Recenze | Komedie Wilsonov je Auschwitz humoru

„Je to čirý zlo!“ vykřikne v české komedii Wilsonov agent Food v podání Jiřího Macháčka, když pátrá po tajemném a bestiálním vrahovi. Nechtěně zároveň zhodnotí nový film režiséra Tomáše Mašína a scenáristy Marka Epsteina, který bohužel patří do ranku titulů, u nichž si říkáte, zda je před premiérou viděl aspoň jeden elementárně soudný a příčetný člověk. Wilsonov totiž zatím suverénně kraluje tomu nejhoršímu, co jsme letos v kině viděli.

Wilsonov (foto: Falcon)

Wilsonov (foto: Falcon)

Wilsonov má být především komedie, což tak nějak z principu věci budí očekávání humoru, vtipu, zábavy, tedy věcí, co zde naprosto absentují. Pokud má být Wilsonov komedií, je tedy Auschwitzem humoru a ekvivalentem nevtipného člověka bez smyslu pro humor, co si v příručkách nastudoval, jak by se ten humor měl teoreticky dělat, a teď zkouší vyprávět vtipy. Příklad?

♦Policejní čekatel v podání Dyka je mokrý a přijde za Macháčkem. Macháček se ho zeptá: „Tobě prasknul chladič?“ (teď se máte smát)
♦Policejní ředitel Kraus propustí Macháčka s Dykem z práce, protože jsou neschopní. Macháček bez jakékoliv návaznosti na cokoliv již proneseného odpoví: „Jsou horší věci na světě. Třeba prostata.“ (teď se máte smát)
♦Macháček uvidí na ulici pasáčka prasat s prasaty a řekne: „Tady by se scvrknul pinďour každýmu.“ (teď se máte smát)
♦Macháček zmlátí starou ženu ve sklepě, poté zjistí, že to není nepřítel a prohlásí: „Nikdy nevíš, kdo je na tvý straně.“ (teď se máte smát)

Že se nesmějete?

Takových situací jsou ve filmu DESÍTKY a svědčí především o naprosté tvůrčí nemohoucnosti napsat a zinscenovat vtipnou slovní výměnu/skeč/situaci. Není to přitom ani o odlišném smyslu pro humor, v narvaném sále na novinářské projekci se nesmál nikdo, což se nestává. Nejhorší na tom všem potom je, že tenhle toxický, vychtěný humor je zároveň v mnoha případech agresivně xenofobní a rasistický, pro což si už Wilsonov nezaslouží opravdu žádnou shovívavost. Tvůrci se sice do zemdlení ohánějí tím, že přece dělají parodii, že jsou nekorektní, a že si přece dělají legraci ze všeho a ze všech, výsledkem ale je, že jen prázdně urážejí. Připomínají tak takové ty diskutéry na Facebooku, kteří tradičně špatně maskují svojí nenávist kecy o tom, že „teď teda budou nekorektní“.

Wilsonov (foto: Falcon)

Wilsonov (foto: Falcon)

Zápletka nedává žádný smysl

Poslední tragédií je, že zápletka Wilsonova nedává žádný smysl. Vážně. Celý film působí, jako kdyby byl přestříháván a poslepováván, až vznikl patvar prostý napětí, který nikdo nepochopil, což jsem si ověřil u několika kolegů. Na Wilsonov se zkrátka nedá koukat a ano, o stylizaci a vizuálu vím. Odmítám ale udělovat body navíc – když v dnešní době máte peníze, production values si prostě zajistíte.

Wilsonov (foto: Falcon)

Wilsonov (foto: Falcon)

Pozn.: Postava Táni Pauhofové je degradována na roztomilé hovězí, co říká věty typu „Rozdupej mi věneček!“ Učiněná česká Furiosa!
Pozn. 2: Lamentování nad kvalitou české kinematografie je jako sdílení hoaxů na Facebooku. Je to už mimořádně otravný národní sport, praktikovaný nejčastěji lidmi bez přehledu, co v kině nebyli několik let. A tak třeba vůbec neví, že se třeba letos urodilo hned několik slibných debutů od mladých filmařů vzešlých z pražské FAMU, na konci října navíc přijde do kin výtečný snímek Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově.

 • Režie - 20%
  20
 • Scénář - 10%
  10
 • Herci - 40%
  40
 • Hudba - 20%
  20

Wilsonov (2015)

Wilsonov je suverénně jedním z nejhorších filmů roku, což zamrzí zejména při pohledu na tvůrčí a herecký tým. Ve Wilsonově se střídá toxický humor s naprostou nepřehledností detektivní zápletky. Ruce pryč.

10 %
Vaše hodnocení filmu: 1.1 (22 hlasů)
Sending
Jan Škoda, spolupracovník redakceicon_csfd
foto/video: Falcon © 2015

Wilsonov
Komedie / Krimi
Česko / Slovensko, 2015, 115 min
Premiéra: 1. 10. 2015 Falcon

Režie: Tomáš Mašín
Předloha: Michal Hvorecký (kniha)
Scénář: Marek Epstein
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Michal Novinski
Hrají: Vojtěch Dyk, Jiří Macháček, Táňa Pauhofová, Jan Kraus, Richard Stanke, Peter Šimun, Ľuboš Kostelný, Stanislav Majer, Csongor Kassai, Stanislav Zindulka, Petr Čtvrtníček

Wilsonov poster

Totalfilm.cz je mediálním partnerem filmu. Tato skutečnost nijak neovlivňuje pozitivně recenzi.
Distribuční společnost je s tímto před uzavřením partnerství obeznámena.

 1. Visitor Rating: 2 Stars

  Reagovat na tento komentář
 2. Visitor Rating: 2 Stars

  Reagovat na tento komentář
 3. Visitor Rating: 1 Stars

  Reagovat na tento komentář
 4. Marek Látal 4.10.2015, 08:54

  Opravdu děsivý film. Drzost vzít si za to 180 korun. Českému filmu ale dám ještě šanci. Těším se na toho Zelenku.

  Reagovat na tento komentář
 5. Čtvrtá sezóna v pekle! Škoda slov, škoda peněz, Škoda rulez!

  Reagovat na tento komentář
 6. L. Láznovský 3.10.2015, 14:10

  Vážený pane, vy tady mluvíte o rasismu a xenofobii a máte tu drzost srovnávat úroveň humoru filmu s koncentrákem? To jsme kde? Když už nejste soudný vy, měl by být asi editor, jestli vůbec někoho takového tenhle web má. Díky za takovou recenzi. To se na ten film asi schválně půjdu podívat, jestli je horší než tyhle cancy.

  Reagovat na tento komentář
 7. Sračka. Ale ta recenze. Film jsem neviděl, ale srovnávat něco s Osvětimí? Tahle pseudointelektuálština ke stejně trapná jako na nadávání na český film jako takový, pane Škodo.

  Reagovat na tento komentář
 8. Já jsem si film užila. Tady evidentně někdo nepochopil nadsázku. 10%? TO SI DĚLÁTE SRANDU? A to jsem Totalfilm do dneška považovala za web, na který se dá celkem spolehnout. Už asi ne…

  Reagovat na tento komentář
 9. Visitor Rating: 1 Stars

  Reagovat na tento komentář
 10. Tomáš Legat 3.10.2015, 08:26

  Větší sračku jsem neviděl! A prachy ze všech stran včetně České televize a fondu Eurimages…To by mě zajímalo, co říkali, když viděli výsledek!

  Reagovat na tento komentář
 11. Takže včera návštěva kina. Kdybych dostal do ruky režiséra, krom pěsti bych chtěl zpět peníze. Recenzi můžu jen podepsat.

  Reagovat na tento komentář
 12. Visitor Rating: 1 Stars

  Reagovat na tento komentář
 13. Visitor Rating: 1 Stars

  Reagovat na tento komentář
 14. Visitor Rating: 1 Stars

  Reagovat na tento komentář
 15. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating