Febiofest kromě Daniela Brühla přiveze i Almódovarovu múzu Carmen Maura

23. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha Febiofest odstartuje 17. března. Potrvá až do 25. března a stane se tak nejdéle konaným ročníkem v historii. Nabídne také nejvíc kinosálů,  ve kterých promítne na 150 filmů. Po scénáristovi a ražisérovi Peteru Morganovi a herci Danielu Brühlovi oznámil dnes festivalový tým další velkou hvězdu. Do Prahy přijede španělská herečka Carmen Maura, která patří ve své domovině k nejvetším hereckým osobnostem. Do svých filmů ji obsazuje slavný režisér Pedro Almódovar. Herečka na festivalu uvede snímek Bláhová noc.

Carmen Maura

Carmen Maura

Na slavnostním zahájení si kromě ní převezme Kristiána za přínos kinematografii i slovenská herečka Emília Vášaryová (na festivalu bude uveden její nový film Eva Nová) a italský režisér Marco Belocchio. Tutéž cenu si během Febiofestu převezme i skotský filmový herec a režisér Peter Mullan. Přiveze s sebou dvě novinky – film Hector a Píseň západu slunce.

Hostů přijede na letošní ročník více než 50. Nechybí mezi nimi například norský scénárista Bjorn Olaf Johannessen, mimo jiné autor scénáře snímku Wima Wenderse Everything Will Be Fine, který letos soutěžil na Berlinale.

Výraznou účast mají letos české snímky, rozprostřené do několika sekcí. Zejména v nově vytvořené programové sekci Česká stopa. Velmi důležitý je letos snímek Já, Olga Hepnarová scénáristického a režisérského dua Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Sugestivní thriller zpracovává příběh nejznámější české masové vražedkyně, mladé dívky Olgy Hepnarové, která byla poslední ženou popravenou za minulého režimu. V září byl na festivalu v Torontu oceněn Cenou Fipresci Snímek Eva Nová režiséra Marko Šopa s Emílií Vášáryovou v hlavní roli. Vypráví příběh herečky bojující s alkoholismem. Světovou premiéru zažije celovečerní povídkový animovaný snímek Smrtelné historky. V nabídce jsou i distribuční premiéry absolventů FAMU Road-Movie (Martin Jelínek) a Prach (Vít Zapletal).

Febiofest letos zaostří i na makedonskou kinematografii, jejímž základem je česko-makedonská koprodukce režiséra Ivo Trajkova Noc bezMoci.

Letošním předsedou divácké poroty bude ekonom a profesor Jan Švejnar. Ten ke své účasti v porotě řekl: “ Ve filmové porotě jsem zatím nebyl, ale do kina a na filmy chodím rád. Je mi velkou ctí, myslím, že Febiofest je jednou z nejlepších porevolučních věcí.“

febiofest 2015-vizual

I letos pokračuje loňská úspěšná novinka Culinary Cinema, na které Febiofest spolupracuje s Berlinale. Letos se konají tři slavnostní večeře s projekcí. Loni se premiéra konceptu odehrála na Barrandově, letos se projekce odehraje ve festivalovém prostředí v multikině Cinestar, poté hosté přejdou do přilehlého hotelu Andel´s, kde se bude konat slavnostní večeře. Vstupenky jsou v prodeji od 1. února, v cenách 1590,- až 1890,- Kč. Záleží na tom jaký film a kuchyni si vyberete.

V rámci festivalu nabídne program divákům i 5 programových poct, které budou úzce navázány na už jmenované osobnosti, které obdrží cenu Kristián.

Předprodej vstupenek začíná ve středu 9. března ve 12 hodin.

-red- MS, Totalfilm.cz

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.