Recenze | Program: Pád legendy je jedna velká zkratka

Dvě ze tří premiér tohoto týdne toho mají nakonec podobného mnohem víc než jen název. Stejně jako jsou roztěkané a zkratkovité Legendy zločinu, je podobně překotně vyprávěný i The Program: Pád legendy.

Story gangsterských dvojčat Krayových i příběh dopující cyklistické superhvězdy Lance Armostranga tak spíš než uspokojující životopisná dramata připomínají něco mezi trhajícím kalendářem a referátem na hodinu dějepisu.

The Program: Pád legendy (foto: © 2015 STUDIOCANAL. ALL RIGHTS RESERVED.)

The Program: Pád legendy (foto: © 2015 STUDIOCANAL. ALL RIGHTS RESERVED.)

Britský The Program mapuje hlavně profesionální život Lance Armstronga, muže, co na přelomu tisíciletí porazil rakovinu, aby celkem sedmkrát vyhrál Tour de France a stal se globální celebritou. Dokonalá fasáda amerického snu se ale před pár lety kompletně rozdrolila. Na Lance se provalilo, že celou dobu dopoval a musel vrátit všechny tituly. Pro některé nicméně hrdinou zůstává pořád, zejména proto, že rozjel charitu, co pomáhá lidem s rakovinou.

Scénář se ničeho nechytá a nerozehraje cokoliv zajímavého

Režisér Stephen Frears (Královna s Helen Mirren) cyklistu vlastně sleduje od momentu, kdy se dozvídá svoji hrozivou diagnózu, drasticky hubne, do toho jenom šeptá, že „zvítězí v Tour“, ale nemoc nakonec poráží. A pak už to jede z kopce, čímž nemyslíme závody. S větrem o závod tady jede hlavně Frears, co od Lanceho rychlého, až zázračného uzdravení ihned odbíhá k manželce, co děj hned po svatbě opustí, potom k samotné Tour, kompletně napíchnuté dopingem, ale i k investigativním novinářům, jimž se to všechno nezdá nebo k týmovým hráčům, co už nechtějí držet hubu a krok. Lance z plátna nesleze, motivů kolem něj je ale tolik, že se scénář žádného z nich nechytne a nerozehraje cokoliv zajímavého.

The Program: Pád legendy (foto: © 2015 STUDIOCANAL. ALL RIGHTS RESERVED.)

The Program: Pád legendy (foto: © 2015 STUDIOCANAL. ALL RIGHTS RESERVED.)

Ben Foster se snaží, ale o dokonalé vtělení nejde

Osobně by mě třeba bavilo, kdyby šlo o souboj Lance a investigativního novináře Davida Walshe, co jako první začal jít sportovci po krku. Touto cestou se ale film nevydává, stejně jako třeba nikdy nijak nezprostředkuje zážitek z nelidsky fyzicky obtížné Tour, jíž redukuje na několik montáží s archivními záběry. Místo toho vlastně nejčastěji sledujeme to, jak si titulní odosobnělý stroj na medaile a skoro stoprocentní záporák aplikuje drogy. Tím se konečně dostáváme k Armstrongovu představiteli: Ben Foster je sice snaživý, o žádné strhující vtělení tu ale nejde. The Program si navíc ještě trochu naběhne, když se v něm začne vtipkovat, že by si Lanceho v hollywoodském bijáku měl zahrát Matt Damon nebo Jake Gyllenhaal. No… Možná i měl.
 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 50%
  50
 • Herci - 60%
  60
 • Hudba - 50%
  50

The Program: Pád legendy (2015)

The Program je matným životopisem, co se nikdy neodpíchne k čemukoliv zajímavějšímu nad výchozí reklamní slogan „vítězství měl v krvi.“ Jo, to víme. Co tam máte dál?

50 %
Vaše hodnocení filmu: 0.5 (16 hlasů)
Sending
Jan Škoda, spolupracovník redakceicon_csfd
foto/video: Bohemia MP/ Studio Canal © 2015

The Program: Pád legendy
The Program
Thriller / Drama / Sportovní
Jazyk originálu: angličtina
USA, 2015, 104 min
Premiéra: 15. 10. 2015 Bohemia MP (SK: Continental)

Režie: Stephen Frears
Předloha: David Walsh (kniha)
Scénář: John Hodge
Kamera: Danny Cohen
Hudba: Alex Heffes
Hrají: Lee Pace, Elaine Cassidy, Ben Foster, Chris O’Dowd, Dustin Hoffman, Jesse Plemons, Bryan Greenberg, Guillaume Canet, Laura Donnelly, Hugh O’Brien, Jd Roth-round, Alex Dobrenko, Todd Terry, J.D. Evermore, Edward Hogg, Oprah Winfrey (a.z.)

Program Pád legendy poster

 1. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 2. Visitor Rating: 3 Stars

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating