Cinergy | Götz Spielmann bude mít v Praze Master Class

Na Oscara třikrát nominovaný režisér a scenárista Götz Spielmann nabídne v Praze své zkušenosti na veřejně přístupném Master Classu v rámci projektu Cinergy, kde uvede oceňovaný film Odplata. DAS FILMFEST, Fresh Films a FAMU uvádí v rámci projektu Cinergy jednoho z nejúspěšnějších současných rakouských režisérů a scenáristů. Götz Spielmann patří mezi nejoceňovanější evropské filmaře.

Prahu navštíví, aby osobně uvedl film Odplata a podělil se o své zkušenosti s diváky v rámci 10. ročníku festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST a také na veřejném Master Classu. Děkanem FAMU Pavlem Jechem moderovaný Master Class proběhne v Rakouském kulturním fóru 24. října od 16:30 hodin a předcházet mu bude exkluzivní možnost shlédnout snímek v němčině s anglickými titulky v pátek 23. 10. od 17:30 na FAMU. Obě akce v rámci projektu CINERGY jsou zdarma. Film Odplata bude také uveden v sekci TOP 10 letošního festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest a to za přítomnosti režiséra 24. 10. v 18 hodin v kině Lucerna.

Götz Spielman

Götz Spielman

Götz Spielmann se narodil v roce 1961 v rakouském Welsu, ale vyrůstal ve Vídni. Psát a režírovat začal už na střední škole. Jeho první film odvysílala televize už v roce 1978. V roce 1980 začal studovat scenáristiku a režii na vídeňské Filmové akademii. Dva filmy, které dokončil za studií, získaly mezinárodní ocenění a byly uvedeny v jednom z nestarších vídeňských artových kin. Akademii absolvoval v roce 1987. Krátce nato napsal a zrežíroval čtyři filmy pro kino a televizi. V roce 1999, po několikaleté odmlce, získal jeho celovečerní film Die Fremde rakouskou nominaci na Oscara za cizojazyčný film.

Po něm následoval televizní film Spiel im Morgengrauen a v roce 2004 film Antares, který byl uveden na více než 30 festivalech a v kinech mimo jiné ve Francii, USA a Německu. Film získal rakouskou nominaci na Oscara za cizojazyčný film a díky explicitním sexuálním scénám vyvolal mezi členy Akademie ohnivou debatu. Od roku 2005 píše a režíruje Spielmann také divadelní hry. V roce 2006 mu byla udělena Hornorakouská zemská cena za kulturu v kategorii film. V témže roce založil vlastní produkční společnost Spielmannfilm.

Film Odplata získal po celém světě 14 ocenění – mezi jinými cenu z Berlinale, z festivalu v Palm Springs či z norského festivalu v Tromsö a byl promítnut na 36 festivalech po celém světě. V roce 2009 Spielmann tímto filmem opět reprezentoval Rakousko v nominaci na Oskara za nejlepší cizojazyčný film.

Projekt Cinergy je pravidelná série master classů, seminářů a diskusních dílen doprovázená projekcemi filmů probíhajících v průběhu celého roku. Jejich cílem je sdílení a výměna zkušeností skrze otevřený dialog, zlepšení a prohloubení filmového řemesla, přispění ke vzdělání a filmovému rozhledu. Program je určen mladým filmařům, filmovým profesionálům, studentům a filmovým nadšencům všech věkových kategorií, kteří chtějí rozvíjet své umělecké vize, využít zkušeností etablovaných tvůrců a celkově rozšířit svou filmovou gramotnost. Přidanou hodnotou projektu je rozšíření programové nabídky pražských kin o tituly, které nejsou v dané době nebo vůbec lokálně distribuovány. V rámci projektu Cinergy již byly uvedeny Master Classy  rumunského režiséra Cornelia Porumboiu, nebo norského scenáristy a režiséra Eskila Vogta. V jednání jsou další osobnosti.

Cinergy-Gotz-Spielmann

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.