Recenze | Nenasytná Tiffany – další důvod vyrazit do kina na český film

Český horor má v posledních dvou dekádách pověst asi jako český akční film. Tedy nevalnou. Svěží dílko Andyho Fehu, které bylo odpremiérováno na letošním jubilejním karlovarském festivalu napravuje hororu v českém prostředí reputaci.

Nenasytná Tiffany (foto: A-Company)

Nenasytná Tiffany (foto: A-Company)

Pepa (Leoš Noha) se živí vykrádáním chat a prodáváním všeho možného do zastavárny. Jednoho dne narazí na zlatý důl. Na západě Čech objeví místo, které je zdrojem pro něj dosud netušeného bohatství. Má to ale jeden háček. Pepa ale vymyslí vskutku drsný plán…

Přestože se Fehu uchyluje k mixu žánrů a místy lavíruje mezi komedií a náznakem sociálního dramatu, Nenasytnou Tiffany můžeme hororem směle označit. Známá česká cesta, udělat si z klišovitých konstrukcí legraci tady funguje beze zbytku. Ovšem ne na úkor adrenalinového prožitku. Hororové scény se povedly. A ačkoliv je Tiffany nízkorozpočtový projekt, vizuál tak nepůsobí. I když jsou mnohé z nich vymyšleny opravdu na koleně. Přesto fungují.

Nenasytná Tiffany

Nenasytná Tiffany

Multižánr byl trefou do černého, stejně jako obsazení univerzálního Leoše Nohy. Potěší i epizodka Petra Čtvrtníčka a zajímavým objevem je i Jiří Panzner, který se z novácké Ulice stěhuje poprvé na filmová plátna. Na druhou stranu, Fehu se nebál pracovat i s neherci. Na plátně to funguje skvěle, nikdo z filmu nepřirozeně netrčí a profesionálové s neherci koexistují bez nejmenších problémů.

Nenasytná Tiffany (foto: A-Company)

Nenasytná Tiffany (foto: A-Company)

Nechce se mi označovat Tiffany béčkem, ačkoliv evidentně na téhle image staví. Dobře napsaný scénář, jistá režie i fungující schéma rozhodně stojí za divákovu pozornost. Ačkoliv z trailerů není úplně patrné na co divák do kina vlastně vyráží, věřte že Nenasytná Tiffany klame tělem. A to doslova. V krátké době je tu druhý debut, který znuděné a skeptické české kritiky příjemně překvapil. Připojuji tedy k výtečné Domácí péči Nenasytnou Tiffany a zdůrazňuji, že letos potřetí (Kobry a užovky) máte důvod vyrazit do kina na český film.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 75%
  75
 • Vizuál, Kamera - 75%
  75
 • Hudba - 70%
  70

Nenasytná Tiffany (2015)

Svěží debut originálního tvůrce, který se obklopil inteligentním tvůrčím týmem. Po dlouhé době je tu český film tohoto ražení, který není jen trapným pokusem o žánrovku. Z plátna je cítít, že byl natočen původní záměr a to je na debut obdivuhodné.

75 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: A-Company Czech © 2015

Nenasytná Tiffany
The Greedy Tiffany (EN)
Komedie / Horor / Sci-Fi
Česko, 2015, 80 min
Premiéra: 30. 7. 2015 A Company

Režie: Andy Fehu
Scénář: Andy Fehu
Kamera: Jakub Ševčík
Hudba: Mojmír Měchura
Hrají: Leoš Noha, Jiří Panzner, Pjeer van Eck, Petr Čtvrtníček

poster FINAL-nenasytna-tiffany

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.