Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Seriál 007 | Roli Bonda definoval Sean Connery

Dvacátá čtvrtá bondovka se nezadržitelně blíží. Do českých kin vstoupí Spectre 5. listopadu. Filmový Bond je tu ale s námi už od roku 1962. Styl agenta 007 tehdy poprvé definoval charismatický Sean Connery a agentem byl celkem šestkrát. Jednou se stal neohroženým Bondem i George Lazenby. Roger Moore si stejně jako Connery zahrál v šesti bondovkách. Po něm převzal štafetu ve dvou filmech Timothy Dalton. Následoval Pierce Brosnan, který si Bonda zkusil celkem čtyřikrát. A čtyři zářezy na pažbě má i současný představitel 007 Daniel Craig.

Ale vraťme se v našem seriálu k prvnímu a asi nejoslavovanějšímu představiteli Bonda vůbec. Je jím právě Sean Connery. Byl prvním hercem, který postavu romanopisce Iana Flemminga zhmotnil a dal jí potřebnou sebejistotu a charisma. Když poprvé jednal s producentem Albertem R. Broccolim o budoucí bondovské roli, Broccoli se na něj díval z okna, když odcházel z kanceláře. Pohyboval se prý jak nějaká velká kočka v džungli. Broccoli spolu se spolupracovníky vytušili, že i řeč Conneryho těla napovídá, že pro roli bude dokonalý. A nespletli se. Filmy s Connerym vydělali na tehdejší dobu nevídaných 600 milionů dolarů.

Dr. No (1962)

Dr. No (1962)

První filmovou bondovkou vůbec byl film Dr. No (1962). Ten měl premiéru v říjnu 1962 v Anglii, kde byl hitem. Stejně tak v USA. Tam se dostal do distribuce o půl roku později. Dr. No byl ve své době mimořádně svěžím dílem, který na plátno uvedl moderního, do té doby nevídaného, hrdinu. Následovaly Srdečné pozdravy z Ruska (1963), které definitivně z postavy Jamese Bonda udělaly filmového hrdinu, se kterým je nutné v budoucnu rozhodně počítat. Bondovské hračičky, Connery, sex a studená válka – to vše tvořilo koktejl, který s chutí vypily miliony spokojených diváků. Tehdy se také poprvé na plátně objevila zločinecká organizace Spectre.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Následoval fenomenální Goldfinger (1964), který patří v bondovské filmografii k nejoblíbenějším. Bohužel se jeho fenomenálního úspěchu už nedožil autor předlohy Ian Flemming, který zemřel 12. dubna 1964, necelý měsíc před premiérou. O rok později se na plátna dostal Thunderball (1965) a čtvrtá bondovka v řadě prodala víc lístků, než kterákoli před ní.

Bond-katalog_Totalfilm-800x70

Goldfinger započal zvyk doprovodit každou novou bondovku titulní písní. Producenty k tomu přemluvil dvorní bondovský skladatel John Barry. Song Goldfinger nazpívala zpěvačka Shirley Bassey a píseň se ihned stala celosvětovým hitem (8. místo v USA a 21. v britském žebříčku). Úspěch písně dokonce vytáhl soundtrack z filmu na první místo v žebříčku alb, kde vystřídalo Beatles.


V roce 1967 se na plátna kin dostal snímek Žiješ jenom dvakrát. A bylo to poprvé, kdy se scénáristé výrazně odklonili od Flemingovy původní předlohy. Zápletka je výrazně pozměněna a film těží hlavně z obrovského globálního úspěchu agenta 007. Krátce po filmu oznámil Sean Connery, že s rolí Jamese Bonda končí a producenti začali hledat nového představitele. Stal se jím George Lazenby. A i když film Ve službách Jejího veličenstva (1969) vůbec nepatří ke špatným bondovským adaptacím, producenti se rozhodli, že dál riskovat nebudou. Někteří diváci se totiž s odchodem Seana Conneryho nemohli smířit.

Ve službách Jejího veličenstva 1969

Ve službách Jejího veličenstva (1969)

A tak si dva roky na to Sean Connery Bonda opět zopakoval. Svou kariéru nezničitelného agenta uzavřel filmem Diamanty jsou věčné (1971). Přesvědčil ho producent Broccoli rekordním honorářem a příslibem deseti procent z tržeb. Dva roky na to se po boku krásných žen začal v rychlých autech prohánět Roger Moore.

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]V pondělí | Roger Moore[/pullquote]

připravila: redakce
zdroj: 007. com, Wikipedia, IMDB.com
SPECTRE ©2015 Danjaq, MGM, CPII.  SPECTRE, 007 Gun Logo and related James Bond Trademarks, TM Danjaq.  All Rights Reserved.

SPECTRE_totalfilm_800x400_CZ

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast