Recenze | Muž na laně je čirá radost ze závratě

Trojrozměrná projekce ztratila od dob Avataru postupně na svém půvabu a výlučnosti. Ve 3D se točí kde co. Lépe řečeno většina snímků se do 3D převádí, některé tituly kvůli tomu dokonce ztrácí osobité kouzlo a půvab. Novinka Roberta Zemeckise je ale pravým opakem. Po dlouhé době je tu snímek, který je s technologií 3D spojen pupeční šňůrou. Muž na laně má ale i obsahové kvality. Ostatně osoba oscarového režiséra je sama zárukou minimálně jistého standardu. V případě příběhu francouzského provazochodce ale Zemeckis tento standard vysoce překonal.

Muž na laně (foto: Falcon)

Muž na laně (foto: Falcon)

Philippe Petit. Tak se jmenuje Francouz, který se v roce 1974 vydal do New Yorku, aby napnul ocelové lano mezi sotva dostavěnými věžemi Dvojčat (WTC). Co všechno tomu předcházelo a jakou roli v jeho rozhodnutí a posedlosti sehrál jeden tajemný Čech?

Jeden z nejlepších převodů do 3D za poslední roky

3D vizuál je dechberoucí a pokud navštívíte IMAX, nebojím se říct úchvatný, i když vám možná chvílemi převrátí zažívací ústrojí. Přestože je film do 3D převeden a nebyl natočen IMAX kamerami, jedná se o jeden z nejlepších převodů, které jsem za posledních 5 let v kinech viděl. Rovnat se mu může snad jen dodatečný převod Titaniku a Star Wars. Obraz má slušnou světlost, ostrost a nevídanou hloubku.

Muž na laně (foto: Falcon)

Muž na laně (foto: Falcon)

Finální scéna, která trvá proklatě (a to je dobře) dlouho je neuvěřitelná. Závrať s vámi zmítá, sebemenší poryv větru či skřípění lana vás přiková k sedačce. Nutno připomenout, že trikové záběry vznikaly v pražském studiu UPP. K tomu všemu bezchybná kamera, střih a skvěle padnoucí soundtrack.

Muž na laně (foto: Falcon)

Muž na laně (foto: Falcon)

Robert Zemeckis se vrací v plné síle.

A s sebou přináší příběh plný lehkosti, svobody, zábavy ale i strachu a obav. Scénář, který režisér napsal spolu s Christopherem Brownem patří k tomu nejlepšímu, co jsme letos v kinech mohli vidět. Lehce a vtipně napsané dialogy a příběh, ve kterém nechybí dojetí, zábava ani strhující finále.

Muž na laně (foto: Falcon)

Muž na laně (foto: Falcon)

Joseph Gordon-Levitt je v roli legendárního eskamotéra Philippa Petita je perfektní. Není divu, krom francouzského akcentu ho sám Petit učil po laně také chodit. Další výraznou postavou je Rudy (Ben Kingsley), který Philippovi udílí cenné rady a připravuje ho na nejtěžší životní a profesionální zkoušku. Postava Rudyho je navíc Čech a z Kingsleyho úst se dočkáte několika českých frází s roztomilou výslovností.

 • Režie - 95%
  95
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 90%
  90
 • Kamera, vizuál - 90%
  90
 • Hudba - 80%
  80

Muž na laně (USA, 2015)

Vášeň, bláznovství, oslava člověka i světové architektury. Robert Zemeckis v tandemu s Josephem Gordonem-Levittem vytvořili nezapomenutelný film, kterému plátno extrémně sluší.
Čirá radost ze závratě.

90 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon, Tristar, Sony © 2015

Muž na laně
The Walk
Drama / Životopisný / Dobrodružný / Thriller
Jazyk originálu: angličtina
USA, 2015, 123 min
Premiéra: 8. 10. 2015 Falcon

Režie: Robert Zemeckis
Scénář: Robert Zemeckis, Christopher Browne
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Charlotte Le Bon, James Badge Dale, Ben Kingsley, Benedict Samuel, Ben Schwartz, Steve Valentine, Sergio Di Zio, Jason Blicker, Nathaly Thibault, Melantha Blackthorne, Clément Sibony, César Domboy, Larry Day, Jason Deline

Muz na lane-CZ poster

Totalfilm.cz je mediálním partnerem filmu. Tato skutečnost nijak neovlivňuje pozitivně recenzi.
Distribuční společnost je s tímto před uzavřením partnerství obeznámena.

 1. […] Vizuálně i obsahově povedený snímek Roberta Zemeckise vypráví příběh eskamotéra Philippa Petita který v roce 1974 přešel po laně mezi věžemi právě dostavěných newyorských dvojčat. Skvělý výkon Josepha Gordona-Levitta a dokonalé využití 3D. To je Muž na laně, kterého Totalfilm ohodnotil skvělými 90 procenty. […]

  Reagovat na tento komentář
 2. Tomáš Jarolím 8.10.2015, 11:06

  Pravda pravdoucí, dokonalé. Dlouho jsem se v kině tak nebál a nekousal si nehty, jako tady.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.