11. ročník Festivalu krátkých filmů Praha startuje ve středu

Desítky snímků diváci uvidí v již tradičních sekcích – v mezinárodní soutěži, v přehledovém programu aktuálních českých filmů nebo v noční Brutal Relax Show. Do programu budou také zařazeny sekce věnované významným režisérským osobnostem, národním kinematografiím, významným festivalům zaměřeným na krátkometrážní tvorbu či žánrově laděné programy.

Totalfilm_800x200_03.indd

Vyznání lásky osmdesátkovým akčňákům, pocta slavnému kameramanovi Wong Kar-Waie, netradiční lovestory z Pobaltí, filmy, které jdou přímo k věci, nová krev z dánské filmové „laboratoře“, trable světa budoucnosti a především patnáct filmů v mezinárodní soutěži. Takový bude jedenáctý ročník Festivalu krátkých filmů Praha, jenž organizuje Film Servis Festival Karlovy Vary, stojící i za MFF Karlovy Vary. Krátkometrážní skvosty z celého světa se představí v kině Světozor od 20. do 24. ledna 2016, nově ale zamíří i do několika desítek českých, moravských, ale i slovenských kin, kde se představí program Best of Brutal Relax Show a Pragueshorts dětem.

„Mezinárodní soutěž čítá patnáct filmů ze třinácti zemí světa. Každý z nich se pouští do úplně jiného tématu, volí jiný žánr a hledá svoji vlastní poetiku. Rozmanitost jejich stylů vyprávění i témat dobře ilustruje, v čem mohou být krátké filmy pro filmaře i diváky jedinečné. Diváci se tak mohou opět těšit na dost různorodé zážitky během jediného programu, kdy se potkávají dramatické filmy s komediemi, a drsnější formy vyprávění s těmi poetičtějšími tak samozřejmě, jako když se luskne prsty,říká Karel Spěšný, umělecký ředitel Festivalu krátkých filmů Praha.

Láska je slepá

Láska je slepá

V programu diváci i letos najdou oblíbenou Brutal Relax Show extrémních titulů. „Letos třeba zavzpomínáte na vaši sbírku zaprášených VHS díky akční senzaci Kung Fury nebo uvidíte, co by se dělo, kdybychom reklamní slogany vzali doslova. Opravdovou extrémní lahůdkou je pak film Splintertime o kapele duchů dřímajících v sanitce. Autor filmu Rosto patří mezi nejextravagantnější animátory současnosti,“ říká Radka Weiserová, hlavní dramaturgyně festivalu.

Soutěž o akreditace na Festival krátkých filmů

Až do středy soutěžíme každý den o dvě akreditace na celý festival. Děkujeme pořadateli, společnosti Film Servis Festival Karlovy Vary.


Pár věcí, které byste se možná rádi dozvěděli o sexu, vám bez ptaní prozradí sekce Let’s talk about sex. Filmy, které jdou přímo k věci, podobně jako přidrzlá spolubydlící Joanna, která konstantně ruší svoji kamarádku při intimních chvilkách s přítelem v komedii Špatná v tanci.

Rozkoš

Rozkoš

Festival letos složí hold dílu kameramana Christophera Doylea v programu Očima Christophera Doylea. Australan usazený v Hong Kongu vtiskl nezaměnitelnou vizuální podobu desítkám filmů, mezi nimiž byla i díla Wong Kar-Waie, Jima Jarmusche, Guse van Santa či M. Night Shyamalana. Diváci v Praze se mohou těšit na tři krátké filmy, na nichž se podílel jako kameraman a na dva, které sám režíroval. Jedním z nich je i segment z povídkové senzace Paříži, miluji Tě.

Kluk a autobus

Kluk a autobus

Tři režisérky a tři režiséři dají nahlédnout do pobaltské kinematografie v sekci Fokus Pobaltí. Humor, lásku v márnici, gangstery v akci i rodinná dramata, to vše nabídne program, představující to nejoriginálnější z Estonska, Litvy a Lotyšska. Chybět nebude ani netradiční lovestory Kanec kastrát, která na loňském Festivalu krátkých filmů Praha získala zvláštní uznání poroty.

Kanec kastrát

Kanec kastrát

Pestrý program ještě doplní sedmička filmů v selekci Svět zítřka. Jaký bude svět, ve kterém se stírá rozdíl mezi internetem a reálným životem? V co budou věřit lidé, kteří žijí více než 70 let v epoše válek? Poznáme, kdo je člověk z masa a kostí a kdo dokonale vytvořený android? A budou si rozumět naši zvířecí a robotičtí mazlíčci?

Poslední výkřik módy

Poslední výkřik módy

Novou krev, nové nápady a blízkou budoucnost kinematografie nastíní také sekce CPH:LAB. Tak se totiž jmenuje dánská filmová „laboratoř“, ve které vybraní filmaři z celého světa ve dvoučlenných týmech pracují na krátkých filmech. Dánský projekt CPH:LAB, jež si vytkl za cíl hledat formou mezinárodního kreativního inkubátoru nové způsoby tvorby a možnosti produkce. Od roku 2009 tak vzniklo v rozličných mezinárodních koprodukcích již více než 35 krátkých filmů. A čtveřici nejúspěšnějších z nich představuje tento program.

Kung Fury

Festival letos putuje také do několika desítek českých, moravských, ale i slovenských kin, kde představí program Best of Brutal Relax Show a Pragueshorts dětem. Výběr těch nejlepších a nejextrémnějších filmů za čtyřletou historii Brutal Relax Show uvidí diváci v dvanácti českých a slovenských kinech pod názvem Best of Brutal Relax. Zároveň se po loňské úspěšné premiéře vrací soubor filmů Pragueshorts dětem pro malé filmové fanoušky od 5 do 8 let a jejich rodiče. Promítat se budou hrané i animované krátké filmy z celé Evropy, například z Arménie, Francie, Německa či Itálie. Oba bloky se budou promítat v Ústí nad Labem, Brně, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Karlových Varech, Mariánských Lázních a na Slovensku v Kremnici, Prešově, Košicích, Trenčíně nebo ve dvou kinech v  Bratislavě. Projekce proběhnou v době konání festivalu – 22. a 23. ledna 2016.

Rozhodnout o nejlepším krátkém filmu 11. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha můžete i vy. Hlasovat bude možné prostřednictvím hlasovacích letáků, které obdržíte při vstupu do kinosálu. Po skončení každé projekce můžete zvolit 3 filmy a napsat jejich název v pořadí, jak je hodnotíte a leták odevzdat do hlasovacího boxu umístěného v předsálí. Divácká cena bude předána v rámci slavnostního zakončení 24. ledna.

A ani letos festival nezapomene na nejmenší diváky. Malí filmoví diváci od 5 do 8 let se mohou těšit do pražských kin Bio Oko, 23.1.2016 od 15:00 a Aero, 24.1.2016 od 15:00. Program Pragueshorts dětem pořádá Festival krátkých filmů Praha ve spolupráci s Aeroškolou.

Další informace na www.pragueshorts.com

Cena vstupného je 90,- Kč. Prodej a předprodej začal 15. ledna v pokladně kina Světozor.Filmy uváděné na festivalu jsou opatřené anglickými a českými titulky.

Další informace na www.pragueshorts.com

připravil: Rostislav Ráček
zdroj: Zuzana Janáková, Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s.

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.