Anthropoid jde do kin – symbolicky v Den české státnosti

Symbolicky, v předvečer státního svátku se v Praze odehrála slavnostní premiéra filmu Seana Ellise Anthropoid. Kolečko mezinárodních premiér odstartovalo na slavnostním zahájení letošního karlovarského festivalu. Tam příběh atentátníků viděli festivaloví diváci ve světové premiéře. V srpnu následovala premiéra v New Yorku, následně v Londýně a v úterý večer se konala pražská premiéra. V Den české státnosti (28. 9.) pak film zamíří k divákům po celé České republice. Krom Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho se v hlavních rolích objevují Aňa Geislerová, Charlotte Le Bon a ve významnější roli i Alena Mihulová nebo Václav Neužil. Slavnostní pražskou premiéru uvedl krom českého štábu a režiséra Seana Ellise i Cillian Murphy.

Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Jozefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce.

Slanostní premiéra Anthropoid New York

Slanostní premiéra Anthropoid New York

“Myšlenku natočit tenhle film Sean Ellis nosil v hlavě dvanáct let”, říká představitel Jana Kubiše, irský herec Jamie Dornan a pokračuje, “takže měl dost času si promyslet, jak chce, aby film vypadal. Byl na tento projekt do detailu nachystaný. Ať už fyzicky nebo mentálně. Nikdy jsem za svou kariéru nepotkal nikoho, kdo by šel tak do detailu ve vizuální přípravě klíčových scén mojí postavy.”

Anthropoid (Jamie Dornan)

Anthropoid (Jamie Dornan)

“Všichni herci mluví anglicky s českým akcentem a všichni němci mluví německy. To byl cizí jazyk pro nás všechny a myslím, že to bylo velmi dobré rozhodnutí”, prozrazuje Cillian Murphy, který ve filmu hraje Jozefa Gabčíka.

Anthropoid (Anna Geislerová a Cillian Murphy)

Anthropoid (Anna Geislerová a Cillian Murphy)

Jak vnímá češtinu Jamie Dornan, jak se k roli v Anthropoidu dostal, co si o něm myslí, jeho herecká kolegyně Charlotte Le Bon a další zajímavosti můžete vidět v následujícím filmu o filmu Anthropoid.

foto/video: Falcon, Totalfilm, Buena Vista © 2016