Seriál 007 | Timothy Dalton jako temný Bond

Už jen pouhé dva dny zbývají do oficiální premiéry čtyřiadvacáté bondovky Spectre. Pokračujeme v našem seriálu o představitelích agenta 007. Už jsme se věnovali Seanu Connerymu, Georgeovi Lazenbymu i Rogeru Moorovi. Na konci osmdesátých let vystřídal dosluhujícícho Moora Timothy Dalton. Agenta 007 si zahrál pouze dvakrát. Ale k roli přistoupil s vervou sobě vlastní. Znovu si přečetl původní romány Iana Flemminga a rozhodl se roli uchopit, tak jak ji podle něj, původně spisovatel zamýšlel. Postavu obdařil větší záhadností, temností, hořkostí a krutostí. Přesto ale zachoval jeho akčnost, elán a mimořádné schopnosti.

Dech života (1987)

Dech života (1987)

První film, ve kterém se Dalton objevil se jmenoval Dech života (1987). 15. bondovka v řadě měla hodně dramatický scénář. Vycházel z krátkého Flemmingova příběhu. Inspiraí byl navíc i skutečný příběh důstojníka KGB, který přeběhl na krátký čas v roce 1985 k CIA a pak zpět do Sovětského svazu. Původně zamýšlené obsazení Timothyho Daltona se ale komplikovalo. Herec nebyl volný a tak se producenti shodli na jménu Pierce Brosnan. Tomu ale v době rozhodování televize potvrdila další účinkování v seriálu Remington Steel. Producenti tedy nakonec vyšli vstříc Daltonovi. Dech života se nakonec stal světovým hitem. A opět se potvrdilo, že přeobsazení hlavní role nemá na návštěvnost a hlad po bondových příbězích žádný vliv. Pro českého a slovenského diváka je zajímavostí především umístění části příběhu do Bratislavy.

Dech života (1987)

Dech života (1987)

Úspěch první Daltonovy bondovky přesvědčil producenty o tom, že je třeba další film víc přizpůsobit Daltonovu typu. Povolení zabíjet šlo do kin v roce 1989. Původně se mělo natáčet v Číně, ale nakonec se výroba přesunula do Mexika. Ve filmu jsou navíc nepoužité motivy ze Žít a nechat zemřít. Byla to první bondovka, který získala rating PG-13 (některé scény nejsou vhodné pro děti mladší 13 let).

Povolení zabíjet (1989)

Povolení zabíjet (1989)

V dalších zemích byly některé obzvlášť surové scény vystřiženy. V Anglii na film dokonce mohli jen diváci starší 15 let. Tyto komplikace zřejmě také vedly k tomu, že film nebyl globálně hitem. Přestože diváci a kritici ho hodnotili dobře. Další bondovku už z rozhodnutí producenta připravoval úplně jiný tým. A stále se počítalo s Timothym Daltonem. Ten ale oznámil, že se do role agenta 007 už vrátit nechce. Nastal čas Pierce Brosnana.

Středa | Pierce Brosnan

připravila: redakce
zdroj: 007. com, Wikipedia, IMDB.com
SPECTRE ©2015 Danjaq, MGM, CPII.  SPECTRE, 007 Gun Logo and related James Bond Trademarks, TM Danjaq.  All Rights Reserved.

SPECTRE_totalfilm_800x400_CZ

%d blogerům se to líbí: