Za měsíc startuje už plnoletý Festival francouzského filmu

V pěti městech, počínaje Prahou (18 – 25. 11.) začne Festival francouzského filmu. Pořádají ho už 18 let Francouzské velvyslanectví v České republice, Francouzský institut v Praze a společnost Unifrance. Předprodej vstupenek už začal a krom webového programu je k dispozici i tištěný. Po Praze se následující den podívá FFF do Brna (od 19 – 25. 11.). V Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě se budou francouzské filmy promítat od 23. do 29. listopadu.

Festival letos uvede dvanáct předpremiérových titulů, v jejichž čele stojí komedie Zbrusu nový zákon režiséra Jaco Van Dormaela a nový film Arnauda Desplechina Tři vzpomínky. Oba tyto výrazné snímky byly uvedené na letošním festivalu v Cannes v soutěžní sekci Quinzaine des réalisateurs. Mezi předpremiérami zazáří také úspěšná komedie Rodinka Bélierových, jejíž hlavní představitelka Louane Emera získala za svůj výkon Césara pro nejlepší začínající herečku.

Zbrusu nový zákon

Zbrusu nový zákon

Diváci se mohou těšit také na originální komedii Jean-Pierra Amérise Rodina k pronájmu. Pozornost si zaslouží také nový snímek Benoîta Jacquota Deník komorné vyprávějící příběh ambiciózní a krásné pokojské, která na francouzském venkově pracuje pro rodinu boháčů. Festival potěší i nejmladší diváky slavným příběhem Malého prince v animovaném filmu Marka Osborna. Dvanáct předpremiérových titulů festival uvede ve spolupráci s distribučními společnostmi A-Company Czech, Aerofilms, Film Europe, Artcam a Mirius FD.

Deník komorné

Deník komorné

Další francouzské filmové novinky, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech a které zatím nemají českého distributora, uvede pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Tyto snímky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE.  Sekce Výběr české kritiky nabídne například thriller režiséra Vincenta GarenqAféra Clearsteam, komedii Richarda Berryho Naše ženy, drama Zimní píseň Otara Iosselianiho, drama Zákon trhu režiséra Stéphana Brizého, které si z letošního festivalu v Cannes  odneslo cenu za mužský herecký výkon v hlavní roli  pro Vincenta Lindona nebo snímek režiséra Philippa Le Guay Florida, ve kterém roli otce trpícího stařeckou demencí ztvárnil Jean Rochefort.

Florida - Jean Rochefort

Florida – Jean Rochefort

Ženským ikonám francouzské kinematografie je věnován cyklus ELLE(S), který připomene francouzské filmové hvězdy v dnes již klasických filmech a přiblíží vzájemné prolínání světa filmu a módy v dokumentu o historii časopisu ELLE. Součástí dokumentárního filmu A ELLE stvořila ženu režiséra Davida Teboula jsou exkluzivní rozhovory s módními návrháři, šéfredaktorkami a sociology. Archivní záběry přibližují ducha a módní trendy posledních šedesáti let.

Catherine Denevue a Emmanuelle Bercot

Catherine Denevue a Emmanuelle Bercot

Kromě unikátního dokumentu o historii časopisu ELLE sekce ELLE(S) představí filmy, ve kterých hlavní role ztvárnily filmové hvězdy 60. a 70. let jako jsou Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Jeanne Moreau, Isabelle Huppert, Fanny Ardant nebo Anna Karina. Tyto hvězdy Festival francouzského filmu uctí uvedením kultovních snímků režisérů Jean-Luca Godarda, Françoise Truffauta a Jacquese Demyho Pohrdání, Paraplíčka ze Cherbourgu, Jules a Jim, Zachraň si kdo můžeš (život),  Konečně neděle! a Bláznivý Petříček. 

Chybět nebudou ani projekce úspěšných distribučních titulů či animované filmy.

Festival se koná v osmi partnerských kinech: v kinech sítě Europa Cinemas (Praha – Kino 35 Francouzského institutu, Lucerna, Světozor, Brno – Scala, České Budějovice – Kotva, Hradec Králové – Bio Central, Ostrava – Minikino) a v pražském multikině CineStar Anděl.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. Vstupné na festivalové projekce činí 100 Kč.
Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz
Facebookové stránky festivalu: www.facebook.com/festivalff http://www.youtube.com/user/FrancouzskyInstitut

-red-
zdroj: G. Zajícová, FFF

FFF 2015 vizuál