Nepřehlédněte

Berlinale vyhrál italský film Fuocoammare – bude uveden v Česku

Italský film Fuocoammare (Fire at Sea) se stal vítězným filmem 66. ročníku Berlinale. Snímek, který získal Zlatého medvěda přináší nový pohled na uprchlickou krizi, kterou sleduje očima malého chlapce žijícího na ostrova Lampedusa, jenž je tranzitním místem tisíců migrantů. Natočil ho jako svůj pátý celovečerní dokument italský režisér Gianfranco Rosi, jehož předcházející snímek Sacro GRA byl historicky prvním dokumentem, který zvítězil v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. V Česku uvede vítězný film distribuční společnost Artcam.

Fire at Sea (foto: Artcam)

Fire at Sea (foto: Artcam)

Film Fire at Sea je kriticky nejlépe hodnoceným snímkem mezinárodního filmovém festivalu Berlinale 2016: v prestižní anketě zveřejňované v průběhu festivalu v časopise Screen mu porota složená z respektovaných mezinárodních filmových kritiků udělila nejvyšší hodnocení.

„O film Fire at Sea jsme se zajímali už před festivalem a jsme velmi rádi, že můžeme začít spolupráci se společností Doc & Film International právě na tomto filmu, který v Berlíně sklízí nadšené reakce od diváků i mezinárodních kritiků,” říká Anna Kopecká z Film Distribution Artcam.

Druhé nejvyšší ocenění, Velkou cenu poroty, získal nečekaně snímek Death at Sarajevo (Smrt u Sarajevu). Film Europe do české a slovenské distribuce přiveze hned tři oceněné tituly: tuniskou love story Hedi (Inhebbek Hedi), která získala Cenu za nejlepší debut a Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce, francouzsko-německé drama Things to Come (L’Avenir), oceněné Stříbrným medvědem za režii a nejnovější počin Thomase Vinterberga The Commune (Kollektivet), pyšnící se Stříbrným medvědem pro nejlepší herečku.

Hedi (foto: Film Europe)

Hedi (foto: Film Europe)

 

Aleš Stuchlý a Vít Schmarc, dramaturgové festivalu Be2Can k tomu dodávají: „Ze soutěžní nabídky musíme vyzdvihnout film Hedi, pozoruhodně sebevědomý, suverénní a významově bohatý debut Tunisana Mohameda Bena Attiy. Jedná se o ten typ filmu, který je jedním dechem schopný vyprávět intimní příběh i být alegorií společenských proměn. Společně s dokumentem Fire at Sea nejvýznamnější snímek v soutěži. Pozornost si ale zaslouží také citlivé a živelně natočené queer drama Being 17. A z hlediska tématu a otevřenosti rozhodně i německý film o právu na potrat 24 Weeks, který oprávněně vyvolá velmi emotivní reakce a debaty.
-red-

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.