Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky a Domácí péče dominují nominacím na České lvy

V pražském Rudolfinu byly dnes dopoledne oznámeny nominace na České lvy za rok 2015. V nejdůležitější kategorii Nejlepší film jsou nominovány Domácí péče, Fotograf, Kobry a užovky, Schmitke a Ztraceni v Mnichově. Poprvé byly nominovány také televizní počiny. Za zmínku stojí nominace minisérie HBO Mamon nebo historického filmu Jan Hus (ČT).

Ocenění za nejlepší režii může na galavečeru získat jeden z těchto nominovaných – Slávek Horák za film Domácí péče, Jan Prušinovský za režii snímku Kobry a užovky, Alice Nellis za Sedmero krkavců, Štěpán Altrichter za film Schmitke a Petr Zelenka za Ztraceni v Mnichově.

Ztraceni v Mnichově mají také nejvíc nominací, celkem 15. Kobry a užovky nasbíraly 12 nominací. Filmy Domácí péče a Sedmero krkavců mají 9 nominací. Schmitke 8 nominací, Fotograf 7, komedie Wilsonov má 4 šance. Gangster Ka, Padesátka a Vlna vs. břeh mají po dvou nominacích. Dále jsou nominovány jestě dokumenty Evangelium podle Brabence, Filmový dobrodruh Karel Zeman, Mallory, Opři žebřík o nebe a hraný snímek Laputa.

Sošku Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli mohou získat herečkyAlena Mihulová za film Domácí péče, Máša Málková za film Fotograf, Tereza Voříšková za roli ve filmu Laputa, Martha Issová za Sedmero krkavců a Jana Plodková za Ztraceni v Mnichově.

Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli má šanci získat – Zuzana Kronerová za Domácí péči, Tatiana Vilhelmová za Domácí péči, Lucie Žáčková za roli ve filmu Kobry a užovky, Zuzana Bydžovská za Sedmero krkavců a Jitka Schneiderová za Ztraceni v Mnichově.

Domácí péče - Alena Mihulová a Tatiana Vilhelmová

Domácí péče – Alena Mihulová a Tatiana Vilhelmová

Cena Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli bude patřit jednomu z těchto nominovaných – Boleslav Polívka za film Domácí péče, Karel Roden za roli ve filmu Fotograf, Hynek Čermák za Gangster Ka, Matěj Hádek za Kobry a užovky a Martin Myšička za roli ve snímku Ztraceni v Mnichově.

Matěj Hádek - Kobry a užovky (foto: Falcon)

Matěj Hádek – Kobry a užovky (foto: Falcon)

Vítězem kategorie nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli se může stát Predrag Bjelac za roli ve filmu Gangster Ka, Kryštof Hádek za Kobry a užovky, Jiří Schmitzer za film Padesátka, Tomáš Bambušek za Ztraceni v Mnichově a Marek Taclík za Ztraceni v Mnichově.

Jiří Schmitzer ve filmu Padesátka (foto: Bontonfilm)

Jiří Schmitzer ve filmu Padesátka (foto: Bontonfilm)

Slavnostní předání 23. výročních cen České filmové a televizní akademie se uskuteční v sobotu 5. března 2016 v budově pražského Rudolfina a bude ho živě přenášet Česká televize na ČT1. Galavečerem bude opět provázet rozhlasová a televizní moderátorka Lucie Výborná. Ceremoniál bude režírovat Michael Čech s Janem Svěrákem. Režie jednotlivých medailonků se stejně jako v minulém roce ujala Tereza Kopáčová.

PŘEHLED NOMINACÍ:

NEJLEPŠÍ FILM
Domácí péče – producent Slávek Horák
Fotograf – producenti Viktor Schwarcz, Irena Pavlásková
Kobry a užovky – producenti Ondřej Zima, Jan Prušinovský
Schmitke – producenti Tomáš Vach, Radim Procházka
Ztraceni v Mnichově – producent David Ondříček

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Evangelium podle Brabence – režie Miroslav Janek – producenti Vít Klusák, Filip Remunda
Filmový dobrodruh Karel Zeman – režie Tomáš Hodan – producent Ondřej Beránek
Mallory – režie Helena Třeštíková – producenti Kateřina Černá, Pavel Strnad
Opři žebřík o nebe – režie Jana Ševčíková – producentka Jana Ševčíková
Vlna vs. břeh – režie Martin Štrba – producentky Zuzana Mistríková, Katarína Štrbová Bieliková, Ľubica
Orechovská

NEJLEPŠÍ REŽIE
Domácí péče – Slávek Horák
Kobry a užovky – Jan Prušinovský
Sedmero krkavců – Alice Nellis
Schmitke – Štěpán Altrichter
Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Domácí péče – Alena Mihulová
Fotograf – Máša Málková
Laputa – Tereza Voříšková
Sedmero krkavců – Martha Issová
Ztraceni v Mnichově – Jana Plodková

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Domácí péče – Boleslav Polívka
Fotograf – Karel Roden
Gangster Ka – Hynek Čermák
Kobry a užovky – Matěj Hádek
Ztraceni v Mnichově – Martin Myšička

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Domácí péče – Zuzana Kronerová
Domácí péče – Tatiana Vilhelmová
Kobry a užovky – Lucie Žáčková
Sedmero krkavců – Zuzana Bydžovská
Ztraceni v Mnichově – Jitka Schneiderová

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Gangster Ka – Predrag Bjelac
Kobry a užovky – Kryštof Hádek
Padesátka – Jiří Schmitzer
Ztraceni v Mnichově – Tomáš Bambušek
Ztraceni v Mnichově – Marek Taclík

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Domácí péče – Slávek Horák
Kobry a užovky – Jaroslav Žváček
Sedmero krkavců – Alice Nellis
Schmitke – Tomáš Končinský, Jan Fusek, Štěpán Altrichter
Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka

NEJLEPŠÍ KAMERA
Domácí péče – Jan Šťastný
Fotograf – David Ployhar
Kobry a užovky – Petr Koblovský
Schmitke – Cristian Pirjol
Ztraceni v Mnichově – Alexander Šurkala

NEJLEPŠÍ STŘIH
Domácí péče – Vladimír Barák
Fotograf – Alois Fišárek
Kobry a užovky – Lukáš Opatrný
Schmitke – Philipp Wenning, Andrea Schumacher
Ztraceni v Mnichově – Vladimír Barák

NEJLEPŠÍ ZVUK
Kobry a užovky – Matěj Matuška, Michal Čech
Sedmero krkavců – Jiří Klenka
Schmitke – Cristoph Chevallerie
Vlna vs. břeh – Radim Hladík ml.
Ztraceni v Mnichově – Michal Holubec

NEJLEPŠÍ HUDBA
Fotograf – Jiří Chlumecký
Sedmero krkavců – Vašo Patejdl
Schmitke – Johannes Repka
Wilsonov – Michal Novinski
Ztraceni v Mnichově – Matouš Hejl

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE
Kobry a užovky – Jan Novotný
Sedmero krkavců – Ondřej Mašek, Peter Čanecký
Schmitke – Barbora Kačena
Wilsonov – Martin Kurel
Ztraceni v Mnichově – Ondřej Nekvasil

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Fotograf – Jaroslava Pecharová
Kobry a užovky – Ivan Stekla
Sedmero krkavců – Kateřina Štefková
Wilsonov – Katarína Štrbová Bieliková
Ztraceni v Mnichově – Vladimíra Fomínová

NEJLEPŠÍ MASKY
Kobry a užovky – Lukáš Král
Padesátka – Jana Dopitová
Sedmero krkavců – Juraj Steiner
Wilsonov – Jana Radilová
Ztraceni v Mnichově – Jana Bílková

MIMOŘÁDNÝ POČIN V OBLASTI AUDIOVIZE
Autobazar Monte Carlo
Interaktivní internetová stránka urbex.cz
Kancelář Blaník – III. série internetového seriálu
Projekt Čistíme svět fantazie
Přínos České televize k posílení domácí tvorby v roce 2015
Zlatá 60. II

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE
Americké Dopisy (Česká televize), režie: Jaroslav Brabec
Jan Hus (Česká televize), režie: Jiří Svoboda
Korunní princ (Česká televize), režie: Karel Janák
Případ pro exorcistu (Česká televize), režie: Jan Hřebejk
Správnej dres (Česká televize), režie: Stanislav Sládeček

NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL
Atentát (TV Nova), režie: Petr Nikolaev, Jiří Chlumský
Doktor Martin (Česká televize), režie: Petr Zahrádka
Labyrint (Česká televize), režie: Jiří Strach
Mamon (HBO Europe), režie: Vladimír Michálek
Policie Modrava (TV Nova), režie: Jaroslav Soukup
Přístav (TV Prima), režie: Jana Rezková, Jaromír Polišenský, Ján Novák
Stopy života II (TV Barrandov), režie: Tomáš Magnusek
Vinaři II. (TV Prima), režie: Petr Nikolaev, Martin Kopp
Vraždy v kruhu (Česká televize), režie: Ivan Pokorný

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ TELEVIZNÍ FILM nebo SERIÁL
Daleko za sluncem (HBO Europe), režie: Olga Špátová
Filmová lázeň (Česká televize), režie: Miroslav Janek
Holky pod zámkem (TV Nova), režie: Jiří Fedurco
LSD made in ČSSR (Česká televize), režie: Pavel Křemen
Moto cestou necestou (TV Prima), režie: Hynek Bernard
Tajemný Černobyl (TV Barrandov), režie: Martin Hlaváček
Výměna manželek (TV Nova), režie: Jana Rezková, ml., Ivana Křenová
Zvláštní znamení touha (Česká televize), režie: Václav Křístek

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Furiant – Ondřej Hudeček
Lesapán – Pavel Soukup
Amanitas – Jakub Šmíd
Táta – Václav Huleš
Happy End – Jan Saska

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Fotograf – Jan Poukar, Jan Saudek
Kobry a užovky – Michal Tilsch (oceněný)
Schmitke – Mariana Dvořáková
Vlna vs. břeh – Gabriel Štrba
Ztraceni v Mnichově – Aleš Najbrt

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Kobry a užovky – režie Jan Prušinovský (oceněný)

PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ ve filmových kategoriích
Ztraceni v Mnichově – 15 nominací
Kobry a užovky – 12 nominací
Domácí péče – 9 nominací
Sedmero krkavců – 9 nominací
Schmitke – 8 nominací
Fotograf – 7 nominací
Wilsonov – 4 nominace
Gangster Ka – 2 nominace
Padesátka – 2 nominace
Vlna vs. břeh – 2 nominace
Evangelium podle Brabence – 1 nominace
Filmový dobrodruh Karel Zeman – 1 nominace
Laputa – 1 nominace
Mallory – 1 nominace
Opři žebřík o nebe – 1 nominace

-vlastní zpráva-, MS, AC
-zdroj nominací: ČFTA-

  1. […] čtěte také: Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky a Domácí péče dominují nominacím na Lvy […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: