Recenze | Gangster Ka: Afričan – český film ještě žije!

První část filmu Gangster Ka podle knih Jaroslava Kmenty Padrino Krejčíř jsem před dvěma měsíci chválil. Chválit budu i dál. Hynek Čermák alias Radim Kraviec pokračuje ve filmu Gansgter Ka: Afričan v krasojízdě a Káčka posunuje do absurdních rovin. Zdatná režie Jana Pachla, exotické lokace a šílené eskapády Radima Kraviece potvrzují, že Český film ještě žije. A nenabízí jen laskavé komedie, ale po dlouhých letech i skvěle řemeslně natočenou i napsanou kriminálku.

Gangster Ka: Afričan (foto: Bioscop)

Gangster Ka: Afričan (foto: Bioscop)

Oba filmy obstojí i samostatně

Narozdíl od uměle natahovaných adaptací hollywoodských dystopických ság pro teenagery byl nápad producenta Adama Dvořáka rozdělit Káčkův příběh zcela na místě. První část mapuje působení Káčka v Česku, druhá na útěku v zahraničí. Filmy mají navíc jednu podstatnou výhodu. Obstojí samostatně. Pokud jste neviděli jedničku, můžete začít dvojkou. Do některých zahraničních distribucí jde film právě v tomto opačném pořadí.

Gangster KA Afričan – Film vs. realita lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Vynikající práce všech tvůrčích složek

Padesát milionů rozpočtu je na filmu opravdu znát. Exotické destinace a především komplikované natáčení v JAR se na plátně pozitivně odráží. Dobrou práci tvůrci odvedli na všech složkách – od výtečného castingu, po kameru, hudbu i vynikající střih. Exilové exteriéry mají zvláštní nažloutlý filtr, který scénám dodává působivou obrazovou stylizaci. Krom kamery musím ještě jednou pochválit vynikající střih, hudbu i hudební režii. Jan Pachl režíruje sebejistě, nikde nezůstává sebemenší ploché místo.

Gangster Ka: Afričan (foto: Bioscop)

Gangster Ka: Afričan (foto: Bioscop)

Gangster – extratřída

Přestože Hynek Čermák na včerejší slavnostní premiéře prohlásil, že si před natáčením pro inspiraci pustil Zuřícího býka, nedošlo k romantizaci hrdiny. Herec s režisérem dokázali “Káčka” udržet na uzdě. Chválím jednoznačný posun v charakteru postavy. Z původně odrzlého hajzlíka se postupně stává skutečně surový a bezskrupulózní gangster světové extratřídy. Kam se na něj hrabe Whitey Bulger v nedávné kreaci Johnnyho Deppa Black Mass.

Gangsterka: Afričan (foto: Bioscop)

Gangsterka: Afričan (foto: Bioscop)

Vynikající Predrag Bjelac v roli gangsterova pobočníka Dardana zajistil i několik nečekaných momentů. Skvělá je konfrontační scéna mezi Dardanem a Káčkem a také fatální hotelová scéna po přestřelce s Pákistánci.
Je tu také jeden překvapivý paradox, který mi vůbec nevadil. Afričan nabízí přirozeně mnohem víc absurdních a nervy drásajících scén než předchozí díl – naproti tomu i víc černého humoru. Díky fungující dramaturgii je můj pocit z pokračování o chlup vyváženější a příjemnější. Odcházel jsem spokojen, po absorbci zábavy, která měla punc uvěřitelné faktografie i popcornu. A tak to má být. Milí čeští filmoví tvůrci, takhle má vypadat komerční film mezinárodních parametrů.

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 85%
  85
 • Hudba - 80%
  80
 • Kamera, vizuál - 80%
  80
 • Dramaturgie - 90%
  90

Gangster Ka: Afričan (2015)

Vznik filmů Gangster Ka posílá k divákům především jednu dobrou zprávu - Někteří tvůrci (ačkoliv jsou v menšině) jsou schopni natočit kvalitní, obsahově hutný a přesto zábavný film. Po odchodu z kina nemusíte litovat zaplaceného vstupného. A to není málo. Je to asi ta nejvyšší deviza, kterou letošní, jinak velmi tristní rok v české kinematografii, může nabídnout.

85 %
Martin Staněk, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bioscop © 2015

Gangster Ka: Afričan
Krimi / Drama / Thriller
Jazyk originálu: čeština
Česko, 2015, 100 min
Premiéra: 26. 11. 2015 Bioscop

Režie: Jan Pachl
Producent: Adam Dvořák
Koproducent: Česká televize
Scénář: Jan Pachl
Kamera: Marek Janda
Hudba: Tadeáš Věrčák
Hrají: Hynek Čermák, Predrag Bjelac, Filip Čapka, Stanislav Majer, Brian Caspe, Vlastina Svátková, Roman Bartoš, Štěpán Benoni

Gangster Ka African plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.