Fantastická zvířata v novém traileru (preview + CZ video)

Od posledního dílu Harryho Pottera uběhlo dlouhých pět let. Série, která ovlivňovala novou generaci teenagerů, si doslova říkala o další nášup. A to nejen kvůli hladovým peněženkám producentů, ale hlavně kvůli zástupům fanoušků po celém světě, kteří se do světa kouzelnických hůlek chtějí vrátit. A tak přichází další příběh z kouzelného světa J. K. Rowling – Fantastická zvířata a kde je najít.

Warneři s rozdělováním útlých knížek do filmových trilogií zkušenosti mají. Svět Pána prstenů a Hobita však co se týče filmových licencí, zcela vyčerpali a tak hledali možnosti pro oživení dalších světů, které jim před lety sypaly peníze do kasy. Nového Batmana už jsme dostali a tak byl kouzelnický svět Harryho Pottera další na ráně. Všechny knižní publikace již byly zfilmovány a na restart je přeci jen ještě brzy, volba tedy padla na 69 stránkovou publikaci Fantastických zvířat, což je učebnice, kterou měl při svých bradavických patáliích v ruce i Harry Potter. A rovnou byla oznámena trilogie. To je umění, co? :)

69 stránek by však na tři filmy bylo přeci jen málo a tak se do projektu vložila sama autorka, J.K. Rowling, s tím, že sama napíše scénář. Příběh se tedy bude motat kolem fiktivního autora učebnice, Mloka Scamandera. Ten je kouzelnickým zoologem a hlavně bývalým studentem školy čar a kouzel v Bradavicích. A je velkým oblíbencem… hádáte správně – Albuse Brumbála. Příběh tedy nebude vycházet z knížky, pouze si propůjčí postavy a pár kouzelných stvoření. Scénář bude zbrusu nový. První film přijde do kin už letos, 17. listopadu a další díly budou následovat v letech 2018 a 2020, taktéž v listopadových termínech.

Fantastická zvířata a kde je najít (foto: Warner Bros.)

Fantastická zvířata a kde je najít (foto: Warner Bros.)

Kromě autorky J.K Rowling se ke své režisérské židli vrací i David Yates, který měl pod palcem Fénixův řád, Prince dvojí krve a Relikvie smrti, rozdělené do dvou dílů. Režisér je tedy magií rázně ošlehaný a už podle zveřejněných ukázek je jasné, že nás čeká téměř stejný vizuální styl. Otázkou je, jestli je to dobře a jestli by čirou náhodou nebylo od věci trošku zaexperimentovat. Tvůrčí tým je tedy veskrze stejný, změny nastaly u hereckých tváří. Příběh nás totiž zavede nějakých 60 let před události Kamene mudrců, takže žádné známé tváře nečekejte. V roli Mloka Scamandera se představí Oscarem oceněný Eddie Redmayne (Teorie všeho, Dánská dívka), záporáka si střihne Colin Farrel (V Brugách, Temný případ 2) a objeví se i Ezra Miller (nadcházející Justice League) nebo Ron Perlman (Hellboy). Štafetu Williamsových fanfár po Alexandru Desplatovi přebírá James Newton Howard, což je příjemné zjištění a můžeme tak očekávat nová hudební témata, která snad již nebudou muset kopírovat hudební tón nastavený Johnem Willamsem v prvních třech dílech Harryho Pottera. Přispět k tomu může kromě jiného časového období také změna filmových lokací, kdy se většina filmu nebude odehrávat v Británii, ale v Americe.

Trailerová kampaň je prozatím stavěná celkem pozoruhodně. Neukazuje toho příliš a to jak z příběhu, tak z fantastických stvoření, na kterých by měl být film stavěn. Což se v dnešní době musí náležitě ocenit. I tak tomu ale něco chybí. Je zde cítit jakási nostalgie, tvořená především známou potterovskou hudbou, což vás ale pravděpodobně tolik nestrhne. Od ukázek o návratu do nejznámější filmové série jsem čekal trošku víc, ale co já vím, třeba je to záměr a v kinech budeme všichni jásat. Ukázky mě ale k návštěvě kina dvakrát nepřesvědčují. I tak se ale do světa magie, kouzel a fantastických stvoření, už jen ze zvědavosti, mudlovi vlastní, rád vrátím.

Petr Račko, Totalfilm.cz

foto/video: Totalfilm.cz, Warner Bros., Freeman Entertainment © 2016

Fantasticka-zvirata-poster-CZ