro sebe. Pomáhá jí v tom dcera jednoho z jejích pacientů (Tatiana Vilhelmová) a esoterická mentorka (Zuzana Krónerová). Manžel Vlasty si konečně začíná uvědomovat, že situace je vážná a začíná si k manželce hledat cestu.
Debutant Slávek Horák nenaplňuje toto označení v pravém slova smyslu. Celovečerní debut jeho Domácí péče bezesporu je. Ale Horák má za sebou dvacetiletou praxi natáčení reklamních spotů a krátkých filmů. Ve svém oboru je mezinárodní špičkou a na tiskové konferenci k filmu prohlásil, že čekat na svůj první film do čtyřicítky mu vůbec nevadilo. Nechtěl točit film za každou cenu.
Na scénáři Domácí péče je tento ojedinělý přístup vidět. Po Kobrách a užovkách se jedná o scénáristický vrchol tohoto roku. Směrování režiséra, jemný mix vtipu a dramatu, který nepřesahuje hranici vkusu. Přeci jen tématem je nemoc a potažmo smrt a ne každý v tom umí chodit. Několik scén včetně Vlastina pádu do čerstvě vykopaného hrobu patří ke komediálním třešničkám. Jsou to vždy úsměvné momenty, nikoliv gagy v klasickém slova smyslu.
Domácí péče je ale především drama v pravém smyslu slova. Mihulová svým civilním herectvím posiluje tísnivý osud svojí hrdinky a ukazuje, že je neprávem opomíjenou špičkovou českou herečkou. I poloha kterou předvádí její partner Bolek Polívka je umírněná a plně slouží celku.
Chtěl jsem pochválit skvělou výpravu i umístění příběhu na jižní Moravu. (Přeci jen tísnivost a bezvýchodnost ztracenců severní Moravy, to už tu bylo mnohokrát). Pak jsem se na tiskovce dověděl, že se točilo v domě režisérových rodičů, kteří byli do značné míry předobrazy obou hlavních hrdinů. Alena Mihulová a Bolek Polívka tedy ve filmu bydlí ve skutečném domě Horákových rodičů, spí v jejich posteli a i dramatická scéna ve Vinohradě se odehrává na pozemku Horákových. Hned mi tedy bylo jasné, kde se vzala ona autenticita, která z vizuálu, výpravy a kostýmů dýchá.
-
80%
-
90%
-
90%
-
95%
Domácí péče
Lázeňský dandy, jak Slávka Horáka před karlovarskou premiérou tituloval umělecký ředitel Karel Och si na svůj debut počkal docela dlouho. A udělal moc dobře. Čtyřicítka není zralý věk, jak na tiskovce naznačovala jedna opravdu zralá novinářka. A tak má tedy Slávek Horák hodně času potvrdit, že je velký talent. Budeme doufat, že si na další titul, který bude realizovat, nepočkáme další dvě desítky let. Kéž bychom měli v českém filmu víc takových slibných režisérských nadějí.
![icon_csfd](http://www.totalfilm.cz/wp-content/uploads/icon_csfd.png)
foto/video: A-Company/Tvorba Films © 2015
Logo KVIFF je majetkem firmy Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s.
[divider]Slávek Horák (♦ 1975) – Bio
Narodil se 12. 1. 1975 ve Zlíně. Po gymnáziu absolvoval Filmovou školu Zlín pod vedením prof. Jana Gogoly. Poté byl přijat na FAMU na katedry hraná režie a scenáristika a dramaturgie, kde studoval pod vedením Karla Smyczka a Jaromila Jireše. Studium nedokončil kvůli pracovnímu vytížení při režírování reklamních spotů, díky nimž mu jeho rychlý vzestup umožnil pracovat na nejrozmanitějších projektech, od celosvětové kampaně pro Lexus po Českou spořitelnu s Petrem Čechem, natáčel pro Korejce v Austrálii, pro Rusy v Africe, pro Japonce v Čechách a pro Čechy v Jižní Americe. Sklidil nejedno ocenění na českých i mezinárodních reklamních festivalech. Pro mezinárodní projekt Straight8 natočil dva krátké filmy, oba byly vybrány z více než stovky prací z celého světa mezi nejlepších šest a byly promítány na filmovém festivalu v Cannes. Jeden z nich, Déjà vu, dodnes s úspěchem putuje po festivalech a avantgardních projekcích od San Francisca po Sydney. Jako asistent režie spolupracoval s Janem Svěrákem na filmu Kolja.
Režie: Slávek Horák
Komedie / Drama
Česko, 2015, 92 min
Premiéra: 16. 7. 2015 A-Company
Scénář: Slávek Horák
Kamera: Jan Šťastný
Hrají: Bolek Polívka, Alena Mihulová, Tatiana Vilhelmová, Zuzana Kronerová, Sara Venclovská