První pohled | Záběry z Nolanova Dunkirku jsou tady! (CZ video)

Připravte se, Christopher Nolan opět útočí! Režisér Interstellaru, Počátku nebo trilogie Temného rytíře si pro nás přichystal další filmovou lahůdku. Dunkirk.
Nolanova novinka bude válečným velkofilmem z druhé světové války, kdy ve stejnojmenném francouzském městě došlo pod záštitou Operace Dynamo k evakuaci 330 000 spojeneckých vojáků.

Christopher Nolan patří k nejoblíbenějším a nejmocnějším režisérům Hollywoodu. Jeho filmy jsou zárukou kvality jak filmové, tak finanční. Studia se mu pak nebojí dávat astronomické rozpočty na originální náměty a obrovskou míru tvůrčí svobody. On to Nolan má docela chytře promyšlené. Ve svém domovském studiu Warner Bros. má vynikající kontakty, producenti jsou velmi často jeho dobří přátelé. Mezi ně se řadí i jeho žena Emma Thomas a on sám.

Dunkirk teaser poster

V takové pozici si můžete točit, co se vám zachce. Jeho jméno se stalo reklamní značkou a lidé se tak nechodí podívat na známé herce, chodí do kina „protože to točil Nolan.“ Ke svým filmům si píše buď sám, nebo v kolaboraci s jeho bratrem Jonathanem i vlastní scénáře, takže jistota jeho režisérské vize je u něj takřka 100%. Spolupracuje mnohdy s osvědčeným týmem. Herci, kameramani, skladatelé i experti na vizuální efekty jsou u něj ve většině případů ti samí lidé.

Christopher Nolan na Islandu při natáčení Interstellar

Christopher Nolan na Islandu při natáčení Interstellar

Nolan je také známý svou posedlostí praktickými vizuálními efekty. Snaha točit bez CGI a zelených pláten je mu často připočtena k dobru, stejně jako láska ke klasickému filmovému pásu a to zejména tomu 70mm. Příští léto se tak pravděpodobně můžeme těšit do pražského IMAXu, kde budou muset oprášit starou (ale kvalitnější) promítačku a my si tak budeme moci vychutnat plátno v celé své impozantní výšce.

Dunkirk - foto z placu

Dunkirk – foto z placu

Pro natáčení Dunkirku využívá Nolan co nejvíce skutečných lokací. Proto bylo město Dunkirk opět v obležení válečných lodí, na nebi se proháněly dobové stíhačky a pláže byly zaplněny tisícihlavým komparzem. Pod Nolanovo vedení se také vrací známé tváře. Tom Hardy, který si prošel Počátkem a střihl si hlavního záporáka v Temný rytíř povstal a Cillian Murphy, ten si zahrál ve třech Batmanech a taktéž v Počátku. Ze známých herců tu máme ještě čerstvě oscarového Marka Rylance (Most špionů) a shakespearovského experta Kennetha Branagha.

Dunkirk

Dunkirk

No a pak tu máme nováčky. V zřejmě titulní roli se představí Fionn Whitehead a v rolích mladých vojáků Aneurin Barnard, Harry Styles, Jack Lowden. Nejvíce kritiky se sneslo na obsazení Stylese, jelikož se jedná o frontmana skupiny One Direction. Nolan ale na herce čuch má, vzpomeňme si na oznámení Matthewa McConaugheyho do Interstellaru, a na to, jak nám všem sklaplo, když jsme ho viděli v Temném případu a Klubu poslední naděje, který mu vynesl Oscara. O tom, jestli se někde ukáže Nolanova stálice, Michael Caine, se vůbec neví. Po šesté se však o hudbu postará Hans Zimmer.

Dunkirk - foto z placu

Dunkirk – foto z placu

Ono dalším Nolanovým znamením je neuvěřitelné tajnůstkářství. V trailerech se nic nevyzrazuje, o příběhu se často až do premiéry ví jen velmi málo. Proto neočekávejme, že se to v posledních měsících změní. Teaser nás pouze navnazuje na letní epickou podívanou, kdy nám, doufejme, Nolan opět vytře zrak.
V kinech se Dunkirk objeví 20.7.2017.

Petr Račko, Totalfilm.cz