Komici z Na stojáka dnes večer “v novém” na Prima Comedy Central

Na české televizní obrazovky se prostřednictvím nového pořadu Comedy Club z produkce Prima Comedy Central vrací jeden z klasických komediálních žánrů, který dokáže diváka rozesmát i nadchnout. Startuje v pondělí ve 22:00 na Prima Comedy Central.

Iva Pazderková

Iva Pazderková

Principem stand-up show je osamocený bavič na malém podiu, který se postaví před diváky a baví je svými peprnými, neotřelými, vtipnými historkami a postřehy. Ty mohou mít nadčasový charakter nebo naopak komentovat současnou situaci ve společnosti. Komici mají drtivé většině případů jednotlivé výstupy alespoň rámcově připravené, někteří si dokonce píší podrobný scénář. Nepřipravené vystoupení by totiž mohlo snadno sklouznout do jiného žánru – improvizace.

Stand-up show, v 18. století mezi Brity označovaná spíše jako varieté, v současnosti slaví svůj comeback a získává si více a více fanoušků po celém světě. O novodobou podobu show se postaral kontroverzní americký komik Lenny Bruce. Ten se v 50. letech nebál vystupovat po barech a komediálních klubech, kde ohromoval diváky svým kontroverzním komentováním rasismu, sexu a politiky, doplněným silnými vulgarismy, což vyvolávalo u publika protichůdné reakce. Spolu s legendou Georgem Carlinem však tento komik posunul veřejné sólové stand-up výstupy na novou úroveň.

Karel Hynek

Karel Hynek

V Česku se stand-up začal rodit kolem roku 2004, kdy skupina komiků, kteří veřejně vystupovali pod názvem „Na Stojáka“, začala českému publiku předvádět doposud neznámý typ zábavy. Díky HBO se v roce 2006 tento pořad dostal i na televizní obrazovky, který později přebrala Česká televize. Parta se svou show slavila úspěchy a čeští diváci si inteligentní a silný humor oblíbili natolik, že se herci rozhodli jezdit a vystupovat v klubech po celé České republice. Na českých pódiích už pár let také působí skupina komiků z Underground Comedy, kteří věří v to, že bohatstvím českého národa je především specifický a neotřelý humor.

Obecně se české stand-upy od těch amerických liší tím, že jsou více zaměřené na místní humor, čas od času jsou doprovázeny převleky a účinkující v některých případech používají pseudonymy. Nejznámějším příkladem je „Blbá blondýna“, kterou stvořila herečka a komička Iva Pazderková.

Díky své rostoucí popularitě mezi publikem se formát stand-up show znovu vrací z živých vystoupení také na televizní obrazovky. Ke známým hercům, kteří se svými vystoupeními již proslavili, se také přidává mladší generace nováčků. Pokud vás zajímá i humor zatím neznámých stand-up komiků, v novém pořadu Comedy Club si rozhodně přijdete na své. Od konce dubna vás na Prima Comedy Central pobaví například Lukáš Pavlásek, Miloš Knor, Tomáš Reitz a mnoho dalších.

-red-
foto/video: Prima Comedy Central © 2016