Česko vysílá do oscarového klání Domácí péči

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) rozhodla o nominaci na Oscary v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Akademici vybrali film Domácí péče režiséra Slávka Horáka. Film získal na karlovarském festivalu dvě ceny.

V letošním roce vybírali akademici z 39 českých hraných, dokumentárních a animovaných filmů ten nejzajímavější snímek, který bude reprezentovat českou kinematografii v boji o Oscary. Hlasování probíhalo od 1. do 16. září a  mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Domácí péče umístily Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského.  

Domácí péče režiséra Slávka Horáka vypráví příběh zdravotní sestry Vlasty (Alena Mihulová), která při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná. Díky dceři jednoho z pacientů (Tatiana Vilhelmová) a její esoterické mentorce (Zuzana Krónerová) začíná objevovat nový svět alternativního léčení. K nekonformnímu přístupu je velmi skeptický její manžel Laďa (Bolek Polívka) a Vlastu čeká nelehký boj nejen s nemocí, ale i se selským rozumem Ládi.

Domácí péče - Bolek Polívka a Alena Mihulová

Domácí péče – Bolek Polívka a Alena Mihulová

Režisér i autor scénáře Slávek Horák vystudoval Filmovou školu v rodném Zlíně. Ve studiu pokračoval na pražské FAMU. Jako asistent režie pracoval na filmu Kolja Jana Svěráka, oceněném Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Pro mezinárodní projekt Straight8 natočil dva krátké filmy, oba byly ve svých ročnících vybrány do finální šestky a promítány na festivalu v Cannes. Domácí péče je jeho scénáristickým a režisérským celovečerní debutem, který produkoval ve vlastní společnosti TVORBA films.

Velká příležitost pro návrat Aleny Mihulové na stříbrné plátno. Po 33 letech se vrací ve své nové filmové roli k povolání zdravotní sestry.

Snímek již získal v Karlových Varech cenu pro nejlepší herečku. Dostalo se mu také mezinárodního ohlasu, například nejvlivnější americký filmový časopis Variety vidí ve filmu pokračovatele tradice započaté Milošem Formanem a Jiřím Menzelem. Film byl zařazen i do soutěží mnoha dalších prestižních světových festivalů (Busan, Haifa, Vancouver, Mannheim atd.). Mezinárodní ohlas filmu dokazuje, že „Domácí péče“ velmi dobře komunikuje s publikem ve všech částech světa. To bylo také od začátku cílem filmu, vyprávět univerzálně srozumitelný, emocionální příběh zasazený do typicky místního (moravského) – pro ostatní svět „exotického“ – prostředí. Chtěl jsem vytvořit silný příběh se spoustou dojemných a vtipných momentů, film, ze kterého budou diváci odcházet rozhodnuti žít lépe, plněji a vnímavěji,“ vysvětluje Slávek Horák.

Recenze Domácí péče

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 14. ledna 2016 a slavnostní ceremoniál proběhne 28. února 2016 v Los Angeles.

připravil: Totalfilm.cz
zdroj: ČFTA