Cenu Pavla Kouteckého získala Kristýna Bartošová za film o Rajku Dolečkovi

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala ve čtvrtek večer v pražském divadle Archa režisérka Kristýna Bartošová za snímek Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Mladá režisérka s kořeny v Bosně se v něm vydává za stárnoucím profesorem, dietologem Dolečkem, hledat recepty na život těla i duše. Snímek se snaží najít odpověď na otázku, jakou radu může mladá dívka získat od člověka, který je srbským nacionalistou a blízkým přítelem Ratka Mladiče.

Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Cenu za nejlepší krátký dokument získala v historii Ceny Pavla Kouteckého letos poprvé režisérka Veronika Lišková za film s názvem Kohoutková o loňské havárii vody a s ní spojené epidemii, která postihla pražské Dejvice. V letošní porotě zasedli Saša Gedeon spolu se scenáristkou Barborou Stehlíkovou, sochař a přítel Pavla Kouteckého Čestmír Suška, divadelní režisérka Jana Svobodová, mediální analytik Milan Kruml a Ondřej Moravec z festivalu Jeden svět.

Režisérka Kristýna Bartošová převzala na slavnostním večeru vyhlášení laureátů desátého ročníku Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa kromě sošky od sklářského výtvarníka René Roubíčka také odměnu sto tisíc korun. Režisérka Veronika Lišková za svůj krátký dokument převzala odměnu dvacet tisíc korun a objekt ceny od mladého výtvarníka Petra Šetlíka. Partnerem finančních odměn režisérům je Nadační fond Avast.

Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Film Nebezpečný svět Rajka Dolečka je dialogem se stárnoucím profesorem, expertem na boj s obezitou a mediální hvězdou osmdesátých let, který má ještě svou druhou veřejnou tvář. V devadesátých letech se stal obhájcem “srbského pohledu” na války v Bosně a Kosovu a popíračem masakru v Srebrenici. Režisérka Bartošová s bosenskými kořeny se pro účely natáčení dokumentu stala jeho pacientkou a dle svých slov se mu svěřila do rukou stejně, jako se jí svěřoval on při natáčení tohoto filmu. Odpovědi na otázky kolem Srebrenice se s ním vydala hledat přímo na místo činu. Snímek se snaží o překročení předsudků a ideologií s cílem najít smíření. I přesto, nebo možná právě proto, však zůstal Doleček pro režisérku osobností plnou rozporů.

Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Nebezpečný svět Rajka Dolečka

“Chtěla jsem ho nenávidět. Je možné, že bych ho začala mít ráda?” ptá se sama sebe ve filmu režisérka. Na vítězném celovečerním snímku proto porota ocenila odvahu autorky, s jakou pojala komplikované a kontroverzní téma, i skutečnost, že navzdory osobní propojenosti s událostmi v bývalé Jugoslávii dokázala udržet odstup a nadhled, nepojmout hlavního hrdinu prvoplánově a démonizovat ho. “Snímek je zároveň silným příběhem, dokumentární road-movie i psychologickým dramatem,” říká člen poroty Saša Gedeon. “Spojuje do jednotného celku osobní i politické téma a povyšuje ho do univerzálního sdělení,” uzavírá další člen poroty, mediální kritik Milan Kruml.

 Kohoutková

Vítězný krátký dokument Veroniky Liškové s názvem Kohoutková zase zachycuje reakce doslova otrávených obyvatel Prahy 6 na loňskou havárii spojenou s kontaminaci pitné vody. Porota ocenila, jak autorka dokázala prezentovat lokální téma jako celospolečensky závažné a přitom originálně pracovala s kontrapunktem a obrazově kreativními nápady. “Dokument Kohoutková je vlastně jakousi poetizovanou stížností,” říká člen poroty sochař Čestmír Suška.  “Zaslouží si ocenění i z důvodu použití prvku dětského vypravěče, který nepůsobí pateticky,” dodává Suška. Studentka katedry dokumentární tvorby FAMU Kristýna Bartošová dosud vytvořila pouze řadu krátkometrážních snímků v rámci studia. Na Cenu Pavla Kouteckého byl již v minulých letech nominován její studentský snímek Pod lampou je tma o napětí mezi Romy a bílou většinou ve městě u Hradce Králové.

-red-
zdroj: 4press