Recenze | Špekoun nabízí jiný pohled na věc, ale projel svůj potenciál

Obezita. Obezita všude. Tuk přetékající přes pánevní kosti. Otylé děti, které chodí hubnout na akvagymnastiku. A pak je tu ještě 101 kilový Kevin. To je Špekoun. Je to komedie? Je to artový film?

Špekoun (foto: Film Europe)

Špekoun (foto: Film Europe)

Podat klasickou zápletku o obezitě je nesmírně obtížné. Strefovat se do těch, kteří nezapadají do dokonalých měřítek společnosti, je zase naopak snadné. Když už nic jiného, nabízí Špekoun alespoň jiný pohled na věc. Nebo se o to alespoň snaží. Nečekejte oscarové drámo, film je prošpikovaný komediálními prvky. Je to hořkosladká komedie a sladkost samozřejmě převažuje.

Film nemá tvář

Mladého Kevina už moc nebaví chodit na lekce akva gymnastiky, kde se spíš místo pohybu praktikuje antiobézní vymývání mozků. Není divu, že se zde řeší podněty k sebevraždě, kterým podléhá zejména Kevinova nejlepší kamarádka. Její pokusy o zabití patří mezi největší impulzy k zamyšlení.
Největším prohřeškem je vlastně to, že film nemá tvář. Já doteď netuším, o co vlastně šlo. Poukázat na problémy obezity vtipnou formou? To jen zčásti. Po tom, co Kevin potká sekuriťáka a rozhodne se pro dráhu elitního vojáka, se totiž tento problém přestane řešit a na scénu přijde malá podzápletka, která výslednému dílu vůbec nic nepřidává a je tam vlastně navíc.

Špekoun (foto: Film Europe)

Špekoun (foto: Film Europe)

Zvláštní vizuál

Špekoun má samozřejmě pár vtipných momentů a většinou se vůbec nejedná o prvoplánový situační humor, prim tu hrají zejména dialogy a nejrůznější narážky. Největší problém jsem měl ale s vizuální stránkou. Film je nasnímám podivným, až snově rozmazaným způsobem, k tomu všemu v nezajímavých, takřka vyblitých barvách. O záměr se tu jedná určitě. Netuším o jaký. Ale myslím si, že výslednému dílu ubírá na kvalitě.

Špekoun (foto: Film Europe)

Špekoun (foto: Film Europe)

U Špekouna jsem trpěl subjektivním pocitem, že mě to jednoduše nebaví. Tím se samozřejmě nenechejte ovlivnit. Je ale nutno podotknout, že je film v některých pasážích vyloženě nudný. Snaží se o myšlenku, ale nedokáže ji dovést do konce. Zůstává tak na půli cesty mezi artem a bezduchou komedií, což je teda mix, který k sobě úplně nepasuje. Jiný pohled na věc tu je, a to zejména přes postavu securiťáka, je ale nedotažený, odbíhá od tématu a působí až odflákle.

 • Režie - 50%
  50
 • Scénář - 40%
  40
 • Herci - 60%
  60
 • Kamera - 60%
  60
 • Vizuál - 45%
  45

Špekoun (Francie, 2014)

101 kilový Kevin, alias Špekoun v hořkosladké komedii vás občas pobaví, ale většinu času nudí. Má pár silnějších momentů, ovšem sklouzává mezi pro děj nepodstatná témata a na vrcholnou katarzi pak nezbývá moc času. Je to škoda, potenciál tu rozhodně byl.

45 %
Petr Račko, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Film Europe, Totalfilm © 2016

Špekoun
Bouboule
Komedie
Jazyk originálu: francouzština
Belgie / Švýcarsko, 2014, 83 min
Premiéra: 4. 8. 2016 Film Europe

Režie: Bruno Deville
Scénář: Bruno Deville
Kamera: Jean-François Hensgens
Hudba: Matthieu Chedid
Hrají: David Thielemans, Swann Arlaud, Julie Ferrier, François Hadji-Lazaro, Stefan Liberski, Jean-Benoît Ugeux, Amélie Peterli

Spekoun-posterA1-CZ

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.