Nepřehlédněte

V Třeboni odstartoval tradiční Anifilm – ocenil Václava Mergla

V jihočeské Třeboni odstartoval tradiční Mezinárodní festival animovaných filmů. Festival nabídne Soutěž celovečerních filmů pro dospělé či děti. V programu reflektuje i současnou tvorbu v rámci Soutěže studentských a krátkých filmů. Letos přichází s programovým tématem „Kde domov můj?“, které se mimo jiné věnuje migraci ve všech jejích podobách. V rámci slavnostního zahájení převzal Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu výtvarník, scenárista a režisér Václav Mergl. Svébytný tvůrce, jehož rukopis zásadně obohatil českou animaci o prvky sci-fi, ale především o originální filmy s filosofickými přesahy, jejichž výtvarná složka v nich nikdy nebyla pouhým formálním prostředkem. Merglovu animovanou tvorbu festival připomene projekcí autorových filmů převážně z filmových pásů. 

image

V soutěžním výběru celovečerních filmů nebude chybět výlet Charlieho Kaufmana do světa animace Anomalisa. Cena může ale připadnout i španělskému překvapení Psiconautas, the forgotten children od Pedro Riveri a Alberto Vázqueze, odehrávající se v bizarním světě po ekologické katastrofě. Kategorii ovšem ovládla tradiční velmoc animovaného filmu – šest z deseti vybraných snímků vzniklo ve francouzské produkci či koprodukci. Je mezi nimi snímek April and the Extraordinary World, inspirovaný světem slavného komiksového autora Jacquese Tardiho.

Tuzemskou premiéru zažijí v Třeboni také po francouzsku výtvarně vytříbené snímky Phantom Boy či Long Way North. O přízeň poroty bude dále usilovat Anca Damian s kolážovitým dokudramatem Kouzelný vrch. Na pozadí první světové války rozvíjí své příběhy snímky Cafarda Adama. Z českých tvůrců se do soutěže probojoval Jan Bubeníček s filmem Smrtelné historky a Japonsko zastupuje anime Kluk ve světě příšer.

Festivalové poroty

Mezi dosud potvrzenými hosty programu, kteří zasednou i ve festivalových porotách, je například držitel Oscara Jan Pinkava (1963), český výtvarník a režisér (Geriho hra – Oscar®), který na konci 60. let s rodiči opustil Československo. V roce 1993 začal pracovat pro studio PIXAR a nyní vyvíjí speciální animovaný obsah pro společnost Google a žije v Portlandu v Oregonu. Svou účast potvrdila také britská nezávislá filmařka Vera Neubauer (1948), která se narodila a studovala v Praze. Vedle své filmové tvorby se v Londýně věnuje také výuce a produkci. Zlínský rodák Jakub Pistecký (1975) emigroval se svou rodinou do Kanady v roce 1982. Vystudoval film a animaci ve Vancouveru. Je zaměstnán v americkém studiu Industral Light and Magic, kde se podílel na filmu Hvězdné války II: Klony útočí. Od té doby pracoval na celé řadě dalších filmů (např. Iron Man, Transformers), nejnověji na marvelovském filmu Captain America: Občanská válka. Za svou práci získal několik ocenění včetně dvou cen Visual Effects Society na filmech trilogie Piráti z Karibiku.

Novinkou letošního Anifilmu je přehlídka současné české animace, kterou festival uvede pod názvem České obzory. Přehlídka, reagující na velmi pozitivní jev – nárůst kvalitní nové české tvorby, doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže. Novinkou je hlavně s přehlídkou spojená divácká cena, díky níž může publikum zvolit z cca 30 snímků nejlepší český film festivalu. Hlasování bude probíhat elektronicky po dobu konání festivalu a výsledky hlasování se dozvíme na slavnostním zakončení.

Anifilm letos představí i tři nově digitálně restaurované celovečerní animované filmy řadící se dnes mezi českou i světovou klasiku. První z nich bude mít dokonce světovou premiéru. Loutkový film Špalíček Jiřího Trnky je prvním celovečerním snímkem tohoto světoznámého tvůrce. Neméně známým je pak režisér Karel Zeman, kterého Anifilm představí nejen v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman, ale i prostřednictvím snímku Vynález zkázy, jeho prvním verneovském celovečerním filmu.

Akreditace můžete zakoupit pouze v místě konání festivalu – v akreditačním centru v Domě animace na Masarykově náměstí č. 20 v Třeboni. Cenově se akreditace pohybují od 150 (denní) do 500 Kč (celá doba festivalu), přičemž je možné uplatnit po předložení průkazu slevu (studenti, důchodci a ZTP). K zakoupené akreditaci je nutné vyzvednout vstupenky na jednotlivé projekce v pokladnách v Divadle J. K. Tyla, a to vždy pouze na aktuální den a na den následující. Na jednu akreditaci je možné vyzvednout na každý den 4 vstupenky na různá představení. Vstupenky se dají zakoupit i bez akreditace, vždy za 50 Kč. Některé programy jsou ale přístupné i bez akreditace a bez vstupenky (např. půlnoční projekce, open-air projekce na Masarykově náměstí, dětské projekce v Roháči – Sále ČT, některé programy a workshopy v Domě animace apod.).

-red-