Nepřehlédněte

Recenze | Každý milion dobrý – pocta Jiřině Bohdalové se moc nevyvedla

Jiřina Bohdalová slaví velké životní jubileum. Je tu s námi už 85 let a Česká televize jí už několik týdnů skládá poctu opakováním těch nejlepších pořadů, ve kterých tato vynikající herečka exceluje. Jeden z hereččiných dvorních režisérů a autorů Zdeněk Zelenka připravil pro Bohdalovou k narozeninám scénář, který jí napsal na tělo. A nápad měl docela dobrý. Ve filmu Každý milion dobrý na obrazovky posílá Jiřinu Bodalovou coby paní Irenu, majitelku velké firmy a multimilionářku. Po zázračném zmrtvýchvstání po autonehodě se ale hrdinka mění a začíná konat dobro.

Každý milion dobrý (foto: Česká televize)

Každý milion dobrý (foto: Česká televize)

V praxi to znamená, že začíná rozdávat miliony na charitativní účely. To se pochopitelně nelíbí jejímu synovi (Ondřej Vetchý) a především snaše (Tatiana Vilhelmová). Za pomoci rodinného advokáta (Jaromír Dulava) rodina rozjíždí proces o zbavení svéprávnosti dobročinné maminky a babičky. Věrni Ireně zůstávají jen její vnuk (Zdeněk Piškula) a právník (Viktor Preiss).

Každý milion dobrý (foto: Česká televize)

Každý milion dobrý (foto: Česká televize)

Nesmysly pro efekt

Zelenkův nápad vůbec není špatný a kdyby byl autor zdatnější scénárista a režisér, vzniklo by určitě zajímavější dílo. Nutno uznat, že Bohdalová sama není vůbec špatná. Silně ji ale omezuje Zelenkův scénář, který je místy opravdu velmi naivní a hloupý. Jediné co vlastně funguje jsou styčné plochy se synem, který se zdráhá svou matku podrazit a je spíš ve vleku své manželky a advokáta. Režisér ale implementoval do filmu několik nesmyslů, které možná zařadil pro větší efektnost (chce se mi tomu alespoň věřit). Ale i slabomyslnému by bylo jasné, že pokud sousedi udají starou paní, že na své zahradě vystřelila z poplašňáku, rozhodně nepřijede zásahová jednotka čítající deset policistů, nenaloží ji do auta a neodvezou ji na stanici.

Každý milion dobrý (foto: Česká televize)

Každý milion dobrý (foto: Česká televize)

Stejně tak její umístění na psychiatrii pokulhává. Na policejní stanici nepředvádí nic, co by k takovému kroku policii vedlo. Film navíc obsahuje i několik chyb ve skriptu. Všimne si jich i méně pozorný divák.
Hereččino významné životní jubileum si ze strany režiséra Zelenky rozhodně zasloužilo větší péči. Výsledek totiž vypadá jako by byl spíchnut na poslední chvíli a velmi horkou jehlou. Pokud jsou některé dramatické pořady poslední roky v České televizi zajímavé a místy i progresivní a moderní, neměly by se premiérově na obrazovce objevovat solitéry, které zavání televizní tvorbou devadesátých let. A Zdeněk Zelenka by se měl držet spíš pohádek než dramatických tvarů. Škoda.

 • Režie - 35%
  35
 • Scénář - 30%
  30
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 50%
  50
 • Hudba - 50%
  50

Každý milion dobrý (ČT, 2016)

Jiřina Bohdalová si ke svým pětaosmedsátinám zasloužila lepší scénář i režiséra. Ze zajímavého tématu nedokázal Zelenka vytěžit téměř nic. Nebýt profesionality celého hereckého ansámblu, dopadlo by to ještě hůř.

45 %
Martina Frejová, Totalfilm.cz
foto: Česká televize © 2016

Premiéra: neděle 1. května 2016 na ČT1 | k dispozici také na ivysilani.cz

 1. Film každý milión sa mi veľmi páči dokonca sa stal mojou srdcovou záležitosťou hlavnú úlohu v ňom hrá moja najobľúbenejšia herečka pani Jirinka Bohdalova je to šarmantná vynikajúca populárna osobnosť veľmi sa mi páčia jej herecké výkony je nenahraditeľná milujem jej filmy a zbožňujem jej hlas a vie sa krásne usmiať je jednička a mam ju veľmi rada. S úctou jej verná fanúška.

  Reagovat na tento komentář
 2. Naprostý souhlas, celé drželo pohromadě jenom díky solidním výkonům herců. Jinak pěkná slátanina.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.