Recenze | X-Meni stále drží kvalitu, přestože Apokalypsu brzdí scénář

X-Meni jsou už léta dobře vydělávající značkou. Fox se jich nehodlá jen tak vzdát, i když poslední díly už působí mírně recyklačně. Singer si ale stále umí dobře poradit a tak předkládá vcelku přímý a jednoduchý příběh, několik flashbacků i repete skvělé Quicksilverovy zpomalené scény z Budoucí minulosti. X- Men: Apokalypsa nabízí skvělou zábavu, přestože scénář má svoje limity.

X-Men: Apokalypsa (foto: CinemArt)

Magneto a Xavier – silné spojení

Stále tu dobře funguje chemie mezi hrdiny a především komplikovaný ale blízký vztah Magneta s Profesorem Xavierem. Magnetova krátká epizoda s rodinným životem v Polsku působí sice trochu nevěrohodně – ukazuje Magnetovu světlou a přívětivou stránku. Ale vzápětí se vlivem okolností, po boku dávného mutanta, který chce na troskách našeho světa vystavět nový, přidává opět na špatnou stranu.

Epizodka Wolverina i Nightcrawler, kterého sebrala ve Východním Německu Mystique jsou příjemným oživením známé party. Singer k tomu skvěle postupně buduje napětí a závěrem přidává velkolepou akci. Záporák v podobě egyptského “skoroboha” působí velmi charismaticky.

X-Men: Apokalypsa (foto: CinemArt)

X-Men: Apokalypsa (foto: CinemArt)

Scénář ale rozhodně nemá grády Budoucí minulosti a místy působí nedotaženě a brzdí ho sáhodlouhé dialogy. Singerova režie je jistá, ale omezení, které způsobil scénář je chvílemi znát. Naštěstí to zachraňuje velmi silná herecká parta, skvělý vizuál i závěrečná drtivá scéna. Některé známé postavy tu zažijí svůj zrod, objevují své schopnosti a dokonce i profesor Xavier v podání Jamese McAvoye zažívá ve finále vzhledový průsečík s Patrikem Stewartem.

X-Men: Apokalypsa (foto: CinemArt)

X-Men: Apokalypsa (foto: CinemArt)

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera, vizuál - 90%
  90
 • Hudba - 80%
  80

X-Men: Apokalypsa (USA, 2016)

Luxusní blockbuster odehrávající se v osmdesátkách zdobí oblíbené postavy v podání výtečných herců. Je to rozhodně skvělá podívaná, ale předchozí dva díly mají větší odpich.

75 %
Martin Staněk, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2016

X-Men: Apokalypsa
X-Men: Apocalypse
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
Jazyk originálu: angličtina
USA, 2016, 143 min
Premiéra: 19. 5. 2016 CinemArt

Režie: Bryan Singer
Scénář: Michael Dougherty, Dan Harris, Simon Kinberg, Bryan Singer
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: John Ottman
Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult, Oscar Isaac, Rose Byrne, Evan Peters, Josh Helman, Sophie Turner, Tye Sheridan, Lucas Till, Kodi Smit-McPhee, Ben Hardy, Alexandra Shipp, Lana Condor, Olivia Munn, Monique Ganderton, Fraser Aitcheson, Ally Sheedy, Anthony Konechny, Lukas Penar

Xmen_Apokalypsa_plakat_web

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.