Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚMRTÍ: Zemřela herečka Hana Brejchová, která se proslavila rolí ve filmu Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana. Bylo jí 77 let. Připomeňte si ji zde.

Radůza nahrála s Janáčkovou filmharmonií hudbu k filmu Tenkrát v ráji

Dobrodružný film Tenkrát v ráji, ve kterém hraje roli legendárního horolezce kajakář Vavřinec Hradilek bude mít premiéru 27. října. Film je natočen a nyní už také soundtrack, který připravila písničkářka a skladatelka Radůza. Ta byla přítomna nahrávání soundtracku k dobrodružnému filmu Tenkrát v ráji. Dvanáct původních skladeb vznikalo v nahrávacím studiu v Ostravě. Šedesátičlenné těleso, v němž nechyběly žestě, harfa, klavír a akordeon, řídil německý dirigent Heiko Mathias Förster.

Tenkrát v ráji (foto: DP Film)

Tenkrát v ráji (foto: DP Film)

Každá skladba dekoruje filmový obraz. Již jejich názvy leccos prozrazují – romantické pohlazení s názvem Nad skalami, vystřídají dramatické pasáže Útěk, či Trosky domu č. 26.
Hudba plná zvratů a překvapení je doslova nabitá energií. Prolíná se v ní silný ústřední motiv, jenž osciluje mezi motivem svobody a zatracení. „Láska k Vlastě dávala sílu hlavnímu hrdinovi našeho příběhu k tomu, aby přežil,“ říká Radůza, „stejně tak moje muzika bude, a v to pevně doufám, dávat energii filmu.“

Radůza nahrává hudbu k Tenkrát v ráji

Radůza nahrává hudbu k Tenkrát v ráji

Příprava jednotlivých vět trvala 5 měsíců. Jejich aranží se ujala Radůzina spolužačka z konzervatoře, Jana Vöröšová.
„Hudbu jsem vlastně začala psát už před třemi lety, kdy vznikla ústřední písnička pro film,“ doplňuje Radůza. „Poté jsem dostala nabídku napsat symfonickou hudbu k celému filmu. Byla to pro mne výzva, kterou jsem přijala bez váhání.“

Naše nejslavnější folková písničkářka začala přípravu tím, že navštívila celou sérii koncertů s filmovou hudbou. „Byly v nich zvukové doprovody k těm nejznámějším filmům – Titanic, Statečné srdce, Vetřelec, “ říká zpěvačka. „Oprášila jsem vědomosti z konzervatoře a pustila se do práce. Nápady, přepisování do not, zkoušky,“ líčí své zážitky Radůza, autorka filmové hudby k novému českému filmu Tenkrát v ráji. „S Janou Vörosövou  jsme držely celý koncept pevně v rukou, bavilo nás na tom všechno, i přepisování do not“ dodává zpěvačka.

Celovečerní dobrodružný film Tenkrát v ráji byl natočen na motivy skutečných událostí. Květnový termín premiéry byl z důvodu olympijské nominace hlavního protagonisty kajakáře Vavřince Hradilka přesunut na podzim. V dalších rolích se objeví Jan Budař, Vica Kerekes, Miroslav Etzler, Ondřej Havelka, Simona Stašová nebo slavný německý herec Jürgen Heinrich. Film Tenkrát v ráji vznikl na motivy stejnojmenného románu spisovatele Josefa Urbana o osudech legendárního horolezce Josky Smítka. Snímek se natáčel v reálném prostředí Českého ráje nebo Vysokých Tater.

-red-

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast