Recenze | Star Wars: Síla se probouzí šlape jako švýcarské hodinky

Jak začít? Vlastně jednoduše. Když se v říjnu 2012 filmový svět dozvěděl, že Disney koupil Lucasfilm s právy na pokračování Star Wars, nastalo všeobecné zděšení. Mnozí možná čekali implementaci Zvonilky do řad Povstalců. Nestalo se. Vše dopadlo nad očekávání skvěle.

Star Wars Síla se probouzí (foto: Falcon)

Star Wars Síla se probouzí (foto: Falcon)

VII. Epizoda hvězdné ságy pod taktovkou J. J. Abramse patří jednoznačně k nejlepším dosavadním dílům. Abrams mne strhl hned v prvních minutách a po celých 136 minut mi nedovolil vydechnout. Čekal jsem mnohem delší úvodní intro. Nakonec se vlastně nedostavilo vůbec – nebylo potřeba. Akcí nabité scény mají perfektní střih. Stejně jako celý film. Abrams velmi umně hlídá vyvažování scén a zásadních momentů. Daří se mu překvapovat.Epické scény a bombastická hudba

Už u Star Treku Abrams dokázal, že si umí poradit s očekáváním fanoušků. Nepodbízí se jim, přesto je na výsledku vidět, že Hvězdné války miluje. Akční scény jsou opravdu epické, mají skvělou kameru a bombastická hudba Johna Williamse zní nejen funkčně, ale v tomto případě téměř božsky. Návrat ke starým hudebním motivům je doslova dechberoucí.

Star Wars: Síla se probouzí (foto: Falcon)

Star Wars: Síla se probouzí (foto: Falcon)

Efekty skvělé, bez zbytečné exhibice

Nutno říct, že George Lucas prvními Star Wars filmy definoval zvláštní efekty. Abrams se v tomto ohledu nesnaží vůbec exhibovat. Síla se probouzí má pochopitelně perfektní vizuál, ale skvěle maskuje CGI. Počítačové efekty nejsou v žádném případě ani trochu rušivé. To je skvělá zpráva. Novinářskou projekci jsem absolvoval v IMAX®, ve 3D. Obraz byl příjemně čistý, tmavé scény byly v naprostém pořádku, známé temné šero u konvertovaných snímků se téměř neobjevovalo.

Star Wars: Síla se probouzí (foto: Falcon)

Star Wars: Síla se probouzí (foto: Falcon)

Nedokážu příliš posoudit, jak moc se podařil skript. Mytologii Star Wars mají skalní fanoušci v malíku a každá sebemenší chybička by byla v tomto případě fatální. Nic zásadního se ale na internetu po světové premiéře neobjevilo, takže v tomto smyslu by mělo být vše v pořádku.

Nové postavy nezklamaly

Samozřejmě všichni víte o návratu Hana Sola (Harrison Ford), princezny Leiy (Carrie Fischer) i Luka Skywalkera (Mark Hamill). Všichni ale čekáte na nováčky. Scénář nabízí dobrou profilaci nových postav, podařilo se vytvořit sympatické charaktery. S každým z nich se divák může ztotožnit. Stěžejní postavou je Rey (Daisy Ridley). Tolik diskutovaný černošský stormtrooper (John Boyaga) nezklamal ani náhodou. Pilot Poe v podání Oscara Isaaca velkou trojku nováčků uzavírá. Zásadní postavou je Poeův droid BB-8, který v sobě nese velmi cennou informaci. Díky tomu se roztomilý stroj dostává do velkého nebezpečí. Víc nemohu a vlastně ani nechci prozradit.

Star Wars: Síla se probouzí (foto: Falcon)

Star Wars: Síla se probouzí (foto: Falcon)

 • Režie - 100%
  100
 • Vizuál, kamera, triky - 100%
  100
 • Herci - 100%
  100
 • Hudba - 100%
  100

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Star Wars: Síla se probouzí je perfektní syntézou starého a nového. Abramsovi film šlape jako švýcarské hodinky. Sedmý díl nabízí epickou podívanou plnou intimních momentů a radostných chvil pro všechny fanoušky. Troufám si tvrdit, že všichni ti, kteří vyrůstali s epizodami IV., V. a VI. budou z navazujícího dílu nadšeni.

100 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon/Disney/Lucasfilm © 2015
™ and © Lucasfilm Ltd. All rights reserved

Star Wars: Síla se probouzí
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy
Jazyk originálu: angličtina
USA, 2015, 136 min
Premiéra: 17. 12. 2015 (Falcon)

Režie: J.J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: John Williams
Hrají: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Adam Driver, Simon Pegg, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Max von Sydow, Peter Mayhew, Kenny Baker, Daisy Ridley, Gwendoline Christie, Lupita Nyong’o, Iko Uwais, Yayan Ruhian, Cecep Arif Rahman, Billie Lourd, Greg Grunberg, Warwick Davis

Star-Wars-poster-CZ

 1. Michael Elčkner 26.12.2015, 09:18

  Po shlédnutí toho filmu jsem přešel na temnou stranu síly. Od doby co to koupil Disney jsem se bál. A věděl jsem proč. Abrams z toho udělal citovou bombu ve stylu ” Ty jsi mě přišel zachránit”. Celý film jsem přemýšlel jestli jsem si nespletl sál. Jediné plus dávám Abramsovi za úžasné efekty, které Lucasfilm provázely už od začátku. Kdyby byl Abrams alespoň trochu originální co se týče příběhu. Ale ne. On musí vzít zbylých šest epizod a vytáhnout z nich co se dá. Celý film jsem předvídal co tam bude a pokaždé jsem se trefil. Úžasný nálet na Hvězdu smrti ze čtvrté a šesté epizody přetransformoval na nudný a předvídatelný nálet na vojenskou základnu “Prvního řádu”. Ano dostáváme se dalšímu bodu mojí nespokojenosti. Impérium se změnilo na První řád a Povstalci na Odboj. Myslím si že tímto si to Abrams dokonale zkazil. Mohl bych pokračovat ale myslím si, že toto už vypovídá o celém filmu až až.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.