Recenze | Mělčiny jsou napínavá jednohubka, kterou slupnete jako malinu

Bojíte se rádi? Mělčiny nejsou zrovna horor, je to spíš akční thriller, i tak ale budete mít při sledování nepříjemný pocit. Pryč jsou doby, kdy jsme se po zhlédnutí Čelistí báli plavat i v bazénu, natož v řece nebo moři, a proto přicházejí Mělčiny, aby náš podvědomý strach z neznámého opět trošku rozproudily. A přišly právě včas.

Mělčiny (foto: Falcon)

Mělčiny (foto: Falcon)

Tentokrát se samozřejmě milníky kinematografie měnit nebudou. Je to ohraná zápletka, s předpokládaným vývojem a ještě předpokládanějším koncem. To ale vůbec není na škodu. Prim tu hraje především zábava, napětí a akce, zabalená do béčkového hávu a opepřená troškou krve. Jestli tedy hledáte film, který by byl vhodný pro rande nebo povyražení si se svou nejdražší polovičkou, jděte na Mělčiny. Budete se tulit, ohryzávat si vzájemně nehty a v očekávání sledovat mořskou hladinu, pod kterou někde krouží to šedivé monstrum. Nutno podotknout, že trikově docela nedotáhnuté.

Napětí by se dalo krájet

To ale nevadí. Když totiž tvůrci odhalí své nedostatky a to hlavně v trikově odpudivém a ultra chytrém žralokovi, dostanete se opět na zem a trošku se uklidníte. Uvědomíte si, že je to jen za vlasy přitažená pohádka, jejichž tvůrci viděli žraloka možná tak namalovaného na obrázku. Jestli vůbec. Když se ale ve filmu buduje napětí, je to opravdu výborná podívaná. Jsou tu nečekané zvraty, vypointované do „over the top“ vyvrcholení, které váš neklid zase o něco zmírní, aby bylo za chvilku opět vybičováno k nesnesitelnosti. Připomíná to vlnobití, na jejímž vrcholu je pokaždé zubatá tlama žraloka.

Mělčiny (reprofoto trailer)

Mělčiny (reprofoto trailer)

Velmi schopná Blake Lively

Blake Lively tu také není jenom na efekt. Samozřejmě jsou tu až fetišicky bayovské detailní záběry zadku, prsou a jiných částí těla, to ale je jen ticho před bouří a Lively se pak projeví jako velmi schopná herečka, která utáhne doslova na kameni celý film.

Takže Mělčiny nejsou vrcholným dílem kinematografie a ani jím nechtějí být. Využívají časem prověřených mantinelů pro napětím prošpikovanou jednohubku, kterou slupnete na první dobrou. Až se budete cachtat v moři, na žraloka si po zhlédnutí určitě vzpomenete. Skvěle funguje i fakt, že pláž je pořád v relativní blízkosti. Bezpečí je zatraceně blízko, ale zároveň nekonečně daleko. Napětí by se tu opravdu dalo krájet.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 80%
  80
 • Triky - 50%
  50

Mělčiny (USA, 2017)

Kino tu jednoznačně doporučujeme, je to zábavné, má to spád i napětí. Jestli si na někdo na Mělčiny vzpomene za deset let není jisté, jako filmová laskominka na jedno použití ale fungují náramně.

70 %
Petr Račko, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon, Sony © 2016

Mělčiny
The Shallows
SK: Smrtiaci príliv
Drama / Thriller / Horor
USA, 2016, 87 min
Premiéra: 11. 8. 2016 Falcon

Režie: Jaume Collet-Serra
Scénář: Anthony Jaswinski
Kamera: Flavio Martínez Labiano
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Blake Lively, Óscar Jaenada, Brett Cullen, Sedona Legge, Janelle Bailey, Chelsea Moody

Melciny poster A1-2-page-001 (1)

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.