51. MFF KV | Mezi dvanácti tituly v hlavní soutěži je i Hřebejkova Učitelka

Novinka Jana Hřebejka Učitelka bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži na 51. MFF Karlovy Vary. Svůj film má v nejprestižnějším karlovarském výběru i režisér Jan Němec, který uvede novinku Vlk z Královských Vinohrad.

Učitelka (foto: A Company)

Učitelka (foto: A Company)

Ital Roberto Andò (Ať žije svoboda na MFF KV 2013) představí filozofickou detektivku Zpovědi s Tonim Servillem v hlavní roli. Na festival se vrátí i talentovaný Rus Ivan Tverdovsky (vítěz soutěže Na východ od Západu s filmem Nápravná třída) s fantaskním dramatem Zoologie. Žánrově pestrou skladbu soutěžních filmů doplní neobvyklá německá psychologická romance Prvotní štěstí s Martinou Gedeck v hlavní roli či komorní drama maďarského režiséra Szabolcse Hajdu Rodinné štěstí.

Přehled filmů v hlavní soutěži  na MFF KV 2016

Babamın Kanatları / My Father’s Wings / Otcova křídla

Režie: Kıvanç Sezer
Turecko, 2016, 101 min, Světová premiéra

Na pozadí stavebního ruchu, slibujícího vyplnit prázdná místa městských pozemků celými novými čtvrtěmi, se odehrává příběh postaršího dělníka, který po diagnostikování zhoubného nádoru naopak veškerou vizi budoucnosti ztrácí. Sebejistý debut je úvahou nad důstojností jedince a moderní tureckou společností.

Le confessioni / The Confessions / Zpovědi

Režie: Roberto Andò
Itálie, Francie, 2016, 103 min, Mezinárodní premiéra

Charismatický mnich Roberto Salus (jedinečný Toni Servillo) je hostem zasedání ministrů financí zemí G8 v luxusním hotelu na baltském pobřeží. Kdo však pozval mlčenlivého řeholníka ve sněhobílé kutně? A kdo zabil jednoho z finančníků, kteří chystali radikální změny světového ekonomického uspořádání? Stylově vybroušená filozofická detektivka od režiséra hitu Ať žije svoboda (MFF KV 2013).

Dincolo de calea ferata / By the Rails / U trati

Režie: Cătălin Mitulescu
Rumunsko, Itálie, 2015, 88 min, Mezinárodní premiéra

Adrian odjel na rok pryč, aby rodině finančně pomohl prací v zahraničí. Po návratu ale nic není jako dřív. Jeho žena se chová jinak, snad jako by ani nikdy nebyli manželé. Režisér Cătălin Mitulescu se ve svém třetím celovečerním filmu stává pozorovatelem přelomového okamžiku, kdy vztah dvou lidí balancuje na tenké hranici mezi rozchodem a novým začátkem.

Ernelláék Farkaséknál / It’s not The Time of My Life / Rodinné štěstí

Režie: Szabolcs Hajdu
Maďarsko, 2016, 81 min, Světová premiéra

Renomovaný maďarský tvůrce (Bílé dlaně, Bibliotheque Pascal) přichází s komorní studií dvou rodin, které okolnosti svedou k dočasnému sdílení prostoru jednoho neobvyklého bytu. Nezávislý snímek, který vyniká vynalézavou inscenací, precizním vykreslením povah a hereckými výkony, jež se zadřou pod kůži, specifickým způsobem navazuje na tvorbu Cassavetese či Bergmana.

Fale / Waves / Vlny

Režie: Grzegorz Zariczny
Polsko, 2016, 78 min, Světová premiéra

Ania a Kasia jsou kadeřnické učnice a čas tráví mezi školou, brigádou v salonu na osiřelém krakovském sídlišti a příbytky, kde na ně však harmonický vztah s rodiči nečeká. Příběh dvou sympaticky svéhlavých dívek na cestě k dospělosti je zachycen s důrazem na autenticitu, která nemůže nepřipomenout vrcholná díla československé nové vlny.

Gleissendes Glück / Original Bliss / Prvotní štěstí

Režie: Sven Taddicken
Německo, 2016, 97 min, Světová premiéra

Bezdětné manželství Helen Brindleové nejeví známky štěstí, zádumčivá žena navíc ztratila víru v Boha. Vysvobození z pasti chmurných myšlenek a nespavosti, které se jednoho dne nabídne v osobě charismatického psychologa Edwarda Glucka, má však svou cenu. Martina Gedecková (Životy těch druhých), Ulrich Tukur (Bílá stuha) a Johannes Krisch (Odplata) v hlavních rolích neobvyklé psychologické romance, originální adaptaci románu renomované skotské autorky A. L. Kennedyové.

Nočno življenje / Nightlife / Noční život

Režie: Damjan Kozole
Slovinsko, Makedonie, Bosna a Hercegovina, 2016, 85 min, Světová premiéra

Život dobře situovaného manželského páru se v jednom okamžiku radikálně změní. Zatímco manžel je po nehodě, k níž došlo za podivných okolností, v kritickém stavu, jeho žena se snaží pochopit celou situaci a zachránit, co se dá… V sevřeném, komorním dramatu renomovaného slovinského tvůrce exceluje Pia Zemljičová v roli duchapřítomné manželky.

La propera pell / The Next Skin / Nová kůže

Režie: Isaki Lacuesta, Isa Campo
Španělsko, Švýcarsko, 2016, 103 min, Mezinárodní premiéra

Mnoho let nikdo netušil, co se s devítiletým Gabrielem po záhadné nehodě v horách stalo. Po letech se náhle nyní už dospívající teenager objevuje, aniž by si však cokoli pamatoval. Jde o návrat skutečného syna pátrajícího po své identitě, nebo je to strategický kalkul podvodníka?

Učiteľka / The Teacher / Učitelka

Režie: Jan Hřebejk
Slovenská republika, Česká republika, 2016, 102 min, Světová premiéra

Ředitelka základní školy svolává mimořádnou rodičovskou schůzi, neboť o zdánlivě empatické a laskavě vyhlížející třídní učitelce Drazděchové se říká, že prostřednictvím svých žáků manipuluje jejich rodiči. S jistotou zrežírované drama je sice zasazeno do éry pozdní československé normalizace, plastická studie patologické manipulativnosti má však univerzální platnost.

Vlk z Královských Vinohrad / The Wolf from Royal Vineyard Street / Vlk z Královských Vinohrad

Režie: Jan Němec
Česká republika, Slovenská republika, Francie, 2016, 68 min, Světová premiéra

„Náš život je rychlejší než vzpomínky na něj,“ říkal Jan Němec (1936–2016), český režisér světového významu. Svéhlavý originál a nekompromisní bouřlivák natočil svůj poslední film podle vlastních autobiograficky laděných povídek. Vznikla posmutnělá komedie, nesentimentální ohlédnutí, nonšalantní vyrovnávání si účtů v punkovém hávu. Film i jeho tvůrce mimo veškeré kategorie.

We’re Still Together / We’re Still Together / Pořád spolu

Režie: Jesse Klein
Kanada, 2016, 82 min, Světová premiéra

Chris už nemůže dál. Spolužáci ho šikanují, holky na něj kašlou, s matkou si nerozumí. Když ho napadne tlupa cizích kluků a nečekaně najde zastání u neznámého mladého muže, rád se s ním vydá na cestu. Po úplně nových zážitcích Chris zjistí, že Bobby ho možná potřebuje víc, než se zdálo.

Zoologiya / Zoology / Zoologie

Režie: Ivan I. Tverdovsky
Rusko, Francie, Německo, 2016, 90 min, Mezinárodní premiéra

Nataša je postarší, osamělá administrativní pracovnice zoologické zahrady, bydlící stále se svou matkou. Její život se obrátí vzhůru nohama, když jednoho dne zjistí, že jí narostl ocas. Realisticky vystavěný příběh, do nějž režisér zručně zasadil fantaskní motiv, vypráví o osamělosti, jinakosti, strachu i odvaze odlišovat se.

-red-
zdroj: Film Servis Karlovy Vary, a.s.