Recenze | Purpurový vrch – staromódní horor v nejlepším smyslu slova

Guillermo del Toro už navždy zůstane zapsán jako režisér skvělého Faunova labyrintu, výtvarně i obsahově špičkového díla, které sice nebylo globálním blockbusterem, ale je rozhodně nezapomenutelné. Přes Pacific Rim, Hellboye a participace na scénářích Hobita se režisér vrací k hororovému žánru. Fanouškům klasického hororu servíruje Purpurový vrch.

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

Edith (Mia Wasikowska) zemřela v dětství matka. Od té doby se jí několikrát zjevila, aby ji varovala před nebezpečím. Postupem času se z dívky stává emancipovaná žena, který píše román. Ve městě se objevuje záhadný cizinec, sir Thomas Sharp (Tom Hiddleston). Ten slečnu v jejím psaní podporuje a mezi oběma kvete romantická láska. Edithin otec za tragických okolností umírá a dívka se už jako mladá paní stěhuje s Thomasem na panství Purpurový vrch. V ponurém domě se ale děje něco zvláštního a Edith se v něm necítí vůbec dobře. Navíc švagrová Lucille (Jessica Chastain) je k nové příbuzné velmi odměřená. Edith se snaží děsivým tajemstvím starého viktoriánského domu přijít na kloub a není překvapivé, že jí při tom půjde o život…

Neustále vrzající, strašidelný a dýchající dům je samostatnou postavou filmu.

Duchové jsou skuteční, prohlásí párkrát Edith ústy Mii Wasikowske. A ano, Del Torovi se skutečně podařilo něco jedinečného. Neustále vrzající, strašidelný a dýchající dům je samostatnou a živou postavou filmu. Vizuálně je film velmi silný a podpořen skvělými hereckými výkony ústřední dvojice patří k tomu nejlepšímu na poli klasického hororu.

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

Precizní a umělecké

Pravdou je, že vše ve scénáři má jasnou šablonu a divák nemá problém odhalit záhy, v čem tkví podstata problému. To ale nic nemění na zážitku z filmu jako takového. Vizuální detaily, dokonale režijně promyšlené přinášejí divákovi skličující úzkost, ale zároveň potěchu pro oko. I ty nejočekávanější děsivé momenty jsou zpracovány precizně a umělecky.

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

Gotická atmosféra Purpurovému vrchu velmi pomáhá. A režisér na ní celý film s naivním scénářem postavil. Otázkou je, jestli mu to máme vyčítat. Očekávat od každého žánrového přírustku nějaké novum je letitý sport kritiků, ale v tomto případě se ho odmítám zúčastnit. I ty nejočekávanější dějové zvraty jsou ztvárněny s velkou péčí, aby se maximalizoval jejich účinek. Del Toro se navíc nebojí objímat melodramatem. To sice místy připomíná naivní operní příběh, ale právě proto je nejlepší a nejpřímočařejší poctou gotickému románu.

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

Purpurový vrch (foto: CinemArt)

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 80%
  80
 • Vizuál - 90%
  90
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 80%
  80

Purpurový vrch (2015)

Nepopiratelná tvůrčí vášeň režiséra a vizuální orgie jsou hlavními důvody, proč zajít na Purpurový vrch. Opulentní, ale mistrně zrežírované. Del Toro se inspiroval gotickými velikány, jako je Edgar Allen Poe, Mary Shelley nebo Henrey James. Crimson Peak je luxusní, atmosférická a vizuální nádhera. Tapisérie intrik a hrůz vrostlých do živého viktoriánského domu. Staromódní horor v nejlepším slova smyslu.

80 %
Vaše hodnocení filmu: 3.3 (7 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt/Universal Pictures © 2015

Purpurový vrch
Crimson Peak
Horor / Fantasy / Drama
Jazyk originálu: angličtina
USA, 2015, 119 min
Premiéra: 15. 10. 2015

Režie: Guillermo del Toro
Scénář: Guillermo del Toro, Matthew Robbins
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Fernando Velázquez
Hrají: Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Charlie Hunnam, Burn Gorman, Jim Beaver, Javier Botet, Leslie Hope, Doug Jones

Purpurovy-vrch_plakat_web

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating