iShorts představí studentské filmové naděje

Šmíd, Hudeček, Saska, Soukup, Huleš, to jsou jména začínajících režisérů, jejichž filmy byly nominovány na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film na 23.ročníku cen Český lev. iShorts ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií představí 30.3. od 20.30 v Bio Oko pět krátkých filmů studentů a absolventů filmových škol, kteří stojí na počátku slibně se rozvíjející kariéry a jejich filmy sbírají úspěchy doma i v zahraničí.

ishorts logoBřeznový iShorts speciál uvede krátké filmy mladých režisérů, z nichž některé již byly zařazeny do programu významných festivalů. Na programu je čerstvý vítěz Ceny Magnesia a držitel Zvláštní ceny poroty za nejlepší režii krátkometrážního filmu na festivalu Sundance, Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, nápaditý a mrazivě vtipný pohled na mládí klasika realistického dramatu Ladislava Stroupežnického. Držitel Ceny Magnesia za rok 2011 Jakub Šmíd, který loni debutoval celovečerním filmem Laputa (nominace pro Terezu Voříškovou na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli), představí svůj krátký snímek Amanitas, ve kterém se dvě ženy v podání Kláry Melíškové a Lenky Krobotové snaží najít ztraceného chlapce v bývalém vojenském prostoru. Václav Huleš jako jediný reprezentuje Univerzitu Tomáše Bati, kde absolvoval filmem Táta – intimním dramatem, zaměřeným na vztah otce a syna, hlavní roli si zde zahrál Dušan Sitek. Výjimečnou žánrovou pestrostí zaujme i temná pohádka Lesapán Pavla Soukupa, který slavil úspěchy už na Famufestu. Diváci by si neměli nechat ujít ani animovaný Happy End Jana Sasky, černou komedii o smrti se šťastným koncem, která vznikla na pražské FAMU. Tvůrci filmů budou po projekci s diváky besedovat.

Amanitas

Amanitas

Již několik let pravidelně divákům v kinech na iShorts představujeme krátké filmy nominované na Oscary nebo na Evropské filmové ceny, proto jsem velice rád, že se letos podařila domluvit projekce pětice finalistů na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, včetně vítězného filmu Furiant na velkém plátně. Tedy tam, kam krátké filmy rozhodně patří,” říká Petr Horák, zakladatel iShorts.

Facebook filmu Lesapán: https://www.facebook.com/filmlesapan/
Web filmu Happy End: http://www.truelovers.cz/
-red-