Děsivý Les sebevrahů skutečně existuje – do kin o něm přichází horor

Málokdy jsou reálie ve filmových hororech skutečné. V případě hororu Les sebevrahů, který tento čtvrtek (7. 1.) vejde do kin to ale neplatí. Na úpatí japonské hory Fudži se totiž rozkládá legendární skutečný les Aokigahara. Les známý jako Jukai nebo Oceán stromů je dlouho spojován s násilnou minulostí a legendami o nadpřirozených jevech.

Les sebevrahů (foto: Falcon)

Les sebevrahů (foto: Falcon)

Tragické osudy v lese sebevrahů

Po celá staletí byl les Aokigahara s ohledem na své spojitosti se smrtí a utrpením významným kulturním prvkem v rámci silné japonské víry v nadpřirozeno. Legendy hovoří o duších ubasute, kteří v lese žijí – truchlící přízračné postavy stařen, které v lese zanechaly jejich rodiny, když se o ně už nemohly postarat. V průběhu několika posledních desetiletí se les Aokigahara nechvalně proslavil jako místo, kam se lidé vydávají, pokud chtějí ukončit svůj život. Tragickou historii lesa jen posilují zvěsti o duších sebevrahů, jurei, kteří rozšiřují řady přítomných nadpřirozených bytostí – a přemlouvají bezútěšné, slabé a neznalé k sebevraždě pod poklidným zeleným příkrovem lesu Aokigahara v oblasti, zvané „les sebevrahů“.

Producent David S. Goyer se o tomto lese dozvěděl jako o „velice strašidelném místě, kde se dějí velice podivné věci. Mobilní telefony a kompasy tam nefungují kvůli vysokému obsahu železa v horninách kolem hory Fudži. Zvířata tu prakticky nežijí. A les je tak hustý a tmavý, že by se v něm velice snadno mohl kdokoliv ztratit – a všichni známe ten povědomý strach z toho, že se ztratíme někde v lese.“

Les Aokigahara je ale současně i velice krásný, nedotčený a poklidný. Bohužel v něm spáchalo sebevraždu více lidí než kdekoliv jinde na světě, a jejich počet nadále vzrůstá. V lese je i márnice a jakási hlídka, která pravidelně lesem prochází ve snaze najít další těla. Jsou zde umístěny cedule s nápisy jako ‘Vraťte se zpátky’, ‘Zůstaňte na cestě’ nebo ‘Myslete na své nejbližší’.“

Les sebevrahů (foto: Falcon)

Les sebevrahů (foto: Falcon)

Goyer si uvědomoval, že by les mohl být dokonalým dějištěm něčeho, co označuje jako „netradiční nadpřirozený thriller s postavami, na kterých vám záleží, prostoupený atmosférou plíživého strachu“. Vypracoval základní kostru příběhu a obrátil se na společnost Lava Bear Films.

O tomhle lese jsem vůbec nic nevěděla, takže když k nám David Goyer přišel s velice pozoruhodným námětem na film, odehrávající se na skutečném místě s dlouhou historií, rozhodně mě tím zaujal,“ vzpomíná producentka Tory Metzger z této společnosti. „Když jsem si začala o tomto lese zjišťovat další podrobnosti a pochopila jsem, jakou roli v japonských tradicích po staletí hraje, co se k němu pojí a jak temně je vnímán, uvědomila jsem si, že by rozhodně bylo možné tam příběh filmu zasadit – a že by se les Aokigahara stal víceméně další postavou filmu.“

David měl jasno v tom, jaký by měl být příběh filmu. Společně jsme vybrali scenáristy, které by tento žánr oslovil.“

Les sebevrahů (foto: Falcon)

Les sebevrahů (foto: Falcon)

Američanka Sára (v podání Natalie Dormer ze seriálu Hra o trůny a z filmové série Hunger Games) se do lesa vydává v rámci pátrání po svém dvojčeti – po sestře Jess (taktéž ztvárnila N. Dormer), která záhadně zmizela. Sářin manžel Rob (Eoin Macken ze seriálu Noční směna), kterého chování Jess dlouhodobě frustruje, není své manželce skoro 10 tisíc kilometrů dlouhou cestu vymluvit.
Po návštěvě školy, ve které Jess učí, se důvtipná Sára vydává do lesa samotného. Ve společnosti svého charismatického nového známého, přistěhovaleckého novináře Aidena (Taylor Kinney ze seriálu Chicago Fire) vstupuje do lesa, ve kterém by dle důrazných varování „nikdy neměla opouštět vyšlapanou cestu“. Na bezpečí obou z nich dohlíží místní průvodce Michi (japonská hvězda Jukijoši Ozawa), ale s blížící se nocí jim není schopen setrvání přímo v lese rozmluvit a se zdráháním oba nechává lesu napospas.

-red-
foto/video: Falcon © 2016

Les sebevrahů-cz-plakat