Recenze | Stážista je prostě příjemný film

Specialistka na romantické komedie a feelgood filmy Nancy Meyers servíruje další příjemnou komedii – Stážistu. Ta tentokrát postrádá nezbytnou romantickou linii, ale o vztah mezi mužem a ženou jde i tady. Ben Whittaker (Robert De Niro), 70letý vdovec, není v důchodu příliš spokojený. Chybí mu práce. Rozhodl se tak vyzkoušet možnost stát se stážistou  seniorem ve firmě, která provozuje módní e-shop. K ruce ho dostane přímo zakladatelka a ředitelka firmy Jules (Anne Hathaway). Ta ze svého nového pomocníka nadšená vůbec není. Ale postupem času zjišťuje, že zkušenosti i nadhled Bena je možná to, co jí chybí na cestě k dokonalosti…

Stážista (foto: Freeman)

Stážista (foto: Freeman)

Režisérka do svých filmů promítá samu sebe

Opět tu máme staré známé atributy Nancy Meyers, které tolik dokázala prodat už jako scénáristka Baby Boomu. Úspěšné ženy, do kterých zřejmě promítá sama sebe, zásadní životní změny a z toho plynoucí správná rozhodnutí. Přesto režisérka netočí tupoučké slaďárny. Vždycky jde o skvěle obsazené snímky s funkčním scénářem. Dokazuje to i Stážista.
Všichni tu mají nádherné domy, byty, jsou skvělé oblečeni a zuby jim září jako perličky. Od sekretářky, přes Roberta De Nira až po módní ikonu Hathaway.

Opět skvělá hudba

Silnou složkou filmů Nancy Meyers  je hudba. V tomto případě ji má na svědomí Theodore Shapiro (Ďábel nosí Pradu). Je podkresová, nedominuje, ale přesto je zapamatovatelná a skvělá. Nedosahuje sice geniality soundtracku předchozího režisérčina filmu Prázdniny, ale přesto je silnou podporou celého filmu.
(O hudbě jsme mluvili s režisérkou v našem rozhovoru, celý záznam přineseme o víkendu spolu s rozhovorem s Robertem De Nirem a Anne Hathaway)

Stejně tak i kamera a lokace. Ty ze Stážisty dělají jednoduše pohádku pro dospělé, ke které se fanoušek bude rád vracet. Někdo to možná bude hodnotit jako mainstream sladký jak nedělní cukrárna. Ale jsou přece v životě chvíle (u žen častěji), kdy přesně tenhle typ filmu prostě člověku jednoduše sedne.

Stážista (foto: Freeman)

Stážista (foto: Freeman)

Robert De Niro překvapil

Představitel neurotických drsňáků dostal jednoznačný protiúkol. Hraje vyrovnaného, milého a obětavého muže v letech, kterého by každý rád za starostlivého otce nebo rodinného přítele. Ben je skutečně na hony vzdálený neurotickému pedantovi z Fotr je lotr, že si možná budete říkat, kdy se ten nerudný De Nirův dědek konečně projeví i tady. Neprojeví. Díky tomu je postava Bena trochu plošší než by mohla být. Ale svůj účel plní.

Stážista (foto: Freeman)

Stážista (foto: Freeman)

Naproti tomu Jules už tak nekomplikovaná není. Na jednu stranu dává na odiv tvrdou a rozhodnou slupku manažerky a proti tomu chce být i matkou milující svou rodinu. Tím naznačuji i jednu ze zásadních zápletek filmu. A je to právě ten moment kdy Jules díky Benovi dosahuje katarze.
Stážista ale není jen o vztahu Bena a Jules. Pamatuje také na lekce džentlmenského chování, lehký a nevtíravý feminismus i odpovědnost vůči neprivilegovaným.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera, vizuál - 85%
  85
 • Hudba - 80%
  80

Stážista (2015)

Přeslazená pohádka pro dospělé? A proč ne! Cítit se příjemně v kině po boku starých známých není přece zločin. A ani chlap by se za to neměl stydět. Stážista je prostě v rámci žánru nadstandard.

75 %
Vaše hodnocení filmu: 4.1 (16 hlasů)
Sending
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Freeman Entertainment / Warner Brothers © 2015

Stážista
The Intern
Komedie
Jazyk originálu: angličtina
USA, 2015, 121 min
Premiéra: 22. 10. 2015 Freeman Entertainment

Režie: Nancy Meyers
Scénář: Nancy Meyers
Kamera: Stephen Goldblatt
Hudba: Theodore Shapiro
Hrají: Anne Hathaway, Robert De Niro, Nat Wolff, Rene Russo, Adam DeVine, Zack Pearlman, Anders Holm, Drena De Niro, Andrew Rannells, Reid Scott, Linda Lavin, Liz Holtan, Frazer Brown, Maria Di Angelis, Leah O’Donnell, Doris McCarthy, Cris Williams, Christine Evangelista, Christina Scherer

Stážista plakát

Totalfilm.cz je mediálním partnerem filmu

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating