Nepřehlédněte

Recenze | Zhasni a zemřeš ze stáje Jamese Wana

Vlastně proč ne? Někde v pozadí stojí jako producent James Wan, který v posledních letech svou troškou do mlýna přispívá k tomu nejkoukatelnějšímu, co se v žánru hororu dá vidět. A přestože je režisér hororu Zhasni a zemřeš David F. Sandberg debutantem (za sebou má pár krátkých, ale originálních počinů), dopadlo to vlastně velmi dobře.

Zhasni a zemřeš (foto: Freeman Entert.)

Zhasni a zemřeš (foto: Freeman Entert.)

Je to velmi jednoduché a základní problém vlastně odhaluje název. Už trailery mnohé prozradily a tak bylo víceméně jasné, že spolu s dobře budovanou atmosférou přijde na plátna v této novince i spousta klišé. Stalo se. Ale nevadí to. Atmosféra je vybudovaná velmi umně. Vizuál také není vůbec marný.

Problém jsem měl s tím, že duch si v podstatě může dělat co chce. Tím trochu popírá základní myšlenku a určité zákonitosti a svým obětem to tedy neulehčuje ani trochu. Vyhodit totiž umí pojistky a tak prostě ta zásadní obrana v nejméně očekávaný okamžik jednoduše padá. To je samozřejmě trochu anarchie, která by v případě hororu či fantasy neměla být úplně přípustná. Ale dobře. Odpustit to dokážu z jednoho prostého důvodu. Není to další z hororů postavený na prostých lekačkách a nečekaném předimenzování hlasitosti zvuku a hudby. A to se počítá.

Zhasni a zemřeš (foto: Freeman Entert.)

Zhasni a zemřeš (foto: Freeman Entert.)

V době, kdy vzniká nepřeberné množství béček se počiny jako V zajetí démonů nebo Zhasni a zemřeš prostě musí ocenit. Protože si hrají s atmosférou a neútočí na první signální po celou dobu stopáže.

Zhasni a zemřeš (foto: Freeman Entert.)

Zhasni a zemřeš (foto: Freeman Entert.)

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 75%
  75
 • Kamera, vizuál - 70%
  70

Zhasni a zemřeš (USA, 2016)

Že by se blýskalo na lepší časy v žánru? Ani ne. Ale vše co pustí do světa sám James Wan a jeho okolí, na to je jednoduše spoleh. Platí to i v případě novinky Zhasni a zemřeš. Typická letní jednohubka, která nezklame. Nedosahuje sice kvality Wanovy režie, ale rozhodně není žádnou ostudou.

65 %
Martin Staněk, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Freeman Entertainment © 2016

Zhasni a zemřeš
Lights Out
SK: Nezhasínaj!
Horor
USA, 2016, 81 min
Premiéra: 21. 7. 2016 Freeman Entert.

Režie: David F. Sandberg
Scénář: Eric Heisserer
Kamera: Marc Spicer
Hudba: Benjamin Wallfisch
Hrají: Teresa Palmer, Maria Bello, Billy Burke, Emily Alyn Lind, Alicia Vela-Bailey, Gabriel Bateman, Lotta Losten

LTOUT_plakat_A1

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: