Recenze | Amy – jak skutečně vnímala sama sebe

Nenápadně, čtyři roky po smrti zpěvačky, se zjevuje dokumentární film režiséra Asifa Kapadii mapující bolestný život tak trochu jiné hudební hvězdy. A výborně. Těžko říct, jestli se někdy dočkáme objektivnějšího pohledu na život tak, jak ho prožívala Amy Winehouse.

Amy (foto Aerofilms)

Amy (foto Aerofilms)

Je 10. 2. 2008 a britská zpěvačka Amy Winehouse v okruhu svých nejbližších napjatě sleduje přenos z udílení výročních cen Grammy. Na hudebním poli je to asi nejvíc, čeho může dosáhnout, takový Oscar. V nervozitě stihne glosovat název písně What Goes Around Comes Around od Justina Timberlakea, která je společně s jejím singlem Rehab nominovaná na nahrávku roku. „Takhle vážně pojmenujete písničku?“ Pak už se v Londýně projeví čirá radost.

Winehouse ten večer získala pět zlatých sošek a do USA jí neudělili víza kvůli problémům s drogami. To už ale Kapadia nijak nepitvá. Snaží se představit zpěvaččinu osobnost. Její drzou, nezkrotnou povahu, která prohrává boj se sebou samotnou. Britský režisér ukazuje, že sláva a úspěch byly pro Amy jen nechtěnou pozorností. Popisuje to jako život ve výkladní skříni a dokládá neuvěřitelným množstvím původních, většinou zákulisních záběrů. Tím doslova vtahuje diváka do každé situace. Žádná rekonstrukce, konspirace a prázdná místa, ze kterých dávno vyprchala atmosféra.

Amy (foto: Aerofilms)

Amy (foto: Aerofilms)

Autenticita vítězí nad efektností

A přesto Amy zůstává efektní dost, protože takový způsob vyprávění příběhu je zkrátka efektivní. Proč nechat statický záběr na respondenta, který bude popisovat, jak byla Winehouse zrovna šťastná, nešťastná nebo nepříčetná? Kapadia využívá tun původního materiálu – rozhovorů na malé kamery, které mezi sebou dělali sami členové nejbližšího zpěvaččina okolí, a taky fotek. Vzpomínkové výpovědi z rozhovorů pouští do toho všeho jen jako hlasy. Tím nerozptyluje a přitom zůstává objektivní.

Amy (foto: Aerofilms)

Amy (foto: Aerofilms)

I tak je samozřejmě možné vytrhávat z kontextu. Pozici šedé eminence v životě Amy Winehouse zaujímá její otec Mitchell. Kapadia to tak vypozoroval a nebojí se ho divákům hodit napospas. Nebude překvapující, pokud zpěvaččin otec skončí v očích diváků jako hlavní viník jejího předčasného odchodu. Jinak ale režisér zaujal dost citlivý přístup ke všemu. Pečlivě volil, co ukázat a co ne. Senzace chtivým fanouškům stačí napsat do vyhledávače pár klíčových slov, aby si prohlédli mnohem peprnější i děsivější momenty, než které Amy nabízí. Co na to jiného říct, než že se jedná o dobře odvedenou práci?

Amy (2015)

Dokument Amy ukazuje svou hlavní představitelku pomocí autentických, zákulisních záběrů a snaží se předat její příběh tak, aby divák pochopil, jak skutečně vnímala svět kolem sebe. Tím je poměrně unikátní, protože z opačného úhlu – tedy jak vnímal okolní svět Amy Winehouse – jsme toho viděli, slyšeli a četli fakt dost.

90 %
Vaše hodnocení filmu: 5.0 (2 hlasů)
Sending
Jaroslav Kejzlar, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Aerofilms

Amy
Dokumentární / Životopisný / Hudební
Velká Británie, 2015, 128 min
Premiéra: 6. 8. 2015 (Aerofilms)

Režie: Asif Kapadia
Scénář: Asif Kapadia
Hudba: Antonio Pinto
Hrají: Amy Winehouse (a.z.), Mark Ronson, Tony Bennett, Pete Doherty

Amy_plakatCZ

  1. Visitor Rating: 5 Stars

    Reagovat na tento komentář
  2. Visitor Rating: 5 Stars

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating