Ve Varech už je festivalový tým, začíná budovat zázemí festivalu

Napadlo vás někdy, co všechno je za jednou z nejdůležitějších kulturních událostí roku? Filmový festival Karlovy Vary si pod vedením Jiřího Bartošky vysloužil áčkový status a postavil se po bok nejdůležitějších a nejsledovanějších světových festivalů. Za tím vším jsou ale léta práce celého festivalového týmu. Letošní festivalové přípravy v místě konání právě začaly.

Hotel Thermal (foto: Film Servis Festival Karlovy Vary)

Hotel Thermal (foto: Film Servis Festival Karlovy Vary)

Každý rok odjíždí část festivalového týmu v polovině měsíce června do Varů, aby zde začal budovat zázemí festivalu. 20. června pak započnou úpravy prostranství před hotelem Thermal, postupně pak další výzdoba města, která se začíná instalovat zhruba 23. června. Tým Jiřího Bartošky najme v počátečních dnech 50 brigádníků, kteří spolupracují se stálými pracovníky. Postupně se pak celý tým rozroste na cca 1200 lidí.

Příprava na další ročník začíná po skončení předchozího

Samotná příprava festivalu ale nezačíná pár týdnů před vypuknutím každoročního svátku filmu. Další ročník se začíná připravovat bezprostředně po skončení ročníku předchozího. Programoví a umělečtí ředitelé objíždějí světové festivaly, probíhá nespočet jednání, schůzek a především celoroční práce festivalového týmu. Ten tvoří umělecký ředitel, výkonný ředitel, dramaturgové, programové oddělení, pracovníci tiskového oddělení, oddělení pro filmové profesionály (Film Industry), mezinárodního styku, guest servisu, marketingu, produkce a finančního oddělení.

Příprava populární plakátové plochy v hotelu Thermal (foto: Film Servis Festival Karlovy Vary)

Příprava populární plakátové plochy v hotelu Thermal (foto: Film Servis Festival Karlovy Vary)

Krom obecně známých tváří festivalu (Jiří Bartoška, Dr. Eva Zaoralová, Karel Och, Kryštof Mucha) jsou ve festivalovém týmu nejdéle tisková mluvčí Uljana Donátová, dramaturgyně programu Ivana Novotná, Jana Ptáčková z guest servisu a vedoucí produkce Petr Lintimer. Doyenkou festivalu je umělecká poradkyně Eva Zaoralová, festivalový tým má ale i spolupracovníky z řad studentů ve věku kolem 20 let. Ti se většinou rekrutují z řad absolventů filmové vědy nebo dalších humanitních oborů.

Festivalové přípravy (foto Film Servis Festival Karlovy Vary)

Festivalové přípravy (foto Film Servis Festival Karlovy Vary)

Nejnáročnější je zahajovací víkend

Příprava festivalu je podle tiskové mluvčí festivalu Uljany Donátové velmi náročná: “V době vrcholných příprav málokdy odcházíme za světla. V průběhu festivalu jsou pro tým vysilující vlastně všechny dny. Zahajovací víkend je pak vzhledem k tomu, že přijíždí největší množství hostů a návštěvníků ještě o něco náročnější.”

Prezident MFF KV Jiří Bartoška s letošními vizuály festivalu a Křišťálovým globem

Prezident MFF KV Jiří Bartoška s letošními vizuály festivalu a Křišťálovým globem

Festival vstoupí do své druhé padesátky 1. července. Potrvá 9 dní.

-AC, red-
zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary