Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

NFA spouští portál Filmový přehled o českém filmu

Národní filmový archiv v letech 1939–2013 vydával časopis Filmový přehled, který sloužil mimo jiné jako orientace v dobové filmové distribuci. Od 29. února je veřejnosti k dispozici nová webová platforma, která pod názvem www.filmovyprehled.cz zpřístupňuje ověřené informace o českém filmu. Součástí portálu je  on-line filmový časopis Revue, který se tak stane jediným periodikem v ČR zaměřeným výhradně na českou kinematografii a audiovizi.

Homepage nového portálu NFA

Homepage nového portálu NFA

„Cílem nového filmového portálu je poskytnout veřejnosti komplexní databázi českých filmů. Nabídne úplná, ověřená, a tedy spolehlivá data o české kinematografii, čímž se bude zásadně lišit od již existujících webových portálů zaměřených na současný film,“ sděluje vedoucí portálu Filmový přehled Jan Valter. V první fázi spuštění bude portál obsahovat podrobnou databázi českých hraných filmů od roku 1898 do roku 1992 a základní informace o filmech po roce 1992. „Databáze vychází z dat, která NFA po léta zpracovával a která prošla v uplynulých dvou letech podrobnou revizí. Tyto informace budeme postupně rozšiřovat o další údaje,“ říká Valter.

Filmový přehled

Filmový přehled vycházel v letech 1939–2013

Revue Filmového přehledu je on-line magazín o české kinematografii. První texty jsou v Revui zveřejňovány už od ledna 2016. V den spuštění Filmového přehledu bude Revue podrobně informovat o nově zrestaurovaných filmech režiséra Pavla Juráčka, které NFA zároveň vrací na plátna kin. „Přinášíme nejen širší text o filmu Postava k podpírání, ale také profilový článek o celé Juráčkově tvorbě,“ upřesňuje Jan Valter. Obsah Revue bude aktualizován průběžně. Každý pracovní den bude publikovat zprávy z filmového průmyslu a jeden delší článek. Obsah bude rozdělen do šesti rubrik a texty v nich se budou pravidelně střídat.

Případ pro začínajícího kata (režie: Pavel Juráček)

Případ pro začínajícího kata (režie: Pavel Juráček)

Součástí Revue budou aktuální zprávy z filmového průmyslu o připravovaných projektech, produkci a distribuci filmů, návštěvnosti v kinech, festivalech a přehlídkách, vydávání DVD, Blu-ray disků a knih, výročích, cenách a významných akcích. Na aktuální informace naváže on-line časopis podrobnějšími články o premiérách, rozhovory s tvůrci a osobnostmi filmového průmyslu či s odborníky a filmovými mysliteli. Čtenářům nabídne analytické texty o aktuálním filmovém provozu, proměnách distribuce, financování kinematografie, restaurování či digitalizaci. „Budeme přinášet příspěvky o starších filmech. Revue bude sledovat všechny typy tvorby od hraných filmů přes dokumentární až po experimentální. Zabývat se hodláme profesionální, studentskou i amatérskou kinematografií,“ říká šéfeditor Revue Jan Křipač.

Pro čtenáře Revue je důležité, že její obsah je interaktivně propojen s databázemi na portálu Filmový přehled. „Každý text v časopise tak bude odkazovat na další zdroje informací v databázích osobností, děl, festivalů, produkčních společností a dalších institucí,“ dodává Jan Valter.

Portál Filmový přehled budou jeho autoři i po spuštění dále rozšiřovat o další zdroje informací pro industry uživatele, badatele, studenty a filmové nadšence. Pro zahraniční uživatele budou vybrané části obsahu portálu dostupné v anglickém jazyce.

zdroj: 2media, S. Andělová

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast