Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Do kin se chystá psychologické drama Boj, nominované na Oscara® (video)

Po Sorrentinově Mládí vstoupí 28. dubna do českých kin druhý film nového distribučního labelu KVIFF Distribution, dánské drama Boj. Na výběru právě tohoto snímku se jednomyslně shodli všichni tři autoři projektu KVIFF Distribution, tedy MFF Karlovy Vary, Česká televize a Aerofilms. Podívejte se na trailer a speciální ukázku z filmu.

Dílem válečné, dílem soudní, ale především osobní psychologické drama Boj vzniklo v dílně jednoho z nejvýraznějších dánských filmových tvůrců současnosti, Tobiase Lindholma. Lindholm, který se proslavil zejména jako bravurní scenárista (Hon, Submarino), se v případě Boje ujal také režisérského postu. Film se dosud může pyšnit nejen mimořádnými ohlasy ze zahraničních filmových festivalů, ale také nominací na Oscara® za nejlepší cizojazyčný film.

Film vypráví příběh vojenského důstojníka Clause, který je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Lindholmovi šlo o maximální autenticitu[/pullquote]Stejně jako u jeho předchozího filmu Únos šlo Lindholmovi v Boji o maximální autenticitu. Tomu podřídil veškerou práci s herci i celé obsazení. „Chci vyprávět příběh tak, abychom se s těmi lidmi mohli ztotožnit. Skutečný život mi přijde šíleně fascinující,“ říká Lindholm.

Boj (foto: Aerofilms)

Boj (foto: Aerofilms)

Ve válečné části filmu, která se odehrává na zahraniční misi, proto hrají jen tři profesionální herci. Zbytek jednotky hrají profesionální vojáci, kteří byli v Afghánistánu. Byli klíčoví pro pochopení logiky armádního světa do posledního detailu, jako je hierarchie udílení rozkazů nebo radiové komunikace. Při natáčení předváděli, jak se vojáci na misích pohybují a chovají. Navíc se s nimi nečekaně pohodově pracovalo. „Na vojácích je dobré, že jsou zvyklí brát výcvik vážně. A výcvik je něco jako hraní. Je to jenom nápodoba skutečné války. Vojáci mají navíc dar být na místě včas, mít věci nachystané a dělat, co se jim řekne,“ vypráví Lindholm. Režisér se o věrnost realitě snažil také tím, že většinu bojových scén nechal z velké části improvizovat. Herci tedy nevěděli, z jaké strany přijde střelba a kam budou mířeny exploze.

Boj (foto: Aerofilms)

Boj (foto: Aerofilms)

Tvorbu scénáře Lindholm konzultoval také se skutečným bývalým bojovníkem Talibánu, kterého potkal v Turecku, kde se film natáčel. Pilou Asbaek, představitel hlavní role, k tomu dodává: „Tobias mi v noci mi volal do Kodaně a řekl: ,Pilou, vadilo by ti hrát ve filmu s bývalým bojovníkem Talibánu a skutečnými dánskými vojáky?‘ a já na to: ,Nevím, co si o tom myslíš ty?‘ a Tobias na to: ,Já si taky nejsem jistý, ale můžu ti říct, že i kdyby ten film nakonec nestál za nic, tak záběry z natáčení budou rozhodně stát za to!“

zdroj: Aerofilms / KVIFF Distribution
-red-

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast