Anifilm spustil Aniont – animáky online a bez poplatků

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm Třeboň spustil během svého posledního ročníku internetovou videotéku Aniont (ANimation Online Theater), která přináší možnost sledovat kvalitní krátkometrážní animaci, a to bez jakýchkoliv reklam či poplatků. Projekt byl podpořen Státním fondem kinematografie a neustále se rozvíjí.

Aniont je internetový portál nabízející vybranou studentskou a autorskou animovanou krátkometrážní tvorbu, včetně videoklipů nebo hraničních forem animace. Důležitým prvkem tohoto internetového portálu, který najdete na stránkách www.aniont.com, je kurátorský dohled zkušených dramaturgů. Ti filmy aktivně vyhledávají a oslovují, případně posuzují kvalitu těch, které se přihlásí samy.

Aniont

Na stránkách fungují vyhledávací filtry – uživatel může snímky vyhledat podle kategorie, země nebo jména režiséra. Dále si může vyfiltrovat nejsledovanější, nejlépe hodnocené a novinky. Web je dobře reflektován odbornou veřejností jako přínos pro animovanou tvorbu a jako vhodný prostředek pro distribuci krátkometrážních filmů, které nemají nikde jinde uplatnění. „Aniont je skvělý nápad jak prezentovat filmy, jsem ráda, že mezi domácími má i zahraniční příspěvky. Přeji Aniontu hodně dalších dobrých filmů a těším se na ně,“ uvedla Michaela Pavlátová, přední česká režisérka animovaných filmů a vedoucí katedry animace FAMU. Kromě špiček české a slovenské animace, jako jsou například Noro Držiak, Jaromír Plachý či Katarína Kerekesová, najde divák na Aniontu i hvězdy animace světové, kteří bodují na zahraničních festivalech. Mezi ně patří třeba maďarský autor Tomek Ducki či lotyšský režisér Edmunds Jansons. Od června 2015, kdy byl Aniont spuštěn, zaznamenal téměř 6 000 návštěv, z toho 35% pocházelo z České republiky.

Food

Food

Občanské sdružení pro podporu animovaného filmu (OSPAF), které Aniont provozuje, dlouhodobě usiluje o širší popularizaci animace u veřejnosti. Hlavním projektem OSPAFu je Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. Sdružení si stejně jako celá animátorská komunita uvědomuje zoufalou absenci distribuce krátkometrážní animované tvorby a Aniont vnímá jako cestu, kterou lze tuto situaci napravit.

www.anifilm.cz
www.facebook.com/Anifilm
www.aniont.com

zdroj: G. Zajícová, Anifilm

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.